Dienos citata
Laimingas žmogus niekada nefantazuoja. Fantazuoja tik tas, kuris nepatenkintas.
Sigmund Freud
Lietuvių bendrijų iš Rusijos kultūros diena Zarasuose
Birželio 29 dieną, artėjant Lietuvos šimtmečio dainų šventei „Vardan tos..." viešosios bibliotekos pirmo aukšto galerijoje vyko susitikimas su lietuvių bendrijų iš Rusijos kultūros ir meno atstovais.
Zarasiečiai susitiko su Krasnojarsko Sibiro lietuvių tremtinių rašytoju Sauliumi Sidaru ir Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos pirmininku, Sibiro tremtiniu Bernardu Razgumi.
Lankytojams buvo pristatyta dailininkės Valentinos Žukovos (Klaipėda) darbų „Akmens dvasia" paroda, kurią parengė jos sūnėnas, choreografas Aleksandras Jankauskas, Krasnojarsko lietuvių bendruomenės „Lietuva" pirmininko pavaduotojos, dailininkės Reginos Bekšaitės meninių darbų „Lietuviškos lėlės" paroda ir Irkutsko Sibiro lietuvių tremtinių Keramikos studijos „AtGimimas" darbai.
Sveikinimo žodžius tarė Zarasų savivaldybės meras, Lietuvių bendrijų iš Rusijos kultūros ir meno dienos Zarasuose globėjas, Nikolajus Gusevas ir Zarasų rajono savivaldybės Administracijos direktorius, Irkutsko ir Krasnojarsko krašto tremtinys, Benjaminas Sakalauskas.
Rašytojas Saulius Sidaras pristatė savo knygą „Vis tolstantis horizontas". Jis padėkojo už galimybę pristatyti knygą tokioje nuostabioje aplinkoje ir trumpai papasakojo apie save. Autorius save pavadino sūnumi operacijos „Vesna", kuri buvo vykdoma 1948 metais. Tai buvo masinio lietuvių genocido operacija, kurią vykdė Stalino pakalikai. Tais metais autoriaus tėvas buvo nušautas, o mama, sena močiutė ir jis su vyresniu broliu buvo ištremti į Sibirą. Mama greitai mirė ir jie su broliu liko su močiute. Kaip išgyveno jis pats nesuprantąs ¬- skaudžiais prisiminimais dalijosi autorius. 14 metų, po 7 klasių, jis išėjęs į „savarankišką gyvenimą", išvažiavo iš to kaimo, į kurį buvo ištremtas. Įstojo į Kansko (Rusija) kalnakasybos ir geologijos technikumą, sulaukęs aštuoniolikos pradėjo dirbti Sibiro ekspedicijose. Vėliau baigė Irkutsko kalnakasybos institutą. Dalyvavo per 50 ekspedicijų, dažniausiai joms vadovavo. Ekspedicijų geografija labai plati - Putorano plynaukštė, Kuznecko Altau, Sajanų kalnynai, Jakutija, Evenkija, Chakasija, Tuva, Mongolija ir kt. „Man pavyko pamatyti labai daug žmonių, labai daug tautybių (vien tik Krasnojarsko krašte gyvena 130 tautybių) pažinau. Mane domino ne tiek naudingos iškasenos, kiek žmonės, jų veidai, jų gyvenimas, požiūriai ir ką aš pamačiau, patyriau aprašiau šioje knygoje"- pasakojo knygos autorius.
S. Sidaras tyrė Tunguskos meteorito mįslę, bet kas tai buvo ir po šiai dienai nepavyko išaiškinti Tunguskos paslapties. Parašė daugiau kaip 40 mokslo darbų. Išleido 7 monografijas, Krasnojarske įkūrė dvi unikalias laboratorijas, įsteigė gemologijos (mokslo, tiriančio brangakmenius) mokslo centrą, sudarė daug geologinių žemėlapių, vykdė paleomagnetinius ir izotopinius tyrimus. Jis yra geologijos mokslų daktaras, profesorius.
„Apie kraupią Sibiro tremtį yra daug knygų, atsiminimų. Pradedant kraują stingdančia Dalios Grinkevičiūtės atsiminimų knyga, tačiau S. Sidaro knyga „Vis tolstantis horizontas" yra kitokia. Tokia tyliai skaudi, joje aprašomas kitoks Sibiro tremtinio likimas. Kitokia išlikimo lemtis". Taip apie šią knygą rašė Sauliaus Sidaro draugas Stasys Kašauskas. Visus sužavėjo S. Sidaro graži taisyklinga lietuvių kalba.
Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos pirmininkas, bendrijoje veikiančios lietuvių mokyklos mokytojas, Sibiro tremtinys Bernardas Razgus, šmaikštavo dabar esantis pensininkas, bet turėjęs ir kitokių pareigų. Jis buvęs Buriatijos vyriausybės narys, vienintelis lietuvis buvęs toje vyriausybėje. B. Razgus papasakojo apie Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos veiklą, apie tai, kaip bendrija pristačiusi konkursui 10-ies minučių trukmės filmą „Mano pasaulis, mano tauta, mano kultūra", pasakojantį apie bendrijos veiklą ir tąsyk užėmę 1 vietą, gavo laureatų diplomą ir premiją. Už tą premiją Buriatijos lietuvių bendrijos nariai pasisiuvę tautinius kostiumus.
Papasakojęs apie Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos veiklą, B. Razgus pristatė knygą „Didžiosios tremtys", kurioje išspausdintas jo straipsnis ir daug nuotraukų iš Buriatijos ir supažindino su fotografijų paroda „Svarbiausia neužmiršti", pasakojančia apie tremtinių kančias.
Sibiro tremtinys Bernardas Razgus pasidžiaugė Lietuvos vyriausybe, kuri nuo 1989 m. pradėjusi siųsti ekspedicijas į Sibirą, kurios sudarė lietuvių tremtinių kapų schemas, pagal kurias jų bendrija atnaujino kapines. „Labai svarbu, kad po 60 metų pradėti atnaujinimo darbai. Lietuvių kapai Sibire yra Lietuvos paveldas",- teigė Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos pirmininkas B. Razgus.
Renginyje dalyvavo jaunoji dailininkė iš Sankt Peterburgo Anna Oparina, kurios tapybos darbai eksponuojami Skaitytojų aptarnavimo skyriaus renginių salėje. Autorės seneliai gyvena Vilniuje, todėl ryšys su Lietuva nenutrūkęs.
Renginio metu Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas įteikė Lietuvos kurortų asociacijos nominaciją ,,VASAROS LIŪTAS 2018" nominaciją SPA Vilnius Anykščiai generaliniam direktoriui Valdui Trinkūnui.
Valentinos Žukovos akmenų paroda veiks visą mėnesį. Kviečiame pasigrožėti.
Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Saulutė Pelekienė
Nuotraukos Inesos Dumbravienės