Dienos citata
Tyla plinta savaime. Kuo ilgiau su žmogum nekalbėsi, tuo sunkiau rasi ką jam pasakyti.
Samuel Johnson
Išrinktos Metų knygos
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2017“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Rimanto Kmitos romanas „Pietinia kronikas“ (leidykla „Tyto alba“), poezijos kategorijoje – Agnės Žagrakalytės eilėraščių knyga „Štai:“ (leidykla „Tyto alba“), knygų vaikams kategorijoje – Evelinos Daciūtės knyga „Laimė yra lapė“, iliustravo Aušra Kiudulaitė (leidykla „Tikra knyga“) ir knygų paaugliams kategorijoje – Dainos Opolskaitės romanas „Ir vienąkart, Riči“ (leidykla „Alma littera“).
R. Kmitos romanas žvaliu, energingu, linksmu pasakojimu išarė naują vagą lietuvių literatūroje – čia kalbama šiaulietiška tarme, kupina žargono, būdingo tam laukiniam laikotarpiui, kai atsivėrusi laisvė ir užgriuvęs kapitalizmas daugelį vertybių chaotiškai vertė aukštyn kojom. Jaunuolio brandos kelias šiomis aplinkybėmis kupinas komplikacijų, kuriozų, keistų nuotykių, ieškojimų, klaidų ir atradimų. Čia matome ne tik tų laikų materialinę aplinką ir prisitaikymo būdus, bet ir naujus kultūros daigus – tai pagavi Šiaulių Pietinio rajono, o kartu ir to meto Lietuvos kronika.
Žaismingi ir žaižaruojantys A. Žagrakalytės tekstai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti neįpareigojantys buities atspindžiai ar saviironiškas žvilgsnis į kasdienybę, tačiau pasaulis už jų ‒ neabejotinai didesnis, sukimbantis su būties refleksijomis ir nuolatinėmis savo vietos pasaulyje paieškomis, kur, jei ko nors ir bijoma, ‒ tai tik greičio (vėlgi galima paklausti ‒ kokio, jei skaitant eilėraščius atrodo, kad pati jų subjektė lekia kūlversčiais ir negali nustygti vietoje). Stabtelėti ties eilute ar taikliai parinktu žodžiu turės pats skaitytojas: tam, kad pajustų turtingos mūsų kalbos skonį, o per jį ‒ ir juslėmis apčiuopiamą, erotinių potyrių kupiną pasaulį.
E. Daciūtės ir A. Kiudulaitės knyga „Laimė yra lapė“ – tai paveikslėlių knyga apie mielą, bet keistą šeimą, gyvenančią medyje, apie berniuko Povilo ir lapės draugystę, kuri skatina filosofuoti, kas yra laimė ir kiti geri dalykai.
D. Opolskaitės romane „Ir vienąkart, Riči“ vaizduojamas šiuolaikinių paauglių, daugiausia vaikinų, gyvenimas šeimoje, bendravimas mokykloje. Autorė parodo skirtingas socialines ir dvasines jų būsenas. Nuo detektyvinės situacijos pereinama prie svarbių moralinių klausimų, apysakoje svarstomos draugystės, atsakomybės, vyriško jautrumo temos.
Informacija iš: http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/index.php?1307369651