Dienos citata
Kada nors, manau, žmonėms turėtų būti labai skaudu suvokus, kad jie niekuomet nemylėjo vieni kitų taip, kaip derėtų.
Christian Morgenstern
Augalai ir žolelės – gamtos dovana žmogui
Artėja Joninės, pats augmenijos žydėjimas. Tad žolininkai ragina suskubti prisirinkti naudingų žolelių, kurios yra gyvybės eliksyras visus metus. Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus Mokslo šakų literatūros skaitykloje parengtoje spaudinių parodoje rasite puikių patarimų ir pamokymų kaip pažinti ir rinkti vaistažoles.
Vaistažolės turėtų būti renkamos ekologiškai švariose vietose. Vaistinę žaliavą patartina rinkti į pintines dėžes, medžiaginius maišelius. Dažnai žolelės renkamos rankomis. Kad jų nepažeistume, reikėtų turėti reikiamus įrankius – kastuvą, sodo peilį, žirkles. Renkant vitamingąsias ir vaistingąsias žoleles būtina atsižvelgti į paros laiką ir oro sąlygas. Sultingų augalų lapų, žiedų negalima rinkti po lietaus ar anksti ryte, o augalų antžemines dalis geriausiai rinkti giedrą dieną po pietų.
Saulėtą dieną surinktos žolelės gražiai džiūs ir nepelys. Lapus, žiedus, žolę būtina džiovinti pavėsyje arba gerai vėdinamoje patalpoje. Augalinė medžiaga laikoma išdžiuvusi, kai stiebai, žievė, šaknys lūžta traškėdami. Iš vaistinių augalų gaminami nuovirai, užpilai, tinktūros, ekstraktai, spaudžiamos sultys. Vaistinius augalus gali žinoti ir pažinti kiekvienas jais besidomintis žmogus.
Tačiau gydymas augaliniais vaistiniais preparatais – medicinos specialistų kompetencija. Tik medikas gali pasakyti, kaip juos dozuoti ir kada vartoti, nes augaliniai vaistiniai preparatai be teigiamo poveikio gali sukelti ir neigiamą.
Siūlome susipažinti su aktualiais leidiniais apie vaistinius augalus.
Lidija Kiseliova, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė