Dienos citata
Būti rimtas geba ir kvailys, o linksmumui reikia daug proto.
William Shakespeare
Šeimų klubo renginiai bibliotekoje
Lapkričio mėnesio 17 ir 24 dienomis, šeimų klubo užsiėmimai vyko Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje. Paskaitas skaitė ir praktinėmis žiniomis mielai dalijosi kineziterapeutė Lina Brogaitė-Kažemėkienė ir akušerė, kūdikių mankštos specialistė Raminta Kabelkaitė.
Lapkričio 17 dieną Šeimų klube svečiavosi kineziterapeutė Lina Brogaitė-Kažemėkienė. Susitikimo pradžioje Lina įvardijo, kad mūsų sveikatą ir gerą savijautą lemia trys dalykai – judėjimas, sveika mityba ir gera emocinė-psichinė būklė. Paskaitoje ir palietėme visas šias temas.
Augindamos mažylius daug keliame, lenkiamės, nešame – vaiką, krepšius, vežimėlius... Kaip nepamiršti savo kūno, kaip užkirsti kelią nugaros ir sąnarių bėdoms? Klubo viešnia Lina parodė keletą nesudėtingų tempimo pratimų, kuriuos derėtų padarytų kasdien, kad užkirstume kelią sveikatos problemoms. Taip pat moterims būtina mankštinti riešus ir pirštus – tai galima daryti ir, pavyzdžiui, stumdant vaikišką vežimėlį ar ruošiant maistą. Sveika mityba – itin plati tema. Lina kalbėjo apie kūdikių mišinukų sudėtį, sojos produktus, esančius juose. Daugeliu atvejų ši soja modifikuota, užauginta chemiškai stipriai apdorotame dirvožemyje, tad reikia labai atsakingai įvertinti, ar šie produktai tinkami mūsų mažyliams, o gal verta ieškoti kitų pakaitalų, jei nėra galimybės žindyti natūraliai. Taip pat sojų produktuose itin daug moteriško hormono estrogeno, tad mokslininkai spėja, kad berniukams vėlesniame amžiuje gali kilti vaisingumo problemų ar net problemų dėl lyties tapatybės.
Lina paragino įdėmiai studijuoti produktų etiketes, gilintis, ką reiškia nurodytos produkto sudėtinės dalys, smalsauti, skaityti. Būtina žinoti, kokią žalą ląstelėms daro sojų lecitinas, esantis beveik visuose šokoladuose, iš kokių miltų kepami įvairūs kepiniai, kas naudojama mūsų kasdienės duonos gamybai. Būtina atkreipti dėmesį į cukraus kiekius produktuose, ypač tuose, kuriuos duodame vaikams. Chloru balinti miltai, mielės, rafinuotas cukrus nėra geriausi sveikatos draugai. Lina kalbėjo ir apie reklamuojamus maisto papildus, pavyzdžiui, žuvų taukus. Ar visuomet pasigiliname, iš kokių jie žuvų ir kaip jos auginamos? Galbūt labiau verta atsigręžti į Lietuvoje užaugintų ekologiškų linų sėmenų aliejų, kuris ne mažiau turtingas Omega3 ir kt. naudingomis medžiagomis?
Iš lektorės gavome daug įkvėpimo apmąstyti savo mitybos ir gyvensenos įpročius ir drąsos keisti, nes rinktis tikrai yra iš ko.
Lapkričio 24 dieną klube viešėjo viešnia iš Vilniaus Raminta Kabelkaitė, kurią vienu sakiniu pristatyti sunku. Trijų vaikučių mama, diplomuota akušerė ir kūdikių mankštos specialistė, grojanti, užsiimanti amatais ir laisvalaikiu keliaujanti po festivalius ir kalnus. Ir visur su mažyliais! Raminta spinduliuote spinduliuoja gyvenimo džiaugsmu ir drąsa kiekvieną dieną nugyventi įsimintinai. Rodydama nuotraukas iš savo kelionių su vaikais Raminta papasakojo, kaip gimsta planas keliauti, kokius daiktus susideda, kokį keliavimo būdą renkasi, su kokiais sunkumais susiduria ir kaip juos įveikia. Klausantis viešnios atrodė, kad pervažiuoti dalį Europos pakeleivingomis mašinomis su kūdikiu nešynėje – nieko ypatinga, na, gal tik kuprinė didoka išeina. Viešnia džiaugėsi, kad keliauti Europoje patogu, nes paprasčiausioje poilsio aikštelėje greitkelyje rasite visus patogumus, reikalingus keliaujant su vaiku. Raminta pasidalijo ir įspūdžiais iš festivalių, kuriuose ji demonstruoja amatus. Regis, tokioje aplinkoje vaikai tikrai užauga savarankiški ir atsakingi, o ir draugystes nesunkiai užmezga.
Taip pat paklausinėjome Ramintos apie dinaminę mankštą, keletą pratimų viešnia parodė su savo 10 mėnesių dukrele Ūla. Mergytės šypsena ir krykštavimas liudija, kad šitaip mankštintis tikrai gera! O nuotraukose matėme, kaip mažyliai mokomi plaukti ir nardyti baseine (tokie užsiėmimai kas savaitę vyksta Vilniuje).
Susitikimas su Raminta pralėkė kaip akimirka ir įrodė, kad auginti vaikus nereiškia sėdėti tarp keturių sienų. Tikrai ne!
Tekstas ir nuotraukos Indrės KLIMKAITĖS