Dienos citata
Galima neapkęsti blogų žmogaus ypatybių, niekšybės, žiaurumo, dviveidiškumo, bet negalima neapkęsti žmonių.
R. Oldingtonas
„Vilties ir liūdesio kompozitorius". Literatūros paroda kraštiečio, kompozitoriaus Fausto Latėno 65-osioms gimimo metinėms
Kompozitoriui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, Zarasų krašto Garbės piliečiui, Zarasų viešosios bibliotekos globėjui Faustui Latėnui šiemet gegužės16 dieną būtų sukakę 65 metai, bet jo jau nebėra su mumis. Faustas Latėnas žinomas kaip kompozitorius, parašęs daug ir geros dramos spektaklių muzikos. Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus mediatekoje parengta literatūros paroda „Vilties ir liūdesio kompozitorius", supažindinanti su Fausto Latėno gyvenimu ir kūryba.
Kompozitorius gimė Dusetose, baigė Kauno J. Gruodžio aukštesniąją muzikos mokyklą, vėliau valstybinės konservatorijos E. Balsio kompozicijos klasę. Faustas Latėnas sukūrė muziką daugiau kaip 350 spektaklių, daugiau kaip 40 dokumentinių bei vaidybinių filmų.
1989–1991 m. jis vadovavo Vilniaus teatrui „Lėlė“, nuo 1996-ųjų – Lietuvos valstybiniam akademiniam dramos teatrui, 1999–2000 m. buvo Nacionalinio dramos teatro generalinis direktorius. 2000–2005 m. F. Latėnas kartu su režisieriumi R. Tuminu vadovavo Valstybiniam Vilniaus mažajam teatrui. 1996 ir 2004 metais jis tapo Lietuvos kultūros viceministru, taip pat ėjo ministro pirmininko patarėjo, Lietuvos kultūros atašė Rusijoje pareigas.
„F. Latėnas debiutavo kaip teatro kompozitorius „Lėlės“ teatre, bet iš tikrųjų jis sukūrė save kaip teatro žmogų. Su E. Nekrošiaus spektakliais jo pirmasis įvertinimas yra už „Kvadratą“, mes žinome, kad paskutinis sovietmečio dešimtmetis yra ne tik Jaunimo teatro sužydėjimo laikas, bet teatras tapo kaip meka, kaip bažnyčia. Ir žmonės puldavo į tuos spektaklius. Ir didelės dalies Nekrošiaus spektaklių, ir „Kvadrato“, ir „Dėdės Vanios“, emocinį foną sukurdavo Fausto muzika. Rimas Tuminas ir Mažasis teatras yra jo gyvenimo dalis. „Nusišypsok mums, Viešpatie“, „Vyšnių sodas“ – šie Tumino spektakliai buvo kita F. Latėno pakopa“, – apie Fausto Latėno muziką pasakoja J. Katinaitė.
2011 metais jam įteiktas ir prestižinis rusų teatro apdovanojimas – tarptautinė Konstantino Stanislavskio premija už muziką režisierių Edmundo Nekrošiaus, Rimo Tumino ir Olego Tabakovo teatro spektakliams. 2013 m. kompozitoriaus indelis į Lietuvos teatro meną buvo įvertintas Nacionaline kultūros ir meno premija.
2016 metais R. Paknio leidykla išleido teatrologių D. Šabasevičienės ir R. Vasinauskaitės knygą „Muzika kaip teatras. Faustas Latėnas“, kurioje vieną žymiausių lietuvių teatro asmenybių atskleidžia šeimos narių, bičiulių ir kolegų pasakojimai.
Mediatekoje parodos ekspozicijoje atrasite literatūros apie kompozitorių Faustą Latėną, jo kūrinių, natų. Norintiems – galimybė pasiklausyti vinilinėje plokštelėje įrašyto dar jauno kompozitoriaus kūrinio „Viršum mirties bangos“. Parodoje eksponuojama keturiolika leidinių, viena vinilinė plokštelė, du DVD filmai, kuriuose skamba kompozitoriaus kurta muzika. Tai Raimundo Banionio filmas „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ ir dokumentinis filmas skirtas užsienio reikalų ministro Juozo Urbšio 100-mečiui „Lik, kur esi... Dviejuose kompaktinių diskų dainų rinkiniuose skamba keletui dainų kompozitoriaus sukurta muzika. Tai berniukų daina iš spektaklio „Piteris Penas“ (CD „Žvaigždės motinoms“), daina „Žinys iš prospekto“ (CD „Bardų dainų rinkinys II“) . Naujausios yra gautos natos, kuriose vienas ankstyvųjų F. Latėno kūrinių „Pavasario triptikas“ sopranui ir fortepijonui, sukurtas 1974 m. pagal poeto Petro Panavo eiles. Šis kūrinys daug kartų skambėjo koncertų salėse.
Faustas Latėnas mirė 2020 m. lapkričio 3 d. Palaidotas Vilniuje.
Paroda veiks iki birželio12 dienos. Kviečiame apsilankyti.
Parengė Vita Juškėnienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė.
Nuotraukos autorės.