Pažintinė išvyka su Salako miestelio istorija

2018 07 30

Salako biblioteka lankytojus pakvietė į pažintinę išvyką su miestelio vietovėmis ir istoriniais įvykiais. Miestelio šimtmečio istoriją pradėjome nuo Laisvosios aikštės.

Praeityje joje pirmadieniais prekiavo amatininkai iš aplinkinių miestų. Čia galima buvo įsigyti stalių dirbinių, tinklų, valčių, lineikų, važelių, darbo įrankių, raštuotų audinių, maisto produktų, grūdų, gyvulių, paukščių ir kt. Pokario metais aikštėje buvo paguldyti ir išniekinti žuvusių partizanų kūnai.
1996 m. Salako miesteliui atšventus 500 metų jubiliejų, aikštės centre pastatytas ąžuolinis stogastulpis, sukurtas tautodailininko J. Tvardausko. Perskaitę jame išdrožtus poeto Maironio žodžius ir įsiamžinę, skubėjome į Gražutės regioninio parko lankytojų centre įsikūrusį „Jūrų muziejų“, kur mūsų laukė muziejininkė Vida Žilinskienė.

Buvusi mokytoja papasakojo apie 3 tūkstančių eksponatų jūros gyvūnų kolekciją sukauptą per 40 metų. Tai įvairūs jūros gyvūnai: kriauklės, koralai, žuvys, jūros žvaigždės ir ežiai, kempinės ir kt. „Jūrų muziejus“ įkūrėja Vida Žilinskienė plačiai žinoma apylinkėse kaip Salako metraštininkė. Ji yra sukaupusi nemažai istorinės medžiagos, surinkusi daug liaudies tautosakos, aprašiusi kultūros paminklus. Smalsavome prie sukauptų senų knygų, vadovėlių ir kitų daiktų, kuriems jau per šimtą metų. Įdomu buvo sužinoti kaip atsiranda perlai, paliesti juos kriauklėje.

Pasakojimą apie jūrų ir vandenynų pasaulį baigėme Kaukučio glostymu. Tai mitologinis personažas pildantis norus, todėl tereikia jį paglostyti ir sugalvotas noras būtinai išsipildys. Po pažinties, muziejininkė mus palydėjo į miestelio aikštę ir papasakojo apie du rezistencijos laikus primenančius paminklus, bei atminimo lentas įrengtas Salako valsčiaus savanorių ir Vyties Kryžiaus kavalierių atminimui.

Padėkojome Vidai Žilinskienei už istorinius pasakojimus ir keliavome prie akmens, Lietuvos vardo tūkstantmečiui pažymėti, kur salakiečiai ir miestelio svečiai kasmet liepos 6 dieną renkasi giedoti Lietuvos himną. Susėdę pievelėje, piešėme įspūdingą akmenį, grožėjomės jo didumu. Sugrįžę į biblioteką vaikai surengė savo piešinių parodėlę, dalinosi įspūdžiais su skaitytojais, džiaugėsi praturtėję žiniomis apie savo miestelį.

Danutė KOROLIOVA,
Salako bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
Nuotraukos autorės

GALERIJA