Kovo 16-oji – Knygnešio diena

2021 03 15

Kovo 16-oji Lietuvoje minima kaip Knygnešio diena. Šią dieną, 1846-aisiais, gimė Jurgis Bielinis, knygnešys, sukūręs nelegalaus lietuviškos spaudos platinimo tinklą. Jis buvo ne tik Lietuvos knygnešys, bet ir publicistas „Aušros“ ir „Varpo“ bendradarbis. Knygnešystė tapo Lietuvos XIX a. istorijos fenomenu, tad kovo 16-ąją kasmet prisimenama carinės Rusijos vykdyta lietuviškos spaudos ir draudimo politika bei jai pasipriešinę drąsūs tautos vyrai – knygnešiai.2004 metais UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą, o kovo 16-oji oficialiai paskelbta Knygnešio diena.

Nors buvo persekiojami, tremiami ir kankinami, jie į Lietuvą gabeno kontrabandą – lietuvišką spaudą ir ją platino. Imperinės valdžios atstovai, matydami, jog nebegali sulaikyti slaptojo knygų platinimo, 1904 m. panaikino daugiau kaip 40 metų trukusį lietuviškos spaudos draudimą.

Viešojoje bibliotekoje Skaitytojų aptarnavimo skyriaus abonemente parengta paroda „Išaukštinkime žodį – gyvybės versmę lietusį“.
Lietuvos nacionalinio muziejaus parengta knyga „Lietuviškos spaudos draudimas 1864 – 1904 metais“ supažindina su 40 metų trūkusio valdžios draudimo spausdinti, įvežti ir platinti Lietuvoje lietuvišką spaudą, istorija. Panaudota unikali archyvinė medžiaga, to meto fotografijos, dokumentai. Nemažai jų publikuojama pirmą kartą. S.Vėlavičienės straipsnių rinkinyje „Draustosios spaudos pėdsakais“ spausdinami anksčiau įvairiuose šaltiniuose publikuoti pastarųjų dviejų dešimtmečių autorės veiklos Nacionalinėje bibliotekoje atspindžiai. Su knygnešiais supažindina B. Kaluškevičiaus bibliografinis dviejų tomų žinynas „Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864 – 1904“. Parodoje publikuojama medžiaga apie Zarasų rajono knygnešius. Šias knygas rasite bibliotekos mokslo šakų skyriuje.

Parengė Aldona Kazlauskienė, viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

knygnešys