Dienos citata
Negalime numatyti, kas bus. Didžiausio džiaugsmo, kaip tyčia, sulaukiame tada, kai jo mažiausiai tikimės.
Antoine de Saint - Exupery
Gintės Mažiulienės kūryboje – gamtos ir sielos harmonija
Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekoje skaitytojai nuolat pradžiuginami įvairiomis parodomis. Neseniai čia atidaryta kraštietės Gintės Abukauskaitės-Mažiulienės kūrybos paroda „Metamorfozės“. Tai jau ketvirtoji šios autorės netradicinių, unikalių darbų paroda Dusetų bibliotekoje.
Kaskart dailininkė žiūrovus nustebina naujomis technikomis, atradimais, jos ieškojimai originalūs, stebinantys, priverčiantys sustoti prie paveikslų ilgesniam laikui, pagalvoti, kaip, iš ko jie sukurti. Paveikslus norisi ne tik apžiūrinėti, bet ir liesti pirštais, tyrinėti jų faktūras. Dažnai menininkai būna nekalbūs, nelinkę pasakoti apie savo darbus. Gintė – maloni išimtis, ji mielai dalinasi mintimis apie kūrybą: „Paveikslus kuriu mišriomis technikomis. Nuolatos ieškau kažko naujo, įdomaus, tinkamo. Paroda „Metamorfozės“ noriu pasakyti, kad antrinės žaliavos gali taip pat pakeisti formą, paskirtį ir gimti nauju kūriniu arba gali būti tinkamai panaudotos kūrybiniame procese. Kiekvienas žmogus skirtingai interpretuoja matomus dalykus ir perleisdamas per savo intelektinę, emocinę, patirties, išgyvenimų prizmę, sukuria skirtingus vaizdus, garsus, formą, žodžius ir kt. Mano kūryba taip pat yra nevienoda, ji nuolatos kinta. Atsiranda naujos medžiagos, kurias po truputį jaukinuosi, kad plastiškai pasiduotų ir sukurtų harmoningą visumą, mielą akiai, širdžiai ir sielai. Tikiuosi, kad mano kūryba Jus sušildo, nuramina ir pradžiugina.“ Gal dėl to, kad dirba pedagoge, Gintė puikiai sugeba apibūdinti savo darbus, lengvai randa bendrą kalbą su žiūrovais. Ne tik eksponuojami kūriniai šį kartą žavėjo originalumu, bet ir parodos pristatymas - renginyje skambėjo dailininkės sesers Sigitos nuoširdžiai atliekamos bardų dainos, poezijos posmai. O bibliotekos salę papuošė autorės dovanotas paveikslas su paukšteliais, labai panašiais į tuos, kurie čiulba už bibliotekos langų.
Parodos atidarymo metu buvo prisiminti kai kurie menininkės biografijos faktai: 2005 m. Gintė baigė Dusetų Kazimiero Būgos gimnaziją, kurioje buvo sustiprinta dailės mokymo programa. Renginio metu ji dėkojo savo buvusiems mokytojams Eugenijui Raugui, Romualdui Pučekui ir Alvydui Stauskui už suteiktas žinios, kurios paskatino ir padėjo sėkmingai 2009 m. baigti technologijų ir dailės studijas Vilniaus pedagoginiame universitete bei 2013 m. įgyti edukologijos magistro laipsnį. „Jie labai skirtingi menininkai, todėl džiaugiuosi, kad turėjau galimybę susipažinti ir mokytis pas juos visus.“ Sveikindamas su nauja paroda savo buvusią mokinę, gražiais prisiminimais pasidalino Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius A. Stauskas, džiaugėsi jos pasiekimais, linkėjo kuo geriausios kūrybinės kloties. Parodos autorei gėlių ir nuoširdžių sveikinimų negailėjo patys artimiausi žmonės - tėvai, vyras, bičiuliai, taip pat Dusetų literatų klubo „Atgaiva“ narės. Dėkodama tėveliams, Gintė atskleidė, iš kur jos prigimtyje polinkis menui: „Kiek prisimenu, mama visada renka ir džiovina augalus, iš jų komponuoja puokštes, taip pat siuva, mezga, audžia. Tėtis konstruoja traktorius, įvairias metalines konstrukcijas. Todėl manau, kad polinkį kurti, džiaugtis gamtos grožiu perėmiau iš šeimos“. Kūrybos geną paveldėjo ir mažoji Gintės dukrelė, labai mėgstanti piešti.
O dabar – žodis menininkei: „Kalbant apie pačią kūrybą, mane žavi renesanso tapytojo, architekto, poeto, skulptoriaus, muzikanto, išradėjo, filosofo Leonardo da Vinčio žodžiai, kad būtent gamta yra pagrindinis menininko kūrybinio įkvėpimo šaltinis... O visose meno rūšyse pagrindinis pažinimo instrumentas jam atrodo esą pojūčiai... Mano kūryboje taip pat vyrauja gamta, kuri lyg neišsenkantis šaltinis nuolatos vis kitokia, gražesnė, prasmingesnė, įdomesnė ir nuolatos vis užburia ir įkvepia. O perleisdama viską per save, savo jausmus, išgyvenimus, patirtį imu kurti, džiaugtis, eksperimentuoti, ieškoti...
Kurti ir kažką savito atrasti (kad ir antrą kartą dviratį), yra didelis malonumas sielai. Visada yra smagu ir įdomu daryti kažką kitaip, savaip. Būtent paroda „Metamorfozės“ yra apie virsmą, kitimą įvairių daiktų, medžiagų, vaizdų. Mane žavi reljefas ir įdomu, kaip panaudojant pvz. kavą , smėlį, stiklą, plastiką, riešutų kevalus ar kitas antrines medžiagas, galima sukurti įvairiausias reljefines kompozicijas.
Džiaugiuosi, kad Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje buvo sustiprintas dailės mokymas – tai didelė vertybė. Prisimenu įkvepiančias dailės pamokas - ačiū už jas mokytojams. Kiekvienas apie tuos pačius dalykus kalbėdamas, mokydamas, skatindamas iš savęs spinduliavo savo energiją, suvokimą, kurį perdavė mums - mokiniams. Būtent sustiprinto dailės ugdymo įkvėpta Vilniaus Abraomo Kulviečio klasikinės gimnazijos direktorė Kristina Gudelienė palaiko šią idėją ir gimnazijoje yra sustiprintas meninis ugdymas. Be galo įdomu ir smagu šioje gimnazijoje padėti mokiniams ugdytis meilę menui, sudaryti sąlygas mokinių saviraiškai, puoselėti jų spontanišką kūrybą.
Noriu padėkoti brangiam Dusetų miesteliui, kuris spinduliuoja nepaprastu grožiu, trauka. Ne tik savo gamtos vaizdais, bet ir čia gyvenančiais žmonėmis. Esu be galo laiminga, kad augau tokioje nuostabioje šeimoje, kur buvau ir esu saugi ir mylima. Didelis ačiū šeimai ir artimiesiems bei žmonėms, kurie žavisi mano kūriniais. Labai padėjo brolis, kuris sudarė sąlygas mano kūrybai plėtotis, pasitikėti savo jėgomis - taip įvyko didelis lūžis mano kūrybiniame gyvenime. Atsirado pasitikėjimas savimi ir noras ieškoti, tobulėti, eiti link kažko geresnio, tobulesnio, prasmingesnio. Ačiū vyrui Ryčiui ir dukrelei Gretai, nes su jais jaučiu gyvenimo pilnatvę, be to mano siela ir visa kūryba jau nebegalėtų egzistuoti. Ačiū Dusetų bibliotekos vedėjai Elenai Gaižiuvienei, kad paskatino ir suteikė galimybę eksponuoti kūrinius bibliotekos erdvėje. Kūriniai įgyja prasmę tada, kai atranda savo žiūrovą. Noriu palinkėti visiems gyventi pilnai ir giliai, skleisti savo teigiamą energiją ir išmintį, kad visi būtumėte laimingi ir turėtumėte gyvenimo prasmę.“
To paties linkime ir parodos autorei! Lauksime netikėtų metamorfozių jos darbuose, išraiškingų, originalių kūrybinių virsmų ir naujų parodų.
Vilija VISOCKIENĖ
Autorės nuotr.