Dienos citata
Laimingas žmogus niekada nefantazuoja. Fantazuoja tik tas, kuris nepatenkintas.
Sigmund Freud
Šimtmečio ateities eskizai
Vaikų literatūros skyriuje kelias dienas nuo ankstyvo ryto iki vakaro tarp knygomis, teptukais, dažais, popieriumi ir kitokiomis priemonėmis apkrautų stalų ir stalelių dirbo būrelis vaikų ir suaugusiųjų. Tai „Knygų šalies“ kūrybinių dirbtuvių dalyviai ir edukacijų organizatoriai, vedėjai.
Tris dienas vykusios kūrybinės dirbtuvės projekto „Kūrybinių improvizacijų ciklas „Knygos kelias II“ Zarasų viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose“ dalis.
Knygų šalies tridienis prasidėjo dalyvių registracija ir susipažinimu. Tai darydami dalyviai ant menininko Kęstučio Kasparavičiaus sukurtos Giminės obels piešė savo portretus, kūrė giminės medį įrašydami ne tik tėvelių, broliukų ir seserų vardus, bet ir prisimindami dėdes, senelius. Ant Sėkmės obuolių rašė svajones, kurių buvo įvairiausių, nuo noro tapti žmonių gydytoja iki pajodinėjimo su Vienaragiu.
Dalyvaudami kūrybinėse valandose „Baobabų giria“ ir klausydamiesi prancūzų rašytojo Antuano de Sent-Egziuperi kūrinio „Mažasis princas“ ištraukų, išgirdo ką auksaplaukis berniukas mąsto apie galingus, greitai išsikerojančius medžius baobabus. Piešė juos tušu, sukurdami baobabų giraitę. Žiūrėdami gražiausias pasaulio knygas apie medžius ir klausydamiesi menininkės Sigutės Chlebinskaitės pasakojimo susipažino su įvairių šalių autoriais, knygų ir iliustracijų kurimo technika. Mokėsi kurti naudodami liaudies motyvais išpjaustytus medinius atspaudus. Pajausti įvairias paviršių faktūras.
Skaitė lietuvių poeto Sigito Gedos eilėraštį „Kodėl kas patinka“. Pagal jį sukūrė tekstus savo knygelėms. Iliustravo piešiniais, spalvoto popieriaus karpiniais. Ruošė medinius viršelius nušlifuodami šiurkštų paviršių šlifavimo lapeliais. Rinko priemones reikalingas įrišimui. Susikūrė knygeles.
Per linksmus kalniukus važiavo į Stelmužę, kur bažnytinio meno muziejuje klausėsi muziejininko Šarūno Pošiaus pasakojimų apie Stelmužės ąžuolą, bažnyčios statybą, jos aplinką. Išgirdo legendas, požeminiame rūsyje apžiūrėjo eksponatus. Netradicinėje erdvėje dalyvaudami aktorės Jūratės Vilūnaitės vedamoje edukacijoje „Balsas ir tekstas“ susipažino su aktoriaus profesija. Mokėsi gaudyti įsivaizduojamą sviedinį pajausdami jo dydį ir svorį, Taisyklingai kvėpuoti, išraiškingai kalbėti. Pagal Sigito Gedos tekstą „Penkiaburnio Šešialūpio mirtis“ kūrė etiudą, senojo ąžuolo paunksmėje – 100-ečio ateities eskizus.
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai ir bibliotekos lankytojai dalyvavo vakare su keliautoju alpinistu ir fotomenininku Vladu Vitkausku. Klausėsi paskaitos „Aukščiau pasaulio viršukalnių“, žiūrėjo vaizdo įrašus iš keliautojo, pirmojo iškėlusio Lietuvos vėliavą visų žemynų aukščiausių kalnų viršūnėse asmeninio archyvo. Teisingai atsakę į klausimus džiaugėsi prizais, smalsiausi galėjo apžiūrėti alpinisto batus, gertuvę, krosnelę.
Žiūrėdami režisieriaus Mindaugo Survilos dokumentinį filmą apie nykstančios gamtos ir žmogaus santykį daug sužinojo apie Lietuvos gamtą, sengirės. Išgirdo, kad ruošdamiesi „Sengirės“ filmavimui turėjo susikurti skraidyklę. Kurdami nešiojo daugiau nei 60 kilogramų svorio įrangą. Kūrė unikalų filmą net 10 metų.
Liepos 2-4 dienomis vykusios kūrybinės dirbtuvės baigėsi sukurtų darbų paroda ir tridienio knygos pristatymu bibliotekos terasoje. Dalyviams įteikti pažymėjimai, kūrybiškiausių darbų autoriams – pasauliniu bestseleriu tapusi Peter Wohlleben knyga „Paslaptingas medžių gyvenimas“. Asmenines bibliotekėles dalyviai praturtins pačių sukurtomis knygomis. Įspūdžiais galės pasidalinti su draugais, įgytą patirtį pritaikyti mokantis.
Zarasų viešoji biblioteka dėkoja kūrybinių dirbtuvių „Knygų šalies tridienis“ partneriui Zarasų krašto muziejui, rėmėjams UAB „Zarasų agroservisas“, Rimvydui Podolskiui.
Projektą remia:
Zina ČERNOVIENĖ, projekto „Kūrybinių improvizacijų ciklas „Knygos kelias II“ Zarasų viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose“ vadovė
Nuotraukos autorės ir Jolantos LEMENTAUSKIENĖS