Pusiaužiemis

2019 01 18

Sausio 25-oji - Pusiaužiemio diena. Mūsų protėviai labai seniai pastebėjo, kad žiema trunka kur kas ilgiau nei tris mėnesius, tad ir jos pusiaują žymėjo ne kalendoriniam vidury, o dešimčia dienų vėliau. Gali atrodyti, kad tam įtakos turėjo perėjimas nuo vienos laiko skaičiavimo sistemos prie kitos , tačiau iš tikro mūsų pusiaužiemiui laikas buvo skirtas žiūrint ne į juos, o į gamtą.

Kas gamtoje vyksta pusiaužiemį, kodėl jo laukiame ne tik kaip žinios, bet ir kaip tam tikro ženklo? Šios dienos ženklus, turinčius pasakyti antrosios žiemos pusės charakterį, paprastai „pavedame“ parodyti kažkuriam iš žvėrių. Mums Pusiaužiemio dieną svarbus barsukas. Jis žiemą miega! Toks jo fiziologijos bruožas yra patogi galimybė apsisaugoti nuo žiemos nepatogumų. O jų daug. Visų pirma jam pritrūktų maisto. Šis „sinoptikas“ maitinasi mišriu maistu. Žiemą jo tikrai negalėtų rasti tiek, kad sugebėtų išgyventi.

Barsukas – plėšrūnas, net ir giliam vidužiemy jis snaudžia, bet jo kūno temperatūra yra tokia pati, taip pat dirba širdis. Pažadinti barsuką – paprasta.

Štai pagaliau mes kartu su šiuo gyvūnu esame pusiaužiemyje. Barsukas lyg niekur nieko išlenda pro savo urvo angą, apsižvalgo. Labai svarbu, koks tądien oras: jeigu šviečia saulė ir barsukas pamato savo šešėlį, lenda atgal į guolį ir gulasi ant kito šono (sakoma, kad iki tol jis visą pusę žiemos miegojo tik ant vieno šono) – žiema būsianti dar ilga. Apniukusiu oru barsukas grįžta atgal ir gulasi ant to paties šono – žiemos liko nedaug, neverta stengtis...

Pažiūrėkite į orus – ką šiandien pasakys barsukas, ką praneš apie kitą, likusią, žiemos dalį. O pavasarį galėsite patys sau pasakyti – barsukas buvo teisus, ar klydo. Nors abejoti juo negalima...

Po pusiaužiemio diena jau ilgesnė visa valanda, dabar kaskart ji prisiduria po 2-3 minutes. To pakanka, kad vis ilgiau pabūtume lauke, pasiklausytume pavasariu dvelkiančio  žvirblių čiauškėjimo. Kad ir kokia būtų antroji žiemos pusė, atkakliai žengiame pavasario link.

Parengė Aldona Kazlauskienė
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“