Dienos citata
Kiek daug džiaugsmų sutrypiama todėl, kad žmonės dažniausiai žiūri tik aukštyn, o į tai, kas po kojomis, nekreipia dėmesio.
Johann Wolfgang von Geothe
Kvalifikacinė kelionė. Suomijos odė skaitymui – naujoji Helsinkio Oodi viešoji biblioteka
Jei paklaustume, kurioje šalyje skaitoma daugiausia, tikrai dažnas atsakytų, kad Suomijoje. Suomijoje bibliotekos lankomos, o knygų skolinimasis yra vienas didžiausių pasaulyje. Tuo įsitikino Utenos regiono viešųjų bibliotekų – Utenos, Zarasų, Ignalinos, Molėtų, Visagino ir Anykščių - bibliotekininkai, išvykę į kvalifikacinę kelionę pagal Lietuvos bibliotekininkų draugijos Utenos skyriaus projektą „Mokomės iš geriausių ir kuriame ateities biblioteką – kvalifikacijos išvyka į Oodi (Suomija) biblioteką“, remiamą Lietuvos kultūros tarybos.
Naujoji centrinė Helsinkio biblioteka „Oodi“ atidaryta 2018 m. gruodžio 5 dieną, likus dienai iki Suomijos nepriklausomybės 101-ųjų metinių. Naujoji biblioteka (98 mln. Eur) – pagrindinis Suomijos nepriklausomybės 100-mečio projektas. Ją suprojektavo Suomijos architektūros firma „ALA Architects“, laimėjusi tarptautinį konkursą „Oodi“ iš pasiūlytų 544 dizaino darbų. Ji suprojektuota į konkurso kriterijus įtraukus visas gyventojų svajones. Beje, bibliotekos pavadinimą irgi sugalvojo miesto gyventojai („oodi“ suomių kalba reiškia „odė“). Biblioteka pastatyta kultūrinėje erdvėje (priešais yra laikraščių biurai, koncertų rūmai, teatro rūmai, šiuolaikinio meno muziejus „Kiasma“ ir Parlamento rūmai) ir yra viena iš 37 Helsinkio miesto bibliotekų.
„Oodi“ biblioteka – akį traukiantis pastatas su stiklo ir plieno konstrukcijomis bei mediniais fasadais. Energiją taupanti biblioteka yra įspūdinga Suomijos statybos vizitinė kortelė. Helsinkio miesto bibliotekos plotas – 17250 m². „Oodi“ buvo pastatyta naudojant vietines medžiagas ir atsižvelgiant į vietines klimato sąlygas. Medinis fasadas yra padengtas 33 mm storio suomiškų eglių lentomis, sulietomis į plačią kreivę, kuri išplečia pastatą į išorę ir sukuria baldakimą virš Kansalaistori aikštės. Viršutinis baldakimo konstrukcijos paviršius buvo panaudotas kuriant didelę viešą terasą, iš kurios Helsinkio piliečiai gali žiūrėti tiesiai į Suomijos parlamento laiptus ir pagrindinį įėjimą. Terasa padvigubina bibliotekos lankytojams skirtos viešos lauko erdvės kiekį ir sukuria naują paskirties vietą, kur žmonės gali susitikti ir stebėti žemiau esantį miestą.
Pastatas turi tris įėjimus. Į viršutinius aukštus galima patekti eskalatoriumi, liftu arba spiraliniais laiptais dideliame vestibiulyje.
Bibliotekos centrinė ašis – įspūdingi spiraliniai laiptai, išpuošti žodžiais. Menininkas Otto Karvonenas savo darbą pavadino „Nuosavybė“. Pasak menininko, kūrinys, kurį sudaro apie 400 žodžių, apibūdina, kam skirta visa naujoji biblioteka. Žodžiai atspindi, kad bibliotekoje laukiami žmonės, kurie galbūt nėra laukiami kitur, bet į biblioteką net bjaurūs ar blogi žmonės gali laisvai patekti. (Žodžiai anglų kalba https://ottokarvonen.com/2019/03/07/dedication/)
Dizainas padalija bibliotekos funkcijas į tris skirtingus lygius: aktyvųjį pirmąjį aukštą, išplečiantį vidinę erdvę į miesto aikštę; „Knygų dangų“ viršutiniame lygyje; ir uždarą II aukštą, kuriame yra kambariai, skirti papildomoms bibliotekos paslaugoms. Viduje biblioteka atrodo tarsi tiltas su dviem masyviomis plieninėmis arkomis, apimančiomis daugiau nei 100 metrų ir sukuriančiomis visiškai uždarą viešąją erdvę.
Pirmajame aukšte stiklinės sienos sukuria prieinamumo įspūdį, o vidaus erdvė yra atvira visiems kiekvieną savaitės dieną. I a. informacijos stalas, Europos Sąjungos infostalas, transformuojama koncertų ir renginių erdvė, vietos poilsiui.
Čia įrengtas nacionalinio audiovizualinio instituto 250 m² ploto kinas „Kino Regina“ – auditoriją primenanti erdvė, puikiai tinkanti paskaitoms, filmų peržiūroms ir įvairiems renginiams. Kavinė - restoranas su sėdimomis vietomis vasaros mėnesiais išsiplečia ir į aikštę.
II aukšte, vadinamame „Urban Workshop“ – įvairaus dydžio daugiafunkciniai kambariai ir studijos bei praktikos kambariai, išdėstyti aplink užkampius ir kampus, esančius tarp plieninių konstrukcijų, skirti mokymuisi ir pomėgiams, erdvės, skirtos susitikimams.
Šiame aukšte „Oodi“ siūlo daugybę profesionalių įrankių – nuo 3D spausdintuvų iki lazerinio pjaustytuvo, vinilo pjaustytuvo, lipdukų spausdintuvo, nepamirštant ir tradicinių amatų, tokių kaip siuvimo mašinų, nuo skirtų smulkiems taisymo darbeliams iki siuvinėjimo.
Puikiai įrengtose nuo garso apsaugotose studijose lankytojai gali kurti muziką, repetuoti, ir sėkmingai pristatyti gatavą produktą. Galima užsisakyti įvairių tipų studijas – nuo pianinų iki perkusinių, žaidimų kambarius. Studijose įrengtos individualios darbo vietos, stiprintuvai ir kita muzikos įranga. Turėdami bibliotekos bilietą skaitytojai gali skolintis instrumentus, tokius kaip gitaros, bosai ir sintezatoriai, arba naudotis jais vietoje.
II „Oodi“ aukšte įrengti kambariai skirti skaitmeninių ir virtualių žaidimų mėgėjams ir tiems, kurie mėgsta stalo žaidimus. Kompiuteriniams žaidimams skirti kompiuteriai galingi ir tenkina pačių reikliausių žaidimų gerbėjų poreikius. O virtuvės studijoje galima mokytis gaminti. Organizuojama daugybė seminarų, mokymų.
III aukštas labiau primena mums įprastą biblioteką ir yra vadinamas „Knygų dangumi“.
Čia atsiveria didžiulis atviras 360 laipsnių panoraminis miesto centro vaizdas, o įspūdį sustiprina banguotos, debesis primenančios baltos lubos, pradurtos apvaliais stogo žibintais, aplinką puošiantys 9 dideli gyvi medžiai.
Įvairios poilsio vietos, rami atmosfera kviečia lankytojus skaityti, mokytis, mąstyti ir mėgautis. Taip pat yra kavinė. Lankytojai gali išeiti į terasą su vaizdu į Kansalaistori aikštę. Galima atsinešti savo maistą ir organizuoti iškylą terasoje.
Tik trečdalis šios tradicinės bibliotekos elementų turinčios erdvės yra naudojama knygų fondui laikyti (fondas palyginti nedidelis – 100 000 egz.), tačiau dėl internetinių paslaugų ir knygų klasifikavimo robotų (beje, visa logistika įrengta rūsyje), vartotojams siūloma prieiga prie beveik 3,4 milijono knygų, kurias galima pristatyti į pastatą. „Oodi“ tapusi pagrindiniu daug platesnės, paskirstytos bibliotekos sistemos aptarnavimo tašku, nes knygas skaitytojai gali ir gražinti iš visų Helsinkio bibliotekų.
Atskira erdvės dalis skirta vaikams ir kokybiškam šeimos laisvalaikio praleidimui ir bendrai veiklai, įrengta prieiga atvykti su vežimėliais.
Vaikams organizuojama daug nemokamų renginių, tokių kaip lopšelinukų pasakos „Akimirkos“, koncertai ir teminės dienos. Dauguma renginių organizuojami bendradarbiaujant su organizacijomis ir kitais vaikų kultūros srities profesionalais.
Atskirai reikia paminėti bibliotekos tualetą, kuris įrengtas rūsyje. Didelis kambarys su įvairaus dydžio praustuvėmis viduryje ir pusiau peršviečiamomis kabinomis (kai kuriose kabinose yra erdvesni tualetai, kuriuose gali būti, pavyzdžiui, vežimėlis) yra aseksualus. Tai reiškia, kad nėra atskirų vyrų ir moterų tualetų, tačiau visi tualetai yra laisvai prieinami visiems.
Geriausios modernistinės bibliotekos savybės suderintos su XXI amžiaus technologijomis sukuria neribotas galimybes Helsinkio miesto gyventojams. Per dieną bibliotekoje apsilanko vidutiniškai 4–5 tūkst. lankytojų. Helsinkio centrinė biblioteka „Oodi“ buvo išrinkta 2019 m. „Viešosios bibliotekos metų apdovanojimo laureate“ Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) Pasaulio bibliotekų ir informacijos kongrese.
ĮSPŪDŽIAI APSILANKIUS BIBLIOTEKOJE
Zina Černovienė, Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyresn. bibliotekininkė:
Įėjus į trečiame „Oodi“ bibliotekos aukšte vaikams ir paaugliams skirtas erdves užbūrė jose tvyranti ramybė, šviesios spalvos, pro stiklo sieną sklindanti saulės šviesa. Mažųjų lankytojų patogumui pritaikytos šviesios, baltos spalvos žemutės lentynos-dėžutės. Jose pagal abėcėlę ir autorius suskirstytas knygas gali patogiai išsirinkti ir ikimokyklinio amžiaus vaikučiai.
Žaidimų erdvėje ant minkštasuolio sėdintys mamos ir tėčiai vieni įdėmiai stebėjo žaidžiančius vaikučius, kiti su jais žaidė. Prie sienų stovinčiuose minkštuose krėsluose įsikūrę jaunuoliai vieni skaitė knygas, kiti naršė mobiliuosiuose įrenginiuose. Šiose erdvėse vaikai gali išsirinkti knygas, filmus, stalo žaidimus, norėdami eksperimentuoti, kažką pasigaminti su 3D spausdintuvais ar siūti, jie gali lankytis antrame aukšte veikiančiose dirbtuvėse. Ramybe dvelkiančios erdvės „Vaikų pasaulis“ puiki vieta skaitymui, mokymuisi, šeimų laisvalaikiui, įvairių patirčių įgijimui.
Aldona Kazlauskienė, Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė:
Biblioteka sužavėjo dydžiu ir moderniomis erdvėmis. Lankytojų patogumui sukurta daug kampelių kur galima jaukiai įsitaisyti darbui ar tiesiog paplepėti su draugais. Bibliotekos darbuotojai tarsi nematomi, iš karto nekrinta į akis, bet jie čia pat, jeigu reikia kokios pagalbos. Lentynos žemos, žmogaus ūgio, knygos jose naujos, sudėtos labai laisvai. Labiausiai nustebino tyla bibliotekoje. Lankytojų tikrai daug, kiekvienas daro ką nori: vieni skaito, kiti valgo ar net guli, bet bibliotekoje visiška tyla. Daugybė technikos naujovių, o šalia jų siuvamosios mašinos ir lyginimo lenta...
Parengė Jolanta Lementauskienė
Nuotraukos Danutės Kiltinavičienės ir Jolantos Lementauskienės