Kaip Mikė Pūkuotukas Zarasų kraštą pažino

2016 10 10

Pasibaigusi kasmetinė edukacinė skaitymo skatinimo programa „Vasarą skaitome kitaip 4" Zarasų viešojoje bibliotekoje ir 15-oje padalinių, organizuota vaikams ir paaugliams, buvo nuotaikinga, skatinanti vaikų bendravimą, saviraišką ir vaizduotę. Šia programa Zarasų rajono bibliotekos įsijungė ir į Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų organizuojamus skaitymus ir kultūros renginius, skirtus Bibliotekų metams paminėti.


Skaitėme kitaip
Per vasarą Zarasų viešojoje bibliotekoje ir 15-oje padalinių, dirbant su dalyviais mažose grupėse, vyko 124 kūrybiniai ir teminio skaitymo užsiėmimai. Skaitymo ir užsiėmimų kryptys: "Knyginėtojai kuria mirioramas", "Linksmųjų krapštukų klubas", "Pažink savo biblioteką", vandens pasakos medžiaginėje aplikacijų knygoje leido pasireikšti vaikų fantazijai. Pasirinkta knygų skaitymo akcija "Katė maiše" skatino vaikų smalsumą, nes knygutes bibliotekos specialiai akcijai sukurtuose maišeliuose jie nešėsi, nežinodami jų turinio. Salako padalinyje net vyko knygų turgus: vaikai keitėsi knygomis, reklamavo savo mėgstamas, siūlė paskaityti draugams.
346 programos dalyvių, tarp kurių buvo dalis vaikų, atvykusių iš kitų miestų ir poilsiaujančių pas senelius, laukė knygos apie nuotykių ieškotojus, pasaulio pasakos, nauji stalo žaidimai. Kaip jau įprasta, dalis skaitymo veiklų vyko ne bibliotekose, bet paplūdimyje, pievose, miške, gyventojų sodybose. Programos dalyviai veiklose ir renginiuose dalyvavo 1076 kartus, t. y. vidutiniškai po 3 kartus, ir perskaitė vidutiniškai po 4 knygas. Kūrybinių užsiėmimų metu vaikai sukūrė 657 darbelius, o bibliotekose nuolat vykdavo jų parodėlės.
Zarasų viešosios bibliotekos ir Šniukštų padalinio dalyviai susibūrę į knyginėtojų klubus kūrė mirioramas – judančių paveikslėlių knygas – vieni apie Mikės nuotykius Zarasuose, kiti apie savo nuotykius vasarą.

Kūrybinės dirbtuvės su profesionaliais menininkais
Baigiantis vasarai pradinių klasių moksleiviai buvo pakviesti į kūrybines dirbtuves su profesionalais – knygų vaikams rašytoja ir iliustratore Ula Šimulynaite, VšĮ „Stalo teatras" aktoriais ir fotomenininku Gintu Kavoliūnu.
Mažos vaikiškos paslaptys įkvėpė režisierę Saulę Degutytę, kartu su aktore Edita Zizaite sukurti spektaklį vaikams „Sekretai iš būtųjų laikų". Edukacinio interaktyvaus spektaklio dalyviams aktorės papasakojo keturias paslaptis –„sekretus", kuriuose atgimė Lietuvos garsiausi praeities įvykiai – istorijos apie karalių Mindaugą, Žalgirio mūšį, Barborą Radvilaitę ir šv. Kazimierą.
Rašytoja Ula Šimulynaitė vaikams pristatė naują komiksų knygą „Vilniaus krašto legendos" ir dideliame ekrane iliustracijomis pasakojo apie senovėje gyvenusio mago Tvardausko nuotykius. Dailininkės išraiškinguose komiksų piešiniuose pasakojamos istorijos apie parduotą velniui sielą, Mėnulyje įžvelgiamą žmogaus veidą ir iškviestą karalienės Barboros vėlę. Vieną legendą apie kalvotosios Sėlių žemės atsiradimą Ula suskaidė dalimis ir užrašė ant atskirų lapelių, kuriuos išdalino moksleivių grupėms. Vaikai skaitė tekstus ir piešė. Kai piešinių buvo sukurta per penkiasdešimt, dailininkė su vertinimo komisija rinko pačius meniškiausius darbelius, aptarė juos.
Fotografijos meistras Gintas Kavoliūnas pakvietė Dusetų ir Zarasų moksleivius tapti nuotraukų spalvinimo meistrais. Moksleiviams buvo išdalintos juodai baltos fotografijos su užfiksuotais M. Botviniko XX a. pradžios Zarasų miesto vaizdais, aniliniai dažai, vonelės su vandeniu. Dalyviai išgavo daugybę miesto ir gamtos atspalvių ir patyrė daug džiaugsmo, matydami, kaip, nuplovus dažus, atsirado unikaliai spalvingi Zarasų vaizdai. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai galėjo išbandyti didžiausią Lietuvoje veikiantį fotoaparatą (163 × 137 × 149 cm dydžio, 800 mm objektyvo židinio nuotolio), įrengtą automobilio priekaboje. Šis prietaisas funkcionalus, juo galima fotografuoti. Vaikai tapo unikalios foto sesijos dalyviais – vieni aparato viduje fokusavo vaizdą, kiti pozavo.

„Skaitau su broliuku ir sesute"
Projekto dalyviai tapo knygų kūrėjais – dėlionės principu buvo sukurta medžiaginė, minkštutėlė pasakų knyga Skaitau su broliuku ir sesute. Medžiaginės aplikacijų knygelės kūrimas pareikalavo išradingumo. Rinkdami darbeliui temą, dalyviai vartė knygutes, prisiminė skaitytas pasakas, matytus filmukus. Kurdami darbelius vandens pasakų ir istorijų tema ir dėliodami juos į knygos lapus, zarasiečiai pagrindiniu temos personažu rinkosi šaltinėlį, salakonai - gražuolę Undinėlę, antalieptiškiai - Delfinuką, dusetiškiai - bjaurųjį ančiuką. Imbrado dalyvių komanda, ežero pakrantėje išklausę Selemono Paltanavičiaus knygą "Eime į gamtą", realiai tyrinėjo, kas gyvena ežere ir prie ežero. Į medžiaginę aplikacijų knygelę sudėliojo pastebėtus ežero gyvūnus – sukūrė vandens lelijas, žaliąsias varlytes, žuvytes, gulbes, antį, čiuožikus, sraiges, meldus.

Kaip Mikė Pūkuotukas Zarasų kraštą pažino
Didelis dėmesys buvo skiriamas rašytojo A. Milno sukurtam personažui Mikei Pukuotukui, kurio 90 metų gimtadienį švenčiame šiais metais. Aleno Aleksandro Milno knygos ,,Pūkuotuko pasaulis" herojus Mikė Pūkuotukas sako, kad ,,geriausia sužinoti ko ieškai, o tada jau pradėti ieškoti". Dusetų K. Būgos padalinio dalyviai nusprendė pasisiūti savo Mikę Pūkuotukę. Vaikai atsinešė iš mamyčių išprašytų audinio skiaučių ir visokių niekučių ir pasiuvo savo meškį. Antazavės padalinyje vaikai dekoravo medaus indelius ir lankstė kepurėles smaližiui Mikei Pūkuotukui. Šniukštų komanda remdamasi A. Milno knyga ,,Pūkuotuko pasaulis" ieškojo išminties šaltinių – knygų bibliotekoje, o gamtoje - „...viso pasaulio iki pat tos vietos, kur jis susisiekia su dangum" (A. A. Milnas).

Linksmųjų krapštukų klubas
Dusetų Vaikų dienos centro vaikai, projekto dalyviai, vadovaujant dienos centro vadovei Virginijai Mazūrienei, kūrė puošnias mergaitiškas plaukų sages, darė apyrankes. Didelės kantrybės ir kruopštumo reikalavo sagių kūrimas. Čia pirmiausia reikėjo susižymėti, pamatuoti ir tiesiai atsikirpti dekoracinę juostelę, paskui sulankstyti, susiūti juosteles ir viską gražiai suformuoti. Krapštukams teko juostelių kraštelius apdeginti žvake, kad papuošalas neiširtų. Apyrankių kūrimui taip pat reikėjo tikslumo ir atidumo. Ant žvejybos valo vienodais atstumais buvo veriami ryškiaspalviai karoliukai. Nertos apyrankės buvo puošiamos blizgiais karoliukais. Labai smagiai krapštukams sekėsi gaminti knygų skirtukus „Monstriukus". Vienos mergaitės karpė skirtukui dantukus, kitos akytes, trečios liežuviukus. Turmanto padalinyje „krapštukai" kūrybai panaudojo neįprastas medžiagas, nebereikalingus daiktus. Vaikai kūrė įvairias dekoracijas iš ausų krapštukų ir plastilino.
Zarasų viešosios bibliotekos „linksmųjų krapštukų" veikla buvo susijusi su akmenėlių pasakomis. Į pagalbą pasiėmę Aido Jurašiaus knygą "Akmenukų pasakos" vaikai spalvino personažus ant akmenėlių. Rezultatas - suorganizuota darbelių paroda "Kurkime pasakas kartu".

Programą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė.

Parengė Jolanta Lementauskienė, Zarasų viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja

GALERIJA