Mažinti streso į daržo lysvę

2020 06 09

Vaikystėje negalėjote pakęsti, kai liepdavo ravėti daržą, o dabar tik ir laukiate, kada vyksite į sodą pasikapstyti daržovių lysvėse. Sodo ir daržo darbai gali atrodyti sunkūs, tačiau pažvelgę į juos ne kaip į prievolę, o kaip į malonumą, patirsite daug pasitenkinimo.

Sodininkystė ir daržininkystė tai ne tik buvimas gamtoje, bet ir ryšys su gamta. Šių darbų metu tiesiogiai liečiame žemę, augalus, vandenį – tai turi neįtikėtinai stiprų raminamąjį, fizinę ir psichinę sveikatą gerinantį poveikį. Tyrimai rodo, kad darbas sode ir darže turi įtakos geresniam nakties miegui, mažesniam streso ir nerimo lygiui. Dirbdami sode ir darže sukuriame ypatingą ryšį su augalais. Stebime jų gyvenimą nuo pradžios: sodiname, ravima, genime, laistome, o paskui džiaugiamės derliumi. Patiriame daugybę teigiamų emocijų.

Judėjimas, grynas oras ir saulė neabejotinai gerina savijautą. Tačiau darže rasite ir gerąsias bakterijas, kurios tik į naudą jūsų sveikatai. Dirvožemyje esantys mikrobai veikia mūsų smegenis kaip antidepresantai, tačiau be pastarųjų sukeliamo šalutinio poveikio.
Sodo ir daržo darbai geras būdas mokyti vaikus kantrybės, kruopštumo ir atsakomybės. Tyrimai rodo, kad šie darbai padeda vaikams nusiraminti, gerina koncentraciją. Tai galite išbandyti namuose su sąlyga, kad vaikui pasikapstyti darže pasiūlysite, o ne versite. Didžiausias mokslas čia – pateikti darbą kaip pramogą. Taigi, pasiraitokite rankoves ir kapstykitės darže į sveikatą.

Aldona Kazlauskienė, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Parengta pagal žurnalą „Psichologija tau“