Sugauti tinkle

2021 02 24

Per karantiną internete praleidžiame bene daugiausia laiko. Galime sakyti, kad esame aktyvūs interneto vartotojai. Mums įprasta turėti vieną ar keletą paskyrų skirtinguose socialiniuose tinkluose, bendrauti, megzti naujas pažintis. Greta smagumo, internetas slepia ir įvairias su bendravimu susijusias grėsmes. Kokios tos grėsmės? Atsakymų galima ieškoti visur. Mes, Dusetų K. Būgos gimnazijos aštuntos klasės mokiniai, dalyvavome virtualioje edukacinėje veikloje „Mokausi iš kino“. Žiūrėjome Čekijos, Slovakijos 2020 metų dokumentinį filmą „Sugauti tinkle“.

Juk dalis grėsmių yra susijusios su seksualiniu priekabiavimu, viliojimu, dalijimusi su vaiku jo amžiaus neatitinkančiu seksualizuotu turiniu. Būtent šios temos – vaiko amžiaus neatitinkantis suaugusių žmonių bendravimas, seksualinio turinio informacijos siuntinėjimas, sekstingas, internetinis viliojimas ir vaikų išnaudojimas – ir yra iškeliamos filme „Sugauti tinkle“.

SugaukKaip yra sakę filmo kūrėjai: „Pakako 10 dienų, kad užfiksuotume situaciją ir neišprotėtumėme nuo šio eksperimento.“ Filmas buvo išties kraupus. Sunku patikėti, kad internetinėje erdvėje vyksta tokie dalykai.
Socialiniam eksperimentui kūrybinė komanda pasamdė tris pilnametes merginas internete suvaidinti 12 metų mergaites. Praėjus vos dešimčiai dienų nuo jų paskyrų sukūrimo pažinčių tinklalapiuose, merginos sulaukė pustrečio tūkstančio vartotojų žinučių: jų prašoma prieš kamerą nusirengti arba gyvai susitikti. Lydima psichologų ir teisėsaugos filmavimo komanda fiksavo ne tik anonimines žinutes, bet ir gyvus susitikimus su vyrais, viliojančiais mergaites į spąstus. Veikėjai, su kuriais mergaitės bendravo, buvo bejausmiai, šalti, žiaurūs ir nenuspėjami. Pokalbio pradžioje jie per daug neišsišokdavo – kaip tik bandė mergaites sužavėti saldžiais žodžiais, kad šios atsiųstų erotinių nuotraukų, tačiau, joms nesutikus, vyriškiai pradėjo grasinti žinantys, kur mergaitės gyvena. Asmeniškai man įstrigo scena, kai viena iš mergaičių susigraudino sutikusi 20-metį vaikiną, kuris tiesiog norėjo pabendrauti, davė patarimų, kaip nepatekti į pedofilų pinkles, ir buvo labai draugiškas. O susigraudino, nes prieš tai bendravo vien tik su šlykščiai bendraujančiais seniais. Dar patiko tai, kad veikėjos ne tik dalijosi savo išgyvenimais, bet ir pateikė praktiškų patarimų vaikams, kaip pasirūpinti savo saugumu bendraujant su nepažįstamais žmonėmis internete.
Po filmo peržiūros vyko diskusija. Dalijomės įspūdžiais, diskutavome su SKA akademijos kino edukatore Ginte Žulyte. Ji mums uždavė įvairiausių klausimų apie tai, ko mes ieškome internete, kodėl einame į įvairias erdves, kaip mes supratome filme išsakytas mintis, pamokymus, kaip vertiname situacijas, kaip apsisaugoti nuo tokių grėsmių internete. Klausyti, uždavinėti klausimus apie tai iš pradžių galbūt nebuvo labai jauku, bet vėliau įsidrąsinę diskutavome lengviau.
Manau, kad tiek žiūrėti tokius filmus, tiek dalyvauti aptarime, diskutuoti apie tai, yra labai įdomu. Su manimi sutinka visi klasės draugai. Štai keletas atsiliepimų:
Augustė: „Filmas moko vaikus, paauglius, kad reikia elgtis internete atsargiai, nesiuntinėti nepadorių savo nuotraukų, nes jos gali būti paviešinamos arba gali jomis šantažuoti. Nebendrauti su nepažįstamais, ypač daug vyresniais už save. Niekada nenorėčiau atsidurti tų mergaičių vietoje. Tai labai pamokantis filmas.“
Markas: „Šis filmas man labai patiko. Galima daug ko išmokti, kaip elgtis tokiose situacijose. Tokius filmus, manau, būtina ir privaloma rodyti šių laikų jaunimui, nes taip nutikti gali bet kam. Gaila, bet yra tokių žmonių, kuriems nusispjauti, ar tai maža mergaitė, ar suaugusi. Jiems svarbu gauti apsinuoginusių nuotraukas, rašyti nepadorias žinutes ir t. t., žinant, kad mažos mergaitės yra visiškai bejėgės. Tokie filmai tiesiog būtini. Norėtųsi sulaukti daugiau tokių edukacijų, diskusijų, nes labai naudinga kalbėtis aktualiomis temomis. Tikrai malonu, kad yra rūpinamasi šios kartos vaikais. Ačiū!“
Edgaras: „Tokie filmai padeda vaikams ir paaugliams suprasti, kad internetas nėra toks saugus, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Internete gali tykoti įvairių pavojų, tokių kaip vaikų išnaudojimas, dažniausiai, seksualinis. Prašoma siųsti nuotraukas, kur jie yra nuogi, vėliau nuotraukomis šantažuojama, prašoma pinigų ar daugiau nuotraukų už tai, kad jos nepakliūtų mūsų artimiems žmonėms, tėvams, draugams arba nebūtų platinamos internete. Tokie filmai mus paruošia įvairioms situacijoms, kuriose galime atsidurti, padeda suprasti, kaip reikėtų elgtis panašiose, netgi identiškose situacijose. Tokius filmus verta tiek žiūrėti, tiek kurti, nes jie gali padėti jauniems žmonėms.“
Aivita: „Šis filmas buvo apie tris merginas, kurios susikūrė socialiniuose tinkluose paskyras ir stebėjo, kiek atsiras vyrų, kurie domisi tomis paauglėmis. Rezultatai šokiruojantys. Tokių gerbėjų buvo nemažai, o dar baisiau, kad dažnai taip ir nutinka realybėje. Suaugę vyrai rašinėja nepadorias žinutes, prašo nuotraukų, nori susitikti. Išties baisu, jog tokių žmonių yra. Filmo metu informatyviai pasakojama, kas gali nutikti, jei užkimbi ant tokio kabliuko, ir kaip tada reiktų elgtis. Manau, šį filmą tikrai turėtų peržiūrėti dauguma paauglių, nes niekada nežinome, kam ir kada taip gali atsitikti, kaip iš to išsisukti. Mokyklose, namuose reikėtų dažniau kalbėtis šia tema, nes juk ne visi žino, kas gali nutikti, kaip elgtis tokiose situacijose.“
Akvilė: „Man filmas ir jo aptarimas tikrai patiko, nes yra pamokantis. Pamoko, pataria gerų ir naudingų dalykų apie internetinį priekabiavimą ir kaip jų išvengti. Ką daryti, jeigu pradeda šantažuoti, grasinti. Kaip elgtis, jei siūlo pinigų už atsiųstas nuotraukas su apnuogintomis kūno dalimis ar kviečia susitikti. Manau, tai labai naudinga vaikams, paaugliams, kurie gali atsidurti tokiose situacijose ir nežinoti, kaip elgtis.“
Deimilė: „Sugauti tinkle“ man padarė nepamirštamą įspūdį ir įrodė, kad internete slypi ne tik geri dalykai. Svarbiausia yra tinkamai juo naudotis ir neįkliūti į pinkles. Šis filmas naudingas tuo, kad jame buvo patarimų tiems, kas dar nelabai supranta, kaip elgtis internete, kaip pavojinga pasitikėti nepažįstamaisiais. Po filmo peržiūros aptarėme, išsiaiškinome neaiškumus, atsakėme į tokius klausimus, kaip galėtume padėti žmogui, įkliuvusiam į tokias pinkles, kodėl kai kurie vaikai vis dėlto siunčia savo kūno dalių nuotraukas? Manau, kad susitikimas buvo naudingas. Bet nelabai įdomu daug kalbėti šia tema. “
Mantė: „Filmas ,,Sugauti tinkle“ buvo vienas iš įdomiausių dokumentinių filmų, kuriuos esu mačiusi. Šiame filme yra pateikiamos situacijos, kurios pasitaiko labai dažnai, kad ir kaip būtų liūdna tai pripažinti. Manau, jį būtina pažiūrėti tiek mažesniems vaikams, tiek suaugusiems žmonėms. Yra šlykštu matyti suaugusius žmones, bandančius manipuliuoti ir šantažuoti vaikus, kurie dar nelabai supranta, kokioje situacijoje jie atsidūrė. Jie mano, kad žino ir supranta, jog tai negerai, bet nieko nedaro. Filmo aptarimas taip pat buvo įdomus, nes tokiomis temomis tikrai reikia šnekėtis, nes yra tokių paauglių, kurie numoja ranka ir tikina, kad jiems taip niekad nenutiks ir nėra laiko klausytis tokių ,,pasakų“. Deja, bet kas gali atsidurti tokiose situacijose. Manau, ši pamoka buvo naudinga ir norėčiau dalyvauti daugiau tokiose pamokose.“
Tadas: „Taigi šiandien turėjom dar vieną pamoką. Šį kartą susipažinom, kokie pavojai tyko internete bei kaip tinkamai apsaugoti save socialinėj erdvėj. Žiūrėjome dokumentinį filmą apie saugumą internete. Pats filmas labai įtraukiantis, daug momentų, iš kurių galima pasimokyti, kas yra svarbu šiuolaikiniam jaunimui, nes dažnai galima pakliūti į keblias situacijas. Labai smagu, kad vyksta tokios pamokos. Atrodo, kad jos nereikalingos iki to momento, kol pats su tuo nesusiduri. Filmas pakeičia nuomonę apie internetą, jog jis nėra toks nekaltas dalykas. Filmą rekomenduočiau pažiūrėti tiems, kurie nėra susidūrę su tokiais dalykais, nes labai aiškiai atskleidžia, ko daryt nederėtų.“
Donatas: „Filmas yra tikrai vertas dėmesio. Jis moko, kaip nepakliūti į pinkles tokių žmonių, kurie nori tave išnaudoti savo tikslams. Filme daug pamokymų apie internete sutinkamus prievartautojus, kurie bando gauti tavo kūno dalių fotografijų. O tai yra nusikaltimas... Daug nepilnamečių atsiduria panašiose situacijose, dėl to šis filmas moko, kaip vaikui neapsigauti. Asmeniškai manau, jei socialiniame tinkle tave į draugus kviečia nepažįstamas, kuris yra vyresnis aštuoniolika ar daugiau metų, geriau nepriimti į draugus. Atsidūrus tokioje situacijoje, nereikia bijoti kreiptis patarimo į tėvus ar mokytojus.“

Augustinas Liorentas, 8 klasė.