Dienos citata
Kada nors, manau, žmonėms turėtų būti labai skaudu suvokus, kad jie niekuomet nemylėjo vieni kitų taip, kaip derėtų.
Christian Morgenstern
Dusetose siaučia „skaitymo“ virusas
„Skaityk ne tam, kad prieštarautum, ar neigtum, ne tam, kad aklai priimtum, ir ne tam, kad rastum temą pokalbiui, bet tam, kad mąstytum ir samprotautum,“ – tokiais F. Bekono žodžiais Dusetų K. Būgos gimnazijos lietuvių ir literatūros mokytoja Dainora Biliūnaitė kreipėsi į mokinius, siūlydama jiems išsirinkti ką skaityti iš privalomų ir rekomenduojamų knygų sąrašo, parengto pagal Lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinio ugdymo bendrąją programą. Sąrašai patalpinti gimnazijos svetainėje ir bibliotekos facebook`o paskyroje.
Zarasų VB pavaduotoja Jolanta Lementauskienė šią vasarą pasiūlė dalyvauti programoje „Vasaros skaitymai. Perduok kitam!“ Šį skaitymo iššūkį priėmė dusetiškiai ir nuo pirmųjų vasaros dienų prasidėjo aktyvi veikla.
Jau birželio 2 dieną patys aktyviausi pradinių klasių skaitytojai buvo pakviesti į popietę-pikniką tema – „Lobio ieškojimas“. Susirinkęs nemažas būrelis skirtingų klasių mokinių gimnazijos stadione ieškojo lobio. Lobis – tai burtų keliu kliuvusios knygos paslėptas veikėjas arba daiktas, aprašytas knygoje. Kas tai galėjo būti, numatyti reikėjo pasitarus su savo komandos draugais. Renginio vedėjos, būsimos aštuntokės Uršulė, Goda ir Ernesta, paaiškinusios užduotį, pirmiausia pakvietė mažuosius skaitytojus kartu išbandyti jėgas. Užduotis buvo tokia: Renne knyga „Aš išsiritau iš kiaušinio“. Žinoma, reikėjo ieškoti kiaušinio, paslėpto aukštoje žolėje. Šiek tiek padedant vedėjoms (šilta, šalta) medinį kiaušinį surado ketvirtokė Jorė. Po tokio užduoties išbandymo, prasidėjo komandinis žaidimas. Vaikams teko ieškoti auksinio raktelio (L. Tolstojus „Auksinis raktelis arba Buratino nuotykiai), lapės (E. Daciūtė „Laimė yra lapė“. Tik torčiuko (J. Baltrukonytė „Torčiukas ant debesėlio“) ieškoti ilgai nereikėjo. Ant baltos staltiesės išdidžiai pūpsojo gimnazijos šauniosios virėjos Vandutės iškeptas pyragaičių tortas. Pasibaigus lobių paieškoms, visi buvo pakviesti į pikniką. Vaikai vaišinosi tortu, džiovintais cukruotais svarainiais, šviežiomis šilauogėmis. Bijūno mamytė Skaistė visus vaišino gaiviaisiais gėrimais. Besivaišindami visi smagiai pasikalbėjome apie Vasaros skaitymus, net susibūrėme į „Smalsučių“ komandą, pasitarėme, kaip skleisime „skaitymo“ virusą. Vėliau teko dalyviams pristatyti ir savo knygą. Skaičiusieji papasakojo apie ką knyga, kiti skaitė , o dar kai kas buvo matęs pagal knygą sukurtą animacinį filmuką.
Kai vaikai sako, kad tokių „lobių“ ieškoti, apie knygelės kalbėtis norėtų kiekvieną dieną, belieka pasidžiaugti, kad šventė pavyko!
Birželio 4 dieną į popietę „Jausmų vaivorykštė“ buvo pakviesti pirmokėliai. Skaitėme Aurelie Chien Chow Chine knygą „Vienaragis Gastonas. Mano jausmai“, kalbėjome, kokie būna jausmai ir kaip juos atpažinti, kaip išgyventi, prisijaukinti, susidraugauti. Kaip išlikti saugiam ir neįskaudinti kitų. Po pažintinės diskusijos užvirė darbas grupėse. Grupėms teko užduotis nupiešti laimingą ar piktą žmogutį, po to padaryti bendrą koliažą ir pristatyti darbą. Kita užduotis – suvaidinti paskirtą emociją, o draugai turėjo ją įvardinti. Pirmokai buvo labai aktyvūs, sumanūs, mokėjo nustebinti ir pralinksminti.
Nemažiau smagu buvo skaityti ir su priešmokyklinukais. Jie dalyvavo popietėje „Kas knygelėje gyvena?“ Bibliotekoje pavartę knygeles, išsirinko Justino Marcinkevičiaus „Grybų karą“. Pradžioje skaitė mokytoja Elena, vėliau prisijungė ir vaikai: kas po žodį, kas ir visą sakinuką. Už gražų skaitymą gavo po prizą – šokoladinį grybuką. Vaikai padovanojo bibliotekai savo piešinius. Viena siena vaikų skyriuje pražydo gėlėmis.
Su antrokais birželio 10 dieną svarstėme „Ką skaitysime vasarą?“ Susipažinome su naujomis knygutėmis, suskirstėme jas pagal skaitančiųjų amžių, temas. Vaikai mielai sutiko dalyvauti programoje „Vasara su knyga“. Pirmoji smagi užduotis – knygos pavadinimas turi būti iš keturių ar daugiau žodžių. Vaikai nieko nelaukdami šoko ieškoti tokių knygučių, skaičiuoti pavadinimų žodžius ir užrašyti ant spalvotų lapelių. Knygos, išleistos praėjusiame tūkstantmetyje, vaikus sudomino labiausiai. Išsiaiškiname, kur knygoje parašyti leidimo metai, kaip atpažinti tūkstantmetį. Antrokai pastebėjo, kad tai turi būti labai seniai parašytos knygos, kai jie dar net nebuvo gimę. Įdomus mokinukų pastebėjimas: jei knyga išleista dar ir pakartotinai, vadinasi, turėtų būti labai įdomi knyga.
Patys mažiausi, darželinukai, dar prieš pat Jonines irgi mielai vartė knygutes, klausėsi smagių eilėraštukų. Su auklėtoja Julija prisirinko pievos žolelių, gėlyčių ir pripynė vainikėlių. Diena buvo karšta ir tvanki, tad kitai veiklai tiesiog neužteko jėgų. Visi buvo pakviesti į biblioteką, kur mažiukai ras daug spalvingų knygučių ir įvairių žaisliukų.
Skaitymo virusu „apsikrėtėme“. Knygas skaitėme visur: lauke ir patalpose, po vieną ir poromis, sau ir kitiems. Bibliotekoje lankytojų skaičius šoktelėjo net iki lubų, padaugėjo ir išduotų skaityti namuose knygelių. Programą „Vasara su knyga“ jau įveikė 16 vaikų, dar tiek pat yra užregistravusių svetainėje ir tebeskaitančių. Liepos 1 dieną skaitymo estafetę perduosim Antalieptės mažiesiems skaitytojams.
Tegul būna tik „gerieji“ virusai! Mes mielai „sirgsime“!
Rima Survilaitė, Dusetų K. Būgos padalinio bibliotekininkė
Nuotraukos autorės