Dienos citata
Norint išmokti didelių dalykų, reikia pradėti nuo mažų.
D. Lokas
M. Mažvydo „Katekizmas“ – neįkainojamas lietuvių raštijos brangakmenis.
Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengta literatūros paroda, skirta pirmosios lietuviškos knygos 470-osioms metinėms.
Pirmoji spausdinta lietuviška knyga M. Mažvydo parengta ir išleista 1547 m. Karaliaučiuje. Visas knygos pavadinimas skamba taip: „Katechizmuso prasti [paprasti] žodžiai, mokslas skaitymo rašto ir giesmės dėl krikščionystės bei dėl bernelių jaunų naujai suguldytos". „Katekizmas" - vos 79 puslapius turinti knyga. Meniniu požiūriu ši knyga gana kukli, jos antraštė papuošta Renesanso stiliaus vinjete, įrėminančia knygos pavadinimą. Nors vyrauja gotikinis šriftas, dedikaciją ir prakalbą buvo pasirinkta spausdinti lotynišku šriftu. Knygą sudaro tarsi trys dalys: katekizmas, elementorius ir giesmynas. Prakalba "Knigieles paczias byla ..." - pirmasis originalus eilėraštis lietuvių kalba. Manoma, kad knyga išspausdinta 200 – 300 egz. tiražu. Išliko du egzemplioriai, saugomi Vilniaus ir Torunės (Lenkija) universitetų bibliotekose.
Neįmanoma pervertinti pirmosios lietuviškos knygos reikšmės. Pirmoji spausdinta knyga kiekvienos tautos istorijoje žymi ir pradeda naują etapą. Martyno Mažvydo pirmoji lietuviška knyga – lietuviškos spaudos, tikybinės ir pasaulietinės literatūros, lietuvių rašomosios ir literatūrinės kalbos norminimo pradžia, vienas iš svarbiausių tautinės kultūros paminklų. Autorių įvertino amžininkai, kūrybinis palikimas moksliškai pradėtas tyrinėti XVIII a. ir yra tyrinėjamas iki šių dienų. Martyno Mažvydo asmenybė įkvepia poetus ir rašytojus.
Parodoje eksponuojamos bibliotekoje turimos naujų leidimų M. Mažvydo „Katekizmo" knygos, mokslo darbai, garso įrašai, kuriuose dainininkų atliekamos giesmės ir psalmės iš M. Mažvydo „Katekizmo", aktoriaus V. Paukštės skaitomos J. Marcinkevičiaus poemos „Mažvydas" ištraukos bei kelios grožinės literatūros knygos apie Mažvydą.
Paroda veiks iki gegužės mėnesio.
Parengė Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė Gina Račinskaitė