Dienos citata
Negalime numatyti, kas bus. Didžiausio džiaugsmo, kaip tyčia, sulaukiame tada, kai jo mažiausiai tikimės.
Antoine de Saint - Exupery
Senųjų fotografijų spalvojimo kūrybinės dirbtuvės vaikams
Fotografijos – vienas iš knygų iliustravo būdų. Iki spalvotos fotografijos išradimo nuotraukos buvo spalvinamos akvarele, aliejiniais dažais, pastele. Skaitymo skatinimo projekto „Vasarą skaitome kitaip 4" dalyvius pakvietėme į kūrybines dirbtuves su fotografu, fotografijos mokslų dėstytoju Gintu Kavoliūnu. Zarasų „Santarvės" pradinės mokyklos antrokai ir ketvirtokai mokėsi senųjų fotografijų spalvojimo paslapčių.
Ne visiems patinka juodai baltos nuotraukos. Kai fotografija dar tik skynėsi kelią į kasdienį gyvenimą, žmonės jau buvo susirūpinę tuo, kaip perteikti spalvotą vaizdą. Nuotraukų spalvinimo būdas tapo populiarus XX a. I pusėje. Įvairūs leidiniai tam tikslui turėjo specialų dailininką, kuris labai kruopščiai atkurdavo visas spalvas.
Naujas šios technikos etapas prasidėjo su Photoshop ir kitų grafinių redaktorių atsiradimu. Gintas Kavoliūnas parodė vaikams pavyzdžių, kaip buvo spalvinamos nuotraukos Lietuvoje.
Dabar Lietuvoje entuziastai vėl bando nuspalvinti įvairias nespalvotas nuotraukas. Ypač įdomu žiūrėti į nuspalvintas istorines fotografijas. Gintas Kavoliūnas vaikams pasiūlė Moisiejaus Botviniko juodai baltų fotografijų kopijas. Šio fotografo „fotografinis matymas" - paženklinta žmogaus aplinka - su XX a. I pusės Zarasų miesto, Sėlių aikštės ir Šaulių gatvės vaizdais, įkvėpė vaikus ir leido jiems tapti kūrėjais. Kruopščiai spalvindami teptukais vaikai išgavo daugybę miesto ir gamtos atspalvių ir patyrė daug džiaugsmo, matydami, kaip, nuplovus dažus, atsirado unikaliai spalvingi Zarasų vaizdai.
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai galėjo išbandyti didžiausią Lietuvoje veikiantį fotoaparatą (163 × 137 × 149 cm dydžio, 800 mm objektyvo židinio nuotolio). įrengtą automobilio priekaboje. Šis prietaisas funkcionalus, juo galima fotografuoti. Pirmą kartą viešai išbandytas festivalyje „Sostinės dienos" Vilniuje, jis pasiekė ir zarasiečius. Vaikai tapo unikalios foto sesijos dalyviais – vieni aparato viduje fokusavo vaizdą, kiti pozavo.
Vyresnioji bibliotekininkė Zina Černovienė antros klasės moksleivius su mokytoja Laimute Lumbiene pakvietė sudalyvauti akcijoje „Kaip tapti bibliotekos skaitytoju". Vaikai įsigijo skaitytojų bilietus ir į mokyklą iškeliavo su knygutėmis.
Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Parengė Jolanta Lementauskienė, projekto vadovė