Dienos citata
Protas - tai sykiu ir vieta, ir turinys. Jis gali dangų paversti pragaru ir pragarą - dangumi.
John Milton
Išgyvenę istoriją
Minime 80-ąsias 1941 m. masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą metines. Turbūt nedaug pasaulyje yra tautų, patyrusių tokį ilgą, slogų ir žiaurų likimo kelią kaip lietuviai. Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengta paroda „IŠGYVENĘ ISTORIJĄ“. Knygose E.Gudonytės „Karta nuo Sibiro“, A.Katiliaus „Tremtinio užrašai“, D.Teišerskytės „Ir aš ten buvau“, A.Sadecko „Tėvyne, ilgesy miriau“ pasakojama tremtį patyrusių žmonių išgyvenimai. Žinyne „Tremties kalinimo vietos“ straipsniai parengti pagal buvusių tremtinių ir politinių kalinių prisiminimus. Daug populiarumo sulaukusios lietuviškų šaknų turinčios amerikiečių rašytojos Rūtos Šepetys romanai „Druska jūrai“ ir „Tarp pilkų debesų“. Pagal šį romaną režisieriaus Mariaus Markevičiaus ir prodiuserio Žilvino Naujoko sukurto filmo tuo pačiu pavadinimu pasaulinė premjera įvyko Los Andželo kino festivalyje ir sulaukė didžiulio susidomėjimo.
Birželio 14-oji minima kaip Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14 d. 3 val. ryto Sovietų Sąjungos represinės struktūros pradėjo organizuotus masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į atokias šiaurines Sovietų Sąjungos teritorijas . Į Sibirą buvo rengtasi ištremti apie 50 proc. visos lietuvių tautos . Buvo siekiama sunaikinti ištisas šeimas, tuo būdu naikinant ir jų sukauptą patirtį, visuomeninę bei kultūrinę įtaką. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, tačiau labiausiai nukentėjo inteligentija.
Birželio 14-oji ne tik tautos gedulo , bet ir vilties diena. Vilties išgyventi, vilties sugrįžti į Tėvynę, vilties išvysti savo artimuosius. Viltis palaikė tremtinius ir kalinius sunkiausiais, juodžiausiais jų gyvenimo metais, suteikė jėgų ir tvirtybės. Su tremtinių išgyvenimais, kūryba galima susipažinti knygose „Partizanų, politinių kalinių, tremtinių kūryba ir atsiminimai“ bei „Tremtinio Lietuva“. Daug kankinių atgulė Sibiro žemėje. Daug sugrįžo į Tėvynę lyg protestuodami prieš visą sovietinę sistemą, lyg teigdami, kad genocido vykdytojai bejėgiai įveikti mūsų tautos atkaklumą.
Parengė Aldona Kazlauskienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė