Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Antalieptėje

2017 05 02

2017 m. Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei buvo pasiūlyta prasminga tema – tu esi biblioteka. Juk bibliotekos gali ir turi būti tokios, kokių reikia skirtingų interesų bei pomėgių žmonėms.

Atsiliepėme į kvietimą skleisti mintį, kad kiekvieno bibliotekos lankytojo nuomonė yra svarbi ir ji gali įkvėpti dirbančius bei apsilankančius bibliotekose ne tik keistis, bet ir keisti. Tai pradėjome nuo savęs - su kolege Halina Striškiene leidomės į naujų skaitytojų paieškas bei informacijos sklaidą apie tai, kad biblioteka - visiems atvira erdvė. Nacionalinės bibliotekų savaitės metu dalyvavome žmonių susibūrimuose ir į juos integravome bibliotekos veiklas, tapome vykdomų renginių partneriais. Vienas iš tokių pavyzdžių – bendradarbiavimas su Antalieptės seniūnija ir seniūnu Arvidu Sauliumi balandžio 22 d. vykdytos jubiliejinės švarinimosi akcijos „Darom“ metu. Susirinkusiems dalyviams nereikėjo jos pradžios laukti miestelio daugiafunkcinio pastato kieme, nes nors ir labai nedrąsiai, bet paraginti seniūno, jie pirmiausiai susirinko Antalieptės bibliotekoje. ,,Darom“ dalyviams buvo paskelbta apie Antalieptėje prasidedančią Nacionalinę bibliotekų savaitę ir išdalintos pirmojo jos renginio - viktorinos „Rūšiuoji, vadinasi galvoji“ užduotys. Tik po to buvo paskirstytos suplanuotos tvarkyti teritorijos.

Dėkoju Antalieptės seniūnui Arvidui Sauliui ir dar už kelias iniciatyvas. Drauge su Zarasų rajono savivaldybės ekologe Gitana Koliene jis mūsų bibliotekos mažiesiems skaitytojams parūpino knygelių apie šiukšlių rūšiavimą bei padėjo daliai ekskursijos į Zarasų rajono savivaldybės viešąją biblioteką dalyvių pasiekti ją. Na, o išgirdęs ekskursijos dalyvių įspūdžius pateikė šaunų pasiūlymą - po miestelio bibliotekos langais įrengti lauko skaityklą! Ne vienam gerai žinomas antalieptiškis medžio drožėjas Saulius Savickas jau pagamino tris krėslus ir masyvų stalą, kurie netrukus kvies ne tik prisėsti, bet ir lauke paskaidyti mėgstamą knygą arba periodikos leidinį. Tikime, kad taip įsikūrusiems skaitytojams gerą nuotaiką palaikys ir bibliotekoje išvirta kvapni žolelių arbata.   Saulius pasidalino ir dar viena įgyvendinimui subrandinta mintimi – jis pasisiūlė bibliotekoje surengti edukacinį užsiėmimą vaikams ir jaunimui, kurio metu pasidalins iš medžio drožiamų darbelių ypatumais ir padės dalyviams patiems pasigaminti jų.

Miestelio biblioteka glaudžiai bendradarbiauja su antalieptiškiais amatininkais ir tautodailininkais. Joje nuolat vykstančios jų darbų parodos bibliotekos erdvėms suteikia ne tik jaukumo, bet ir žinių apie kuriančius Antalieptės gyventojus. Džiaugiamės, kad biblioteką nuolat puošia Astos Bazdienės ir medžio drožėjų Prano Savicko bei Zenono Striškos kūryba ir jie yra nuolatiniai bibliotekos renginių rėmėjai. Už dalyvavimą Nacionalinėje bibliotekų savaitėje bei pravestą edukacinį užsiėmimą dėkojame tautodailininkei Astai Bazdienei. Jo metu pagamintomis atvirutėmis bus nudžiugintos dalyvių mamos.

Šiųmetės Nacionalinės bibliotekų savaitės metu gavome paramą iš dar vieno rėmėjo – Zarasuose veikiančios „Optikos“ savininkės Vaidos Lazdauskienės. Jos dovana – trys didinimo stiklai skaitytojams. Ačiū!

Į vykstančius savaitės renginius atsiliepė ir Antalieptės kaimo bendruomenė (pirmininkė Austėja Raugaitė), specialiu užsakymu pagaminusi dovanėles su šios savaitės atributika. Tad turėjome kuo padėkoti kiekvienam pasiūliusiam naujų idėjų ir tiems, kurie padėjo įgyvendinti jas.

Apžvelgiant pasiūlymus negalime nesureaguoti į ilgametės bibliotekininkės Reginos Kuliešienės patarimą įsteigti skaitytojų skaitomiausių knygų skyrių. Regina pageidavo, kad poezijos rinktinės galėtų būti vienoje vietoje ir taip lengviau surandamos.

Kaip įtraukti į bibliotekos darbo tobulinimo veiklą lankytojus? Įsitikinome, kad viena iš greičiausių priemonių – patogūs naudojimui ir vis labiau populiarėjantys socialiniai tinklai internete. Dėkojame Facebook Antalieptės bibliotekos profilio lankytojai Jovitai Gruodienei už pasiūlymą namuose neskaitomas knygas padovanoti bibliotekoms. Skyrių „Skaitytojas skaitytojui“ mes jau turime. 2016-aisiais jam daug knygų perdavė Albinas ir Genutė Malakauskai iš Padusčio kaimo. Šia dovana galės džiaugtis ir mūsų lauko bibliotekos skaitytojai, nes knygos bus prieinamos bet kuriuo paros metu. Tyrinėti skaitytojų poreikius, į juos atsižvelgti ir bendradarbiauti su bendruomenėmis, amatininkais bei rėmėjais yra kiekvienos bibliotekos kasdienybė, tik Nacionalinę bibliotekų savaitę tam buvo skirta daugiau dėmesio bei organizuota renginių.

Ieškome naujų bendradarbiavimo formų ir su vietos valdžia. Paaiškėjo, kad socialinės atskirties ir darbo neturintys žmonės vengia lankytis bibliotekoje. Juos galima suprasti, todėl su seniūnu Arvidu Sauliumi ieškosime bendrų sprendimų kaip padėti šiems žmonėms šviestis, tobulėti, jaustis reikalingais bei naudingais savo kraštui. Manau, kad bibliotekininkai vieni iš pirmųjų turi imtis šių sprendimų paieškų, geranoriškai, išradingai, kantriai ir atsakingai siekdami minėto tikslo. Ir nors rezultatai nebus greiti, tikiu jiems būsiant.

2017-ųjų Nacionalinės bibliotekos savaitės Antalieptėje metu buvo vienas neįprastas, savotiškai net šokiruojantis pasirinkimas – po ypatingai kruopštaus religinės literatūros atrinkimo į bažnyčios sakralinę erdvę ,,perkelti“ miestelio biblioteką. Tokia forma bibliotekos galimybėmis sudominti tikinčiųjų bendruomenę buvo tikras iššūkis, bet žinojimas kokie bažnytinės literatūros lobiai yra sukaupti Antalieptės bibliotekos fonduose skatino neabejoti. Priartinti bibliotekas prie garbingo amžiaus sulaukusių senjorų, padėti jiems per knygas rasti bendravimo džiaugsmą ir nugalėti vienatvę – sudėtingas ir ilgalaikis procesas. Tai dar visa apimtimi neaprėpta bibliotekų veikla ir jai būtinas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, tampresni ryšiai su socialiniais darbuotojais, slaugytojais, jaunesniais senolių kaimynais. Tam reikia ir bibliotekininkų asmeninio laiko sąnaudų, nes kad įgautumei šios socialinės grupės žmonių pasitikėjimą turi būti ne tik bendrystėje su jais, bet bendrauti jiems saugioje aplinkoje. Viena iš tokių vietų ir yra bažnyčia, į kurią išsiruošiama sekmadieniais bei švenčių dienomis. Pirmojo mūsų bibliotekos išėjimo į šią aplinką rezultatas toks: nepaisant įdėto didelio darbo ir asmeninio laiko per Nacionalinę bibliotekų savaitę skaitytoju tapo tik vienas naujas vartotojas, nes kas ketvirtas lankantis bažnyčią antalieptiškis. juo tapęs.  Tačiau tai neišgąsdino, nes tik ilgalaikėje perspektyvoje atsiras trokštamas naujovių įvertinimas, dėmesys ir palaikymas. Būtinas laikas ir bibliotekininkams suplanuoti veiklą taip, kad išėjimas iš patogių bibliotekų erdvių taptų kuo dažnesnis ir motyvuotas.

Vieną būdą kaip užsiauginti viešai galinčius išsakyti savo nuomonę arba aprašyti įvykį skaitytojus jau ne tik suradome, bet ir išbandėme. Jis nėra sudėtingas, bet malonus emocionaliai. Nuolatiniams Antalieptės bibliotekos lankytojams pasiūlėme socialiniuose tinkluose ir vietinėje spaudoje dalintis įvairiatemėmis naujienomis bei mintimis. Šiuo atveju bibliotekos darbuotojai tapo tarpininkais – kompiuteriu surenkame tekstą ir jį pateikiame informaciniams šaltiniams. Pastebėjome, kad toks tarpininkavimas yra reikalingas. Na, o viešai pateikta žinutė ir jos autoriaus pavardė – kaimą apskriejanti žinia bei padidėjęs susidomėjimas biblioteka. Dėmesys žmonėms ir pagalba būti išgirstiems „kompiuteryje“ arba spaudoje, ko gero, neretam asocijuojasi su televizija ir jos suteikiamu žinomumu. Dažniausiai publikuotą straipsnelį nukopijuojame ir pateikiame jo autoriui prisiminimui.

Pastebėjome, kad ženkliai mažėja vaikų ir jaunimo lankymasis bibliotekoje. Net eilių nėra prie bibliotekoje įrengtų kompiuterizuotų vietų, nes dažnas vaikas jau turi išmanųjį telefoną. Mūsų biblioteka džiaugiasi socialinės pedagogės Sandros Kiliuvienės vaikų ir jaunimo programa „Pozityvas“ bei profesionalia kolegės Halinos Striškienės darbo su vaikais patirtimi. Tad kai mudvi su Halina sunerimti privertė bibliotekoje mažėjantis skaitančių vaikų skaičius, ėmėmės aktyvių naujų vartotojų paieškų jaunų šeimų tarpe. Teko susidurti ir su tėvelių abejingumu: ne visada buvo matomas reikalas su vaikais užsukti į biblioteką, nes didesnis poreikis lankytis parduotuvėje. Nacionalinės bibliotekų savaitės metu pakalbinome keturias šeimas, iš kurių dviejų nariai sutiko tapti miestelio bibliotekos skaitytojais. Nors dar kartą pasikartosiu, bet ir šiuo atveju teko dirbti už bibliotekos ribų, aiškinti jos naudą ir užmegzti asmeninius ryšius su jaunomis mūsų seniūnijos šeimomis.

Liko nepaminėta dar viena labai įdomi ir prasminga Antalieptės bibliotekininkų iniciatyva – skaitytojams organizuota ekskursija į Zarasų rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Dėkojame jos kolektyvui už svetingą priėmimą ir suteiktą galimybę sužinoti apie pagrindines rajono bibliotekos veiklas, dar kartą įsitikinti, kad bibliotekos – ne tik knygos, tačiau ir erdvės poilsiui bei kūrybai, už potyrius, po kurių įsitikinome – bibliotekose gali būti visiems ir visada smagu! Tereikia rasti būdus kuo sudominti vartotojus. Todėl džiaugiamės, kad mus keistis įkvėpė ne tik ši ekskursija, bet ir požiūris: ne visuomenė turi derintis prie bibliotekos, o atvirkščiai. Mieli skaitytojai: visi esate svarbūs bibliotekoms: atviri, įdomūs, išmintingi, akiniuoti, žili, juokingi, draugiški, moksliukai, mezgantys, pokštaujantys, keisti, greiti, kūrybingi, gražūs, nuoširdūs, linksmi, žingeidūs, protingi, liūdni, žaismingi... Nes tu esi biblioteka!

Manau, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Antalieptės filialo bibliotekininkės ne tik pasiekė Nacionalinei bibliotekų savaitei užsibrėžtus tikslus, bet ir atliko tiriamąjį darbą, ūgtelėjo renginių kokybe bei nusistatė artimiausias veiklas. Juk ne už kalnų vasara ir aktyvus keliavimo po Lietuvą metas, tad laukiame visų ir Antalieptėje! Būtinai užsukite į biblioteką, pagirkite, sukritikuokite, suabejokite, padrąsinkite, pasiūlykite, pasidžiaukite, pasimokykite, kitiems apie mus papasakokite.

Olga Raugienė,
Antalieptės padalinio bibliotekininkė

GALERIJA