Vaikų vasara, kelionės ir sostinės

2018 07 13

Birželio 14 dieną Lietuvos sostines lankyti pradėjo klubo „Kelionės po Lietuvos šimtmetį“ nariai, vasaros skaitymo skatinimo ir laisvalaikio programos „Vasarą skaitome kitaip 2018“ dalyviai.

Pirmoji aplankyta sostinė – Zarasai. Kodėl Zarasai? Ar Zarasai buvo sostinė? Kada? Atsakymą nedrąsiai ištarė broliukai Ignas ir Titas. Padrąsėję vaikai pritarė, kad Zarasai – pirmoji kultūros sostinė, buvusi 2008 m. Skaičiavo miesto metus. Vienas per kitą pasakojo legendą apie milžinuką Azarasą ir miesto vardo atsiradimo kilmę. Aplankė milžinuko paminklą. Skaitė Zarasų rajono moksleivių sukurtas sakmes, pasakojimus, skaičiuotes.

Sužinoję, kad „sostinė“ – vieta, kurioje yra sostas ir patys panoro pasėdėti jame. Žaidėjai, norintys pasėdėti soste, turėjo būti apsukrūs ir greiti. Prisižaidę kelionės dalyviai spalvotomis kreidelėmis piešė Zarasų gamtą.

Antrosios kelionės dalyviai iš Zarasų pasuko į gražiuosius Anykščius. Pasak Antano Vienuolio, „Anykščių padavimai“ autoriaus, šiame krašte stovėjusi Vorutos pilis, kurios rūsiuose bajoras Nykštys saugojęs karaliaus Mindaugo turtus, raštus, brangenybes. Voruta laikyta sostine. Keliautojai klausydamiesi istorijos išgirdo kaip bajoras Nykštys su devyniais sūnumis paguldė savo galvas kare kaudamiesi kunigaikščio Švitrigailos pulkuose prieš kunigaikštį Žygimantą. Išnykusios bajoro giminės vietoje dabar įsikūręs Anykščių miestelis, gavęs pavadinimą Nykščio pavardės.
Žaisdami su sviediniu „gaudė“ Vorutos laikų žodžius. Ant akmenėlių piešė šalies istoriją.

Iš Vorutos keliautojai suko į legendomis apipintą Kernavę. Klausydamiesi bibliotekininkės pasakojimo sužinojo Kernavės piliakalnių pavadinimus. Išgirdo legendą apie Pilies kalne paslėptas statinaites pripildytas lobių. Apie Mindaugo sosto kalne palaidotą pagonių dievo stabą.

Traukdami ilguosius sidabrinius pinigėlius pirko aveles. Pažaidę žaidimą „Kernavės avelės“ piešė matytas ir įsivaizduojamas pilis, statė miestus.

Pasisvečiavę Kernavėje keliautojai pasuko į Trakus. Pasakojo jau ten pabuvojusieji ką matę ir sužinoję lankydamiesi. Klausėsi legendos apie tai, kad Trakų pilis pastatyta ne ant paprastos salos, o ant peršviečiamų uolų, kurių salėje gyvena krivių krivaitis Rimgaudas. O jį lanko skenduolius atvedančios raudonakės žuvys.

Paskutinioji keliautojų aplankyta sostinė – Vilnius. Joje apsilankę buvo visi dalyviai, tai kiekvienas galėjo pasidalinti savo įspūdžiais. Legendą apie galingą pranašiškai staugiantį vilką ne visi buvo girdėję. Pasiklausę Dainiaus Juozėno legendos „Gedimino sapnas“ stengėsi piešiniuose pavaizduoti vilką išpranašavusį Lietuvos sostinės Vilniaus atsiradimą.
Liepos 12-ąją baigėsi Lietuvos sostines lankiusių klubo „Kelionės po Lietuvos šimtmetį“ narių penkias savaites trūkusi kelionė. Ištvermingiausieji keliautojai apdovanoti prizais padedančiais keliaujant jaustis saugesniais.

ZINA ČERNOVIENĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
Nuotraukos autorės ir Inesos DUMBRAVIENĖS

 

GALERIJA