Dienos citata
Teisybė žino tik du žodžius: "taip" arba "ne".
P. Vaičiūnas
Lapkričio 9–13 d. Šiaurės šalių literatūros savaitė vyks nuotoliniu būdu
Lapkričio 9-15 dienomis Zarasų viešoji biblioteka ir padaliniai tradiciškai mini Šiaurės šalių literatūros savaitę. Jos metu Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekose, mokyklose ir kitose kultūros ir švietimo įstaigose sutartu laiku vyksta Šiaurės šalių literatūros skaitymai ir kultūrinės veiklos. Projektas kiekvienais metais įtraukia daugybę institucijų iš viso Šiaurės ir Baltijos regiono. Šiųmečių skaitymų tema – „Šiaurės šalys ir pasaulis“.
Šiaurės šalių literatūros savaitę organizuoja asociacijų Norden sąjunga (Foreningen Norden Forbund), finansuoja - Šiaurės ministrų taryba.
Kai mus apgaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome visi drauge. Tokia yra jau trečią dešimtmetį gyvuojančios Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.
Į Šiaurės šalių literatūros savaitės garsinius skaitymus kasmet susirenka daugiau kaip 200 tūkstančiai žmonių. Daugiau kaip 2000 mokyklų, bibliotekų, kitų kultūros ir švietimo organizacijų visame Šiaurės ir Baltijos šalių regione sutartą dieną tą pačią valandą organizuoja Šiaurės šalių autorių knygų skaitymus. Kasmet vis daugiau dalyvių jungiasi ir iš Lietuvos - nuo pat pačių mažiausių klausytojų vaikų darželiuose iki senjorų skaitytojų klubų viešosiose bibliotekose. Skaitymams tradiciškai pasiūlomos trys knygos - vaikams, paaugliams/jaunimui ir suaugusiems. Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – „Šiaurės šalys ir pasaulis“. Dauguma renginių dėl karantino vyks nuotoliniu būdu. Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia visus - vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius - pamąstyti apie tai, ką reiškia būti pasaulio piliečiu, ir rasti pasaulyje savo vietą. Šiaurės šalių gyventojai nuo seno yra patyrę keliautojai ir naujų kraštų atradėjai. Šiaurės šalių gyventojų pėdsakų aptinkame daugybėje pasaulio vietų, pradedant istoriniais radiniais, siekiančiais senuosius vikingų laikus ir vėlesniais kultūriniais pėdsakais.
Planetoje mūsų yra arti aštuonių milijardų. Savo pasaulį mes kuriame visi kartu. Mes galime laisvai keliauti po pasaulį, išvykti iš savų namų, savos aplinkos į nepažįstamus ir svetimus kraštus. Kelionių būna artimų ir tolimų, trumpų ir nesibaigiančių. Pasaulis gali mums atrodyti neaprėpiamas, bet gali būti ir visai nedidelis. Tačiau viena mes žinome tvirtai - visi tie aštuoni milijardai žmonių gyvena ir kuria kiekvienas savo unikalų pasaulį, mes visi tęsiame kiekvienas savo unikalią istoriją.
Skaitymas suteikia mums fantastišką galimybę keliauti ir patirti pasaulį. Knygose žavimės nepažintomis vietomis, atpažįstame lankytas vietas, pastebime skirtumus ir panašumus su mūsų pačių kultūra ir kasdiena. Per literatūrą, pasitelkdami vaizduotę, galime tūkstančius kilometrų nukeliauti neiškeldami kojos iš namų. Leidžiamės į kelionę kartu su rašytoju - matome ir girdime, jaučiame kvapus, tyrinėjame ir mokomės. O pakeliui dažnai smagiai nusikvatojame ar nubraukiame ašarą.
Šių metų skaitymams siūlomos knygos tiesiog pulsuoja gyvybe, jos kelia didžiuosius klausimus apie gyvenimą ir mirtį, apie privilegijas, teises ir atsakomybę. Žmogus jose kaip visumos dalis, su visomis savo žmogiškosiomis savybėmis, kurios būna vienija, bet neretai ir išskiria.
"Visi iki vieno" - šiuolaikiška paveikslėlių knyga, kurios autorė ir iliustruotoja - norvegų rašytoja Kristina Roskifte. Originalus knygos pavadinimas "Alle sammen teller" reiškia ir skaičiavimą drauge (aritmetikos pradžiamokslis), ir tai, kad mes visi iki vieno esame svarbūs ir vertingi.
Stilizuotos knygos iliustracijos ir spalvingos žmonių figūros, puslapis po puslapio vis margiau užpildančios visą knygą. Tai ne vien knygelė apie aritmetiką. Autorė kviečia kalbėtis apie didžiuosius gyvenimo klausimus.
Švedų rašytojo Jakob Wegelius knyga "Žudiko beždžionė" kviečia į įspūdingą kelionę po visatą, kur karaliauja neišaiškinti nusikaltimai, beždžionė ir daugybė mįslingų paslapčių. Pasakojimas nukelia mus į tamsias Lisabonos uosto apylinkes, per didžiuosius vandenynus nuplukdo į istorinius prabangius indų maharadžų rūmus.
Knygos Randai“, kuri rekomenduojama suaugusiems skaitytojams, autorius Auður Ava Olafsdottir
Knygos veikėjas Jónas Ebeneseris, vidutinio amžiaus islandas, paniręs į neviltį, apimtas slogulio ir praradęs bet kokį gyvenimo džiaugsmą. Romano pradžioje jis palieka Islandijoje savo tris Gudrunas ir iškeliauja į karo nualintą šalį. Ten ketina baigti savo gyvenimą. „Šioje mirties šalyje nebėra taip skubu numirti.“
Mirties ilgesys netikėtai ima nykti. Jónas iš naujo atranda džiaugsmą ir savo gyvenime ima regėti prošvaisčių. Atsikartojantis rando motyvas simbolizuoja žmones, miestus ir kūnus - randuotus, tačiau besitiesiančius, atstatomus, randančius naujų formų.
Visos šiais metais rekomenduojamos skaityti knygos apdovanotos Šiaurės Tarybos literatūros premijomis.
Parengta pagal https://www.nordisklitteratur.org/lt/ informaciją
Lapkričio 9 d. 18.30 val. kviečiame visus prisijungti prie Facebook paskyros ir sudalyvauti virtualiame susitikime su islandų rašytoja Auður Ava Ólafsdóttir romano „Randai“ autore. Pokalbis bus verčiamas į lietuvių kalbą.
Lapkričio 9 d. Avilių bibliotekos Facebook paskyroje paroda „Vieni niekai, gyvenime visaip atsitinka“. Astrid Lindgren knygos
Lapkričio 9 - 15 d. Avilių bibliotekoje spaudinių paroda: „Šiaurės šalių literatūros savaitė – skaitytojų pamėgtos knygos“.
Lapkričio 9–15 d. Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekoje veiks spaudinių parodėlė vaikams „Šiaurietiškas kampelis“ ir spaudinių paroda suaugusiems „Skaitome šiaurės šalių rašytojų literatūrą“.
Lapkričio 9–15 d. Ligoninės bibliotekoje ir Vaikų dienos centre „Draugai“ skelbimų lentose talpins bibliografinį sąrašą „Pažintis su Šiaurės šalių rašytojais“.
Lapkričio 9–15 d. Ligoninės biblioteka Facebook paskyroje kvies skaitytojus paskaityti ištraukas Mažiausiems: „Visi iki vieno“, autorius Kristine Roskifte ir paaugliams ir jaunimui:
„Žudiko beždžionė“, autorius Jakob Wegelius
Lapkričio 9–15 d. Ligoninės bibliotekoje veiks paroda „Šiaurės šalių autorių knygos“.
Lapkričio 9–28 d. Sako bibliotekos languose bus eksponuojama vaikų piešinių paroda parengta iš ankstesnių metų Šiaurės šalių literatūros savaičių renginių Salako bibliotekoje „Šiaurės šalys vaikų akimis“.
Lapkričio 9–15 d. Turmanto bibliotekoje veiks spaudinių paroda „Šiaurės šalių literatūros lobynas“, paroda bus reklamuojama bibliotekos skaitytojams per bibliotekos Facebook paskyrą.
Lapkričio 10 d. Avilių bibliotekos Facebook paskyroje paroda „Mika Waltari knygos bibliotekoje“.
Lapkričio 10 d. 17 val. Baibių bibliotekoje nuotoliniu būdu bus skaitoma ištrauka „Pepė atsikrausto į vilą vilaitę“, iš Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“.
Lapkričio 10–14 d. Antalieptės bibliotekoje „Šiaurės šalių literatūros skaitymai nuotoliniu būdu“. Bibliotekininkė išvežios Šiaurės šalių autorių knygas aktyviems bibliotekos skaitytojams. Pasinaudojant video skambučiu bus pasidalinta nuomonėmis apie perskaitytas knygas.
Lapkričio 10–17 d. Antazavės bibliotekoje veiks informacinė paroda „Pasaulio atradimai: Šiaurės šalių ekspedicijos ir keliautojai“.
Lapkričio 10 d. 14 val. Sadūnų bibliotekoje nuotoliniai garsiniai skaitymai Tittamari Martinen knygos vaikams ,,Troliai Mumiai ir žiemos pasaka"
Lapkričio 10 d. Smalvų bibliotekoje jaunieji skaitytojai nuotoliniu būdu kviečiami skaityti kūrinio ištraukas, jį iliustruoti. Bus parengta virtuali iliustracijų paroda.
Lapkričio 11 d. Avilių bibliotekos Facebook paskyroje „Žmonės už savo klaidas turi susimokėti.“ Jo Nesbo knygos bibliotekoje.
Lapkričio 11 d. Smalvų bibliotekoje skaitytojai nuotoliniu būdu kviečiami dalyvauti edukaciniame užsiėmime „Egzotika literatūroje ir ne tik...“ ir atlikti užduotis: reikės rasti vieną egzotišką daiktą namuose, mokykloje ar aplinkoje. Tai gali būti kriauklė iš užjūrio, prieskoniai, tropikų augalas, suvenyras ar nuotrauka vaizduojanti tolimą šalį. Svarbiausia yra tai, kad kiekvienas daiktas gali papasakoti savo šalies istoriją. Mokiniai parašo trumpą rašinį apie savo pasirinktą daiktą, apibūdina, kas jis, iš kur atkeliavo ir kodėl jis yra egzotiškas (arba ne). Bus parengta virtuali tų daiktų paroda ir pristatytos jų istorijos.
Lapkričio 12 d. Avilių bibliotekos Facebook paskyroje „ Pasaulis kupinas stebuklų“. Hanso Kristiano Anderseno knygos.
Lapkričio 12 d. 16.00 val. Degučių bibliotekoje nuotoliniai skaitymai su suaugusiais „Sutemų valanda“.
Lapkričio 12 d. 15 val. Ligoninės biblioteka Vaikų dienos centre „Draugai“ ves pažintinį užsiėmimą „Keliaukime po Šiaurės šalis kitaip“ lauke.
Lapkričio 12 d. Smalvų bibliotekoje nuotolinis edukacinis užsiėmimas „Kur keliauja laivai?“. Skaitytojai kviečiami nuotoliniu būdu atliks pateiktas užduotis: Prieš prasidedant skaitymams, naudojant origamio techniką išlankstys popierinį laivelį ir jį dekoruos. Instrukcijas ras tinklapyje www.nordisklitteratur.org. Vienoje pusėje ant laivelio borto užrašys namų uosto pavadinimą, kitoje – uosto, į kurį keliaujama, pavadinimą. Į kokias šalis pasaulyje, o gal ir visatoje, keliauja tie laivai?. Bus parengta virtuali darbų paroda.
Lapkričio 13 d. Avilių bibliotekos Facebook paskyroje „Keistokų, šiurpokų, bet realistiškų istorijų kūrėjas Per Olov Enquist“.
Lapkričio 13 d. Smalvų bibliotekoje edukacinis užsiėmimas nuotoliniu būdu „Kokios istorijos slepiasi plakate?“
Skaitytojai nuotoliniu būdu atliks pateiktas užduotis: Įsižiūrėkite į plakatą ir tegu jis įkvepia sukurti istorijos tęsinį. Istorijos gali būti papasakotos raštu. Bus sukurta virtuali kūrinių paroda.
Lapkričio 15 d. Salako bibliotekos Facebook paskyroje bus patalpintas nuotraukų koliažas „Skaitau su šeima, draugu, augintiniu“, kuriame atsispindės skaitytojų garsinio skaitymo iš namų akimirkos.