Dienos citata
Galima neapkęsti blogų žmogaus ypatybių, niekšybės, žiaurumo, dviveidiškumo, bet negalima neapkęsti žmonių.
R. Oldingtonas
Psichoanalizės tėvas – Zigmundas Froidas
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus Mokslo šakų literatūros fonde yra parengta spaudinių paroda, skirta austrų neuropatologo, psichiatro, psichoanalizės pradininko Zigmundo Froido 165-osioms gimimo metinėms. Zigmundas Froidas – psichoanalizės tėvas, pradėjęs šiuolaikinį psichologijos mokslą. Jis pirmasis ėmė išsamiai analizuoti procesus, kurie lemia mūsų elgesį ir vyksta žmogaus sąmonėje ir pasąmonėje.
Zigmundas Froidas gimė 1856 m. gegužės 6 d. Freiberge, Moravijoje. Berniuko tėvas buvo dukart vedęs ir tiek pat kartų tapęs našliu. Du Zigmundo įbroliai buvo maždaug tokio paties amžiaus, kaip berniuko mama. Nors po Zigmundo šeimoje gimė dar šeši vaikai, šis berniukas visuomet išliko mamos numylėtiniu. Kai jam suėjo ketveri, šeima persikraustė gyventi į Vieną, kur jis ir gyveno visą gyvenimą, išskyrus paskutinius metus prieš mirtį.
1873 m. Froidas įstojo į medicinos mokyklą. Viena tais laikais buvo tapusi pasauline medicinos sostine. Būdamas dvidešimt ketverių jis tapo medicinos daktaru.
1887 m. Zigmundo mylimoji Marta Berneis tapo jo žmona. Jie susilaukė šešių vaikų. Viena iš jų buvo dukra Ana, vėliau tapusi pačia žymiausia tėvo teorijų sekėja.
Zigmundas Froidas savo karjeros pradžioje dirbo garsioje Vienos ligoninėje, gydė psichiatrijos klinikos pacientus. Maždaug tuo metu Froidas pradėjo unikalų projektą-savo paties analizę. Jis nagrinėjo savo sapnus, ieškodamas juose paslėptų prasmių. Zigmundas Froidas gyveno gana slaptą privatų gyvenimą. Apie gydytoją žinoma tik tiek, kad jis mėgo skaityti, keliauti, kolekcionavo archeologines keistenybes.
Manoma, kad pats psichoanalizės tėvas kentėjo nuo psichoneurozės, kuri pasireikšdavo nerimo priepuoliais, staigiais nuotaikų pokyčiais ir niekaip neįveikiama priklausomybe nikotinui. Dėl intensyvaus cigarų rūkymo Froidas susirgo burnos vėžiu.
Antrojo pasaulinio karo metu, vokiečiams okupavus Austriją žydų kilmės Froidui teko palikti tėvynę ir bėgti į Londoną, kur jis ir mirė 1939 m. rugsėjo 23 d.
Zigmundo Froido knygų galite rasti Skaitytojų aptarnavimo skyriaus Mokslo šakų literatūros fonde.
Lidija Kiseliova, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė