Dienos citata
Protas - tai sykiu ir vieta, ir turinys. Jis gali dangų paversti pragaru ir pragarą - dangumi.
John Milton
Zarasų viešosios bibliotekos I a. galerijoje „Parafrazių“ ir „Gelmių“ simbiozė
Zarasų viešosios bibliotekos I a. galerijoje gegužės 27 dieną atidarytos dviejų menininkių kūrybos darbų parodos – dailininkės grafikės Dovilės Tomkutės grafikos darbų paroda „Parafrazės" ir papuošalų menininkės Jūratės Kalvaitienės paroda „Gelmės“.
Dovilė Tomkutė yra baigusi M. K. Čiurlionio meno mokyklą, grafikos specialybę, Lietuvos valstybinį dailės institutą (Vilniaus dailės akademija), grafikos specialybę. Daugiau nei tris dešimtmečius dirbo dailės parodų organizavimo srityje: vadovavo Lietuvos menininkų rūmų, Vilniaus rotušės, Lietuvos dailininkų sąjungos Arkos dailės galerijos parodinei veiklai. Surengė per 900 Lietuvos ir užsienio menininkų parodų, dailės ir kultūros renginių. Iš jų per 30 Lietuvos dailės pristatymų užsienyje: Niujorke, Stambule, Londone, Maskvoje, Baku, Vašingtone, Čikagoje, Reikjavike, Zalcburge, Lince, Romoje, Minske, Sofijoje ir kt. Inicijavo ir įgyvendino per 60 Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus savivaldybės finansuotų dailės, kultūros mainų ir meno edukacijos projektų. Dabar dirba kūrybinį darbą.
Stebina ir žavi autorės parodos darbų plastiškumas ir vizualumas. Jau pats parodos pavadinimas „Parafrazės“ sako, kad šie kūrybos darbai – gilūs pasakojimai įvairiais vizualinės kalbos būdais. „Menininkams, kurie kuria, parodų visai nerengti kažkaip neišeina“, – šypsojosi prisistatydama dailininkė Dovilė Tomkutė. Karantino laikotarpiu, turėdama daugiau laisvo laiko, ji sutvarkė savo kūrybinius darbus ir surengė grafikos darbų parodą Vilniaus savivaldybės centrinėje bibliotekoje, prie kurios ir gyvenanti. Pasibaigus parodos eksponavimo laikui, ją nusprendė eksponuoti toliau.
Kodėl paroda Zarasuose? Dar 2014 m. grafikė D. Tomkutė lankėsi Zarasuose dailės plenero uždaryme, vėliau dalyvavo ir bibliotekos „Nakties skaitymuose“. Ji likusi sužavėta Zarasų grožiu: į ežerą besileidžiančia saule, danguje suspindusiomis žvaigždėmis, skambančia poezija, žmonių nuoširdumu, bibliotekos darbuotoju dėmesiu ir dar tada pagalvojusi, kad norėtų čia sugrįžti. Todėl ilgai nesvarstydama ir pasirinko Zarasus. Ir kartu pasikvietė savo gerą draugę, papuošalų kūrėją Jūratę Kalvaitienę.
Garsių aktorių Vytauto Tomkaus ir Lilijos Mulevičiūtės dukra pasakojo kiek daug gamta paveikė jos kūrybą, nes nuo vaikystės vasarojanti gražiame etnografiniame Šuminų kaime prie Balaušo ežero. Pasak autorės, gamta yra neišsemiama nuotaikomis, spalvomis, faktūromis. Pasakodama apie savo kūrybos kelią ir tematiką, ji kalbėjo, kad kažkada grafikai turėjo galimybę kurti tik tradicinėmis technikomis. XXI amžiuje, visuotinio kompiuterizavimo laikais, ją lydėjo fotografija. Keliaudama visada turėdavusi su savimi fotoaparatą, kuriuo fiksuodavusi ne tik vaizdus, bažnyčias, bet ir raibulius, faktūras, augalus, sienas, grindis. Menininkė užsidegusi, turbūt viena pirmųjų, ėmė bandyti kopijuoti vaizdus, dėlioti, bet pagavo, kad kartoja savo temas, jau sukurtas kitomis grafikos technikomis. „Pamačiau, kad kartojuosi ir ėmiau žaisti sąmoningai. Ėmiausi anksčiau sukurtus savo darbus atkurti skaitmeninės fotografijos būdu. Ir tas žaidimas man pasirodė labai įdomus. Ir taip surengiau vieną, antrą, trečią parodą,“ – pasakojo D. Tomkutė. – „Darbas, ypač paskutinius 10 metų „Arkos“ galerijoje, finansų pritraukimas daro žmogų disciplinuotą, o kūryba yra žaidimas su debesimis. Buvo įprasta, kad menas turi ateiti per širdį, per sielą. Dabar menas yra galbūt daugiau išprotaujamas, racionaliai sugalvojamas“. Bet Dovilės Tomkutės darbuose labai daug širdies.
Prisistatydama autorinių papuošalų menininkė Jūratė Kalvaitienė juokavo, kad darbų moteriškumas – tai raktas, kuris surišo abi menininkes. Baigusi Kauno Technologijos universiteto studijas, Jūratė Kalvaitienė dirbo Kauno Dailės kombinate. Jame, susipažinusi su menininkais ir jų kūryba, supratusi, kad menas ją žavi labiau nei technikos mokslai. Tačiau tik 2014 m. grįžusi prie savo jaunystės svajonės – ėmė kurti individualius papuošalus, kuriuose naudoja natūralias gamtines medžiagas – akmenis, perlus, krištolą, tauriuosius metalus. Kodėl parodą pavadino „Gelmėmis“? Jūratė kalbėjo pradėjusi daugiau gilintis į gamtą, į žmogų. Ir tos gelmės, kurios atsiveria žmogų geriau pažįstant, tampa nepaprasto grožio deimantais. Pasak papuošalų menininkės, akmuo turi energetiką ir jį liečiant jis tarsi perduoda signalą, kad yra gamta, kurią turime tausoti. Kurdama papuošalus Jūratė tą išliekamą vertybę perduoda kitiems. Pinigus už parduotus savo darbus ji aukojanti sergantiems vėžiu vaikams. Paklausta koks akmuo turi pačią stipriausią energetiką, Jūratė kalbėjo apie juodąjį opalą. „Ši akmuo sustiprina pasitikėjimą savimi ir tinka stiprioms asmenybėms,“ – vardijo akmens savybes menininkė.
Pasveikinti ir palaikyti atvyko menininkai iš Dusetų. Dailininkas Alvydas Stauskas, Dailės galerijos Dusetų kultūros centro direktorius, sveikindamas negailėjo komplimentų dviem žavioms menininkėms.
Parodos veiks iki birželio 26 dienos. Kviečiame apsilankyti.
Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Saulė Pelekienė
Nuotraukos Donato Merkio