Dienos citata
Būti rimtas geba ir kvailys, o linksmumui reikia daug proto.
William Shakespeare
Tarptautinė pažintinė išvyka į Daugpilio ir Preilių bibliotekas
Dvidešimt Zarasų viešosios bibliotekos ir padalinių darbuotojų rugpjūčio 29-30 dienomis dalyvavo tarptautinėje pažintinėje dviejų dienų išvykoje, kurią organizavo projekto „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje“ (Network-DigiHubs, LLI-089) partnerės – Daugpilio Latgalos centrinė ir Preilių regiono viešosios bibliotekos.
Tarptautinės pažintinės išvykos tikslas – įgyti naujos patirties susipažįstant su Daugpilio ir Preilių viešosiomis bibliotekomis, miestų turizmo ir kraštotyros objektais, kuriuose teikiamos inovatyvios paslaugos, ir, pritaikant įgytą patirtį, Utenos, Zarasų, Daugpilio ir Preilių viešosiose bibliotekose kurti naujas – papildytas pažangiais technologiniais sprendimais – paslaugas vartotojams.
Tradicijos ir inovacijos Latgalos centrinėje bibliotekoje
Latgalos centrinės bibliotekos plotas 1300 m2. Biblioteka turi regiono bibliotekos statusą, o akreditacija gauti šiam statusui vyksta kas penkerius metus. Daugpilio mieste yra 6 miesto filialai, turintys vietos bibliotekų statusą. Latgalos centrinė biblioteka išlaikomos savivaldybės lėšomis, išskyrus interneto paslaugas, už kurias sumokama iš valstybės biudžeto. Biblioteka gauna privalomąjį išleistų knygų egzempliorių; šios knygos į namus neišduodamos, skaitoma vietoje. Daugpilio centrinė biblioteka renovuota 2008 m. iš kultūros objektų išsaugojimo programos lėšų, nes biblioteka įkurta kultūros paveldo statusą turinčiame pastate – Vienybės namuose, kuriems šiemet 80 metų. Tuo metu tai buvo moderniausias daugiafunkcis pastatas Europoje. Dabar jame įsikūręs Daugpilio teatras, Latvių bendrija, turizmo informacijos centras ir kitos visuomeninės įstaigos.
Daugpilis - antras pagal dydį Latvijos miestas, pirmąsyk istorinėse kronikose paminėtas 1275 metais kaip Diunaburgas. Miesto simboliais tapo XIX a. pastatyta tvirtovė ir Šventyklų kalva - vieta, kurioje stovi keturių konfesijų namai. Aplankyti galima Latgalos zoologijos sodą, kulkų lydymo muziejų, molio, medicinos muziejų, dėmesio vertas senamiestis su jugendo stiliaus pastatais.
Marko Rothko meno centras
Marko Rothko meno centras įkurtas Daugpilio tvirtovėje. 2000 m2 plote Latvijos ir užsienio menininkų ekspozicinės erdvės, kavinė, suvenyrų parduotuvė.
Tai vienintelė vieta Rytų Europoje, kur galima susipažinti su pasaulyje garsaus dailininko, abstraktaus ekspresionizmo pradininko Marko Rothko originaliais kūriniais. Markas Rothko (tikroji pavardė Markusas Rotkovičius, 1903–1970) vadinamas garsiausiu XX a. amerikiečių dailininku, abstraktaus ekspresionizmo atstovu, gimė Latvijoje, Daugpilyje. Didelio formato paveikslų, vaiskių spalvų blokų reprodukcijose ir darbų originaluose, kurių vertė, kaip juokavo ekskursijos vedėja, didesnė nei miesto metų biudžetas, atsispindi menininko realizmo, siurrealizmo ir modernizmo kūryba. Inovatyviomis, informacinėmis technologijomis paremtomis priemonėmis atskleidžiamas dailininko gyvenimas ir kūrybos etapai.
Galerijoje galima pamatyti žymaus norvegų dailininko Edvardo Munko originalų darbą „Advokatas Ludvigas Meijeras“, veikia Aleksejaus Kuzmičio tapybos darbų „Madona“ ekspozicija, eksponuojama menininko Moiše Kupfermans tapybos kolekcija holokausto tema, Andriaus Zegners unikali šviesos spindulio fotografijų kolekcija, 5-ojo tarptautinio keramikos simpoziumo dalyvių darbai, jaunų menininkų tapybos darbų kolekcijos.
Daugpilio tvirtovė
Daugpilio (Dinaburgo) tvirtovė yra žymiausias Daugpilio kultūrinis–istorinis paminklas, o taip pat – vienas miesto simbolių, išlikęs veik be pakitimų. Tvirtovė statyta nuo 1810 iki 1878 metų, bendras plotas daugiau nei 150 ha. Tvirtovė pradėta statyti siekiant atremti Napoleono armijos puolimą. 1812 m. Napoleono armijai pavyko užimti nepilnai įrengtą tvirtovę tik labai trumpam.
Europos Sąjungos lėšomis renovuotoje tvirtovėje ampyro stiliaus pastatų fasadai, gotikinių formų Nikolajaus vartai ir vandens bokštas, kuris buvo naudojamas užlieti kanalams puolimų metu, o šiuo metu tai – kultūros renginių organizavimo centras. Tvirtovėje įkurdinta šikšnosparnių kolonija, veikia ne viena įdomi ekspozicija, sukurta kartu su verslu ir visuomenininkais - istorinės tematikos ekspozicija „Prisiminimų skrynia“, I-ojo pasaulinio karo metų laikų ekspozicija, išlikę to laikotarpio artefaktai.
Piekraste filialas
Bibliotekininkai susipažino su Daugpilio Piekraste filialo paslaugomis. Filialo direktorė Anna Oleinikova pasakojo, kad biblioteka įsikūrusi gimnazijos patalpose, joje registruoti 2,5 tūkst. skaitytojų. Po renovacijos, vykusios 2013 m., išaugo patalpų erdvių funkcionalumas. Bibliotekoje organizuojamos vietos kūrėjų parodos, vyksta vasaros skaitymo programa „Mums reikia likti šioje bibliotekoje“, edukacinės programos vaikams nuo 3 metų. Populiarios skaitymo skatinimo programos vaikams apie pelėdas, katiną Dru. Renginiai anonsuojami prieš mėnesį, todėl renginių lankytojų netrūksta.
Preilių regiono bibliotekos Peleci filialas
Zarasų viešosios bibliotekos darbuotojai antrąją pažintinės išvykos dieną iš Daugpilio Latgalės bibliotekos išvyko į Preilius. Pakeliui apsilankė Peleci bibliotekoje. Bibliotekininkė Everita Rasčevska papasakojo apie bibliotekos veiklą, skaitytojus, bendradarbiavimą su mokykla. Pakvietė apžiūrėti vykstančią rugsėjo puokščių ir nuotraukų parodą, susipažinti su latvių laimės ir sėkmės ženklais Antono Sališo kūriniuose iš bambuko ir dažyto karklo, eksponuojamuose parodoje „Laimės ir sėkmės ženklai“. Susikurti sau talismaną su išsirinktu ženklu galėjo kiekvienas.
Preilių regiono biblioteka
Preilių bibliotekos direktorė Ilona Skorodihina pateikė bibliotekos, aptarnaujančios apie 7000 gyventojų, statistinius duomenis. 2016 m. bibliotekos paslaugomis naudojosi 3112 registruotų skaitytojų. Lankėsi 55 tūkst. lankytojų, per dieną apsilankė vidutiniškai – 190. Išduota 88 tūkst. dokumentų. Renginiai vyksta ne tik bibliotekoje, bet ir bendruose mieste vykstančiuose renginiuose. Parodos keičiamos kas mėnesį. Pakvietė apžiūrėti Evitos Kivrinios rankdarbių ir tapybos kūrinių parodą.
Vaikų skyriaus vedėja Vilhelmina Jakimova papasakojo apie inovatyvias darbo su vaikais formas. Pasakojo apie „Vaikų žiuri“ programą, apie varną, kviečiantį skaityti, apie tai, kad daug skaitančius vaikus skatina įvairiais prizais, pavyzdžiui – bilietais į kiną. Pakvietė apžiūrėti spalvingą žaidimų kampelį, skaitytojo Ginto Zaranio tapybos parodą, gausią pieštukų ir įvairių rašiklių parodą.
Susipažinimas su Preilių miesto svarbiais objektais
Marianna Jelisejeva, istorijos ekspertė, supažindino su šio krašto istorine praeitimi, žymiais krašto žmonėmis, parengtais kraštotyros darbais. Papasakojo, kad ir lietuvių dailininkas ir kompozitorius Konstantinas Čiurlionis susijęs su jų kraštu, nes ilsėdavosi ir kūrė jų apylinkėse.
P. Černiavskio keramikos namuose bibliotekininkai susipažino su keramikos tradicijomis, apžiūrėjo kūrinius. Kartu su Irena Kerkuša, Preilių turizmo ir informacijos centro specialiste, aplankė Preilių parką su Borchų dvaro kompleksu, pasivaikščiojo po liepų alėją, kuria atvykdavo grafų svečiai į rūmus. Lankėsi miniatiūrinėje karalystėje su lėlių galerija. Apžiūrėjo senovines karietas, baldus, menininkės Jelenos Michailovos sukurtų lėlių kolekciją, kurioje per 400 kūrinių.
Pažintinė išvyka, kurią organizavo Latgalos centrinė biblioteka ir Preilių regiono biblioteka, yra tarptautinio projekto „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje“ (Nr. LLI-089)“ sudedamoji dalis, kurį finansuoja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa bei Zarasų rajono savivaldybė. Daugiau informacijos apie programą rasite http://www.latlit.eu.
Parengė Jolanta Lementauskienė ir Zina Černovienė
Nuotraukos Giedriaus Kazlausko, Danutės Kiltinavičienės ir Stanislovos Bikulčiūtės