KALENDORIUS: // Joninės

2018 06 21

Kasmet birželio 22 – 24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Ši naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota. Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę, vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono varduvėmis.

Birželio 24 d. išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Vėliau iš šių žolelių verdama arbata. Netekėjusios merginos šį vakarą apsivilkdavo baltais lino drabužiais ir dainuodamos eidavo į pievas pinti vainikų. Vainiką jos pindavo iš devynių arba dvylikos skirtingų žydinčių žolynų. Nusipintais vainikais merginos pasipuošdavo galvas, o vėliau iš jų spėdavo ateitį.

Manyta, kad šią naktį stebuklinga ir rasa. Jos surinkus reikia duoti karvėms, kad būtų pieningos, pabarstyti į daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės. Buvo tikima, kad ūkininkas sulauks gero derliaus, jei šią naktį apibėgs savo laukus ir nuogas pasivolios rasoje. Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti. Naktį ant aukštos kalvos buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius.

Paplitęs paprotys birželio 24 d. sveikinti Jonus ir Janinas. Jie puošiami vainikais, rengiamos masinės Joninių šventės. Ypač daug žmonių susirenka į Kernavę, ant Rambyno kalno, į Jonavą, dažnai vadinamą „Lietuvos Jonų ir Janinų sostine“ . Originaliai pažymimas vasaros lygiadienis Aukštaitijos siaurajame geležinkelyje. Šiose šventėse susipina Rasų ir Joninių tradicijos – imituojamos apeigos, buriama, sveikinami Jonai.
Skaitytojų aptarnavimo skyriuje abonemente parengta paroda „Išburti meilę ir ilgesį“.

Parengė Aldona Kazlauskienė
Zarasų viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
Parengta pagal
https://day.lt/sventes/straipsniai/jonines