„Širdį, protą ir gyvybę – tautai“

2018 09 14

Ligoninės bibliotekoje eksponuojama kraštotyros dokumentų paroda „Širdį, protą ir gyvybę – tautai“, skirta daktaro, antropologo Domininko Bukonto 145 – osioms gimimo metinėms paminėti. D. Bukonto, gimusio 1873 rugpjūčio 11 dieną Kegrių kaime Mažeikių apskrityje atminimą saugo ir brangina Zarasų krašto žmonės.

1893 m. baigė Šiaulių gimnaziją, 1893–1897 m. mokėsi Petrapilio Universiteto gamtos fakultete. Vėliau įstojo į Charkovo universiteto medicinos fakulteto III-čią kursą ir jį užbaigė. 1900 metais dirbo gydytoju Dusetose, Ilukstėje (Latvija). 1904 metais jis buvo Rusijos kariuomenės gydytojas. 1906 metais išėjo į atsargą ir įsikūrė Zarasuose. Čia vadovavo ligoninei, kovojo su dėmėtosios šiltinės epidemija, ja užsikrėtęs 1919 m. sausio 19 dieną numirė. 1907-1909 m. skelbė spaudoje Zarasų krašto gyventojų antropologinius duomenis: galvos matmenis, akių ir plaukų spalvą. Svarbiausias jo darbas – „Iš Ežerėnų apylinkės lietuvių antropologijos“ (išspausdintas 1910 m.). D. Bukonto dėka jau veikė „Saulės“, „Darbo“, ,,Šv. Kazimiero“ draugijos. 1914 m. D. Bukontas buvo mobilizuotas ir tarnavo latvių šaulių pulke kaip vyresnysis to pulko gydytojas. Gyvendamas Zarasuose rinko tautosaką, liaudies dailės kūrinius, užrašinėjo Viekšnių apylinkių tarmės medžiagą, domėjosi archeologija. 1918 m. balandžio 1 d. D. Bukontas, grįžęs į Zarasus, rado nuniokotą ir nualintą kraštą. Labai rūpinosi civilinės ligoninės įsteigimu. Čia siautė visokios ligos, ypač buvo paplitusi dėmėtoji šiltinė. Ši liga ir pasiglemžė gydytojo D. Bukanto gyvybę.

1993 m. Sėlių aikštėje atidengtas pagal skulptoriaus Leono Striogos projektą paminklas su užrašu „Širdį, protą ir gyvybę / Tautai ir visai žmonijai“. Gydytojas Domininkas Bukontas buvo be galo geras, stropus, kruopštus, dvelkiantis meile žmonėms ir gyvenimui. Jis visada išliks žmonių atmintyje.

Paroda veiks iki spalio 12 dienos. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Nijolė PILAC,
Ligoninės padalinio vyresnioji bibliotekininkė
Autorės nuotraukos

GALERIJA