Dienos citata
Negalime numatyti, kas bus. Didžiausio džiaugsmo, kaip tyčia, sulaukiame tada, kai jo mažiausiai tikimės.
Antoine de Saint - Exupery
Zarasų viešojoje bibliotekoje įvyko Japonijos smilkalų meno ceremonija
Rugsėjo 5 d. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko Japonijos smilkalų meno pristatymo ceremonija, skirta naujų diplomatinių santykių tarp Japonijos ir Lietuvos sukūrimo 25-erių metų sukakčiai.
Direktorė Danutė Karlienė pristatė į ceremoniją atvykusius svečius. Pasveikinti zarasiškių atvyko Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda su žmona Michiko, ambasados pirmasis sekretorius Hiroki Takayama, ambasados Kultūros ir informacijos skyriaus atsakinga darbuotoja ir vertėja Milda Krasko. Renginyje dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius, administracijos direktoriaus pavaduotojas Ernestas Jurevičius, Lietuvos Respublikos Seimo nario padėjėja Regina Račkauskienė, Zarasų miesto gyventojai, susidomėję šia meno rūšimi.
Smilkalų meno „Oie-ryu" mokyklos meistrė Joko Obata ir mokyklos narės, atvykusios iš Japonijos, pirmą kartą Zarasuose pristatė smilkalų meną. Lietuvoje viešinti mokyklos meistrė, dėstytoja ir kūrėja dėsto Džissen (Japonijos) moterų universiteto smilkalų meno klubo studentėms, skaito paskaitas apie smilkalų kultūrą ir visaip stengiasi skleisti smilkalų meną. Meistrė Joko Obata pasakojo, kad smilkymas Japonijoje – į arbatos gėrimo ceremoniją panašus ritualas, gretinamas su kaligrafija ir kitomis meno rūšimis. Ši tradicija Japonijoje atsirado daugiau nei prieš 500 metų. Iš pradžių smilkalai buvo naudojami religinėms reikmėms, tačiau greitai buvo įvertintas jų egzotiškumas ir imta taikyti platesniems poreikiams. Kvapai tapo įvairesni, jais pradėtos kvepinti patalpos ir drabužiai. Meistrė supažindino su įrankiais, naudojamais smilkalų kūrimui, pristatė meno kūrinį – smilkytuvą, pateikė rūbų, dėvimų ceremonijos metu, pavyzdžių.
Meistrė pakvietė pasiklausyti aromatų ir atliko smilkalų ceremoniją, susidedančią iš dviejų dalių. Pirmiausia visi dalyvaujantieji uostė dviejų rūšių smilkalus, o įspūdžius užsirašė, kad geriau prisimintų pateiktų smilkalų aromatus. Tikrasis smilkalų klausymasis prasidėjo tada, kai meistrės pagalbininkės merginos dalyviams smilkytuvus pateikė kita tvarka, pasiūlė naujų smilkalų, o dalyvaujantieji turėjo atspėti į kokį smilkytuvą įdėtas koks smilkalas. Teisingus atsakymus užrašė ne vienas, bet laimė gauti kaligrafiškai užrašytus raštus nusišypsojo Zarasų rajono merui Nikolajui Gusevui ir Zarasų švietimo pagalbos tarnybos vadovei Gintarei Laurikėnienei.
Visi dalyvavusieji išsinešė po japonišką smilkalų pavyzdėlį ir suvokimą, kokią nuostabią vidinę harmoniją gali sukurti smilkalų klausymasis.
Parengė Jolanta Lementauskienė