Dienos citata
Ne išgyvenimai svarbūs mūsų likimui; svarbu, kaip tuos išgyvenimus ištveriam.
Marie von Ebner - Eschenbach
Kilometras aerodromo į visą pasaulį
Balandžio 12 dieną Tarptautinės aviacijos federacijos sprendimu švenčiama Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena.
Neatsitiktinai šią dieną ir Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko sparnuota popietė „Nerk į dangų", kurioje dalyvavo žurnalo „Aviacijos pasaulis" vyriausioji redaktorė Vilma Jankienė, Lietuvos virtualaus jaunimo sklandymo rinktinės kapitonas Karolis Mikalauskas, Lietuvos Broniaus Oškinio Ignalinos vaikų aviacijos mokyklos instruktorius Raimondas Žievys, Zarasų aviatorių klubo „Orlėkis" vadovas Evaldas Stanys, Lietuvos Broniaus Oškinio vaikų aviacijos mokyklos filialo Zarasuose mokytojas vaikų skraidymo instruktorius Audrius Kuzma.
Renginio metu buvo pristatytos Lietuvos aviacijos muziejaus eksponatų parodos „Vienas per Atlantą", skirta F. Vaitkaus „Lituanica 11" skrydžio 80-mečiui, aviacijos Tieme Festner (Olandija) lėktuvų nuotraukos, nuotraukų ekspozicija „Istorinių Lietuvos aviatorių alėja".
Renginį sveikinimo žodžiu pradėjo Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Jis pasidžiaugė, kad salėje be suaugusiųjų daug vaikų, kurie domisi aviacija, kad Zarasuose įsteigtas vaikų aviacijos mokyklos filialas, kad vaikams, besidomintiems aviacija, yra suteikiamos didžiulės galimybės tuo užsiimti.
Žurnalo „Aviacijos pasaulis" vyr. redaktorė Vilma Jankienė pasidžiaugė, kad Zarasai turi savo aerodromą, o tai jau daug ką reiškia miestui. „Kilometras kelio niekur neveda, o kilometras aerodromo į visą pasaulį,...- šmaikštavo redaktorė. Ji pabrėžė, jog Lenkija, turėdama nemažai aerodromų aviacijoje, yra labiau pažengusi nei Lietuva, bet ir Lietuva turinti kuo didžiuotis. Redaktorė trumpai pristatė aviacijos struktūrą plačiau apžvelgdama sporto aviaciją. Ji pasidžiaugė, kad Lietuvoje yra kultivuojamos visos aviasporto šakos. „Kad ir kokią aviacijos temą gvildentume, visur rasime lietuvio pėdą,"...- džiaugėsi redaktorė. Ji pristatė žurnalą „Aviacijos pasaulis", pabrėždama, jog šiais metais žurnalui simboliškai sukanka 14 metų, kad jis turi nemažą savo skaitytojų ratą. Trumpai pristatė ekspozicijų parodą „Istorinių Lietuvos aviatorių alėja". Ši ekspozicija sudaryta siekiant pagerbti Lietuvos aviaciją, pažymėti nuo pat jos susikūrimo labiausiai nusipelniusius aviatorius.
Joje pristatomas pirmasis šalies aviacijai nusipelniusių žmonių dešimtukas. Dideliuose plakatuose pateikiamos Lietuvos aviatorių nuotraukos, svarbiausi gyvenimo faktai ir didžiausi pasiekimai bei nuopelnai - nuo pirmųjų bandymų pakilti į orą, lietuvių sukonstruotų lėktuvų, karinių oro eskadrilių formavimo iki bandymų perskristi Atlantą ar pakilti į kosminę erdvę. Tai nuotraukos ir biografijos tų, kurie prisidėjo kuriant ir plėtojant Lietuvos aviaciją nuo seniausių laikų. Ši pažintinė ekspozicija įdomi ir informatyvi, primenanti apie iškilias šalies asmenybes, kuriomis išties galime didžiuotis. Alėjoje iškabinta 10 plakatų, kuriuose pristatoma 11 istorinių Lietuvos aviatorių. Redaktorė pademonstravo 3 minučių trukmės filmuką apie Lietuvos aeroklubą.
Lietuvos virtualaus jaunimo sklandymo rinktinės kapitonas Karolis Mikalauskas papasakojo apie savo kelią į aviacijos pasaulį. Jis prasidėjęs nuo vaikų sklandymo mokyklos, Karolis šiuo metu yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto, A. Gustaičio aviacijos instituto studentas. Jo būsima specialybė pasienio sraigtasparnių pilotas. Pasidžiaugė, kad atradęs save sklandymuos - tai jo ir hobi ir darbas. Minėjo, kad Lietuvos aviaklubai turi pakankamai sklandytuvų ir patiems jų nei pirkti, nei gaminti nereikia, o tai didelis pliusas. Susidomėję vaizdžiu Karolio pasakojimu vaikai klausinėjo kaip sklandytuvai gali skristi be variklio, kaip išsilaiko danguje. Jaunasis sklandytojas pripažino, jog kartą pakilęs į dangų žmogus jau niekada neatsisakys pagundos pakilti į dangų, valdyti dirbtinį oro paukštį.
Lietuvos Broniaus Oškinio Ignalinos vaikų aviacijos mokyklos instruktorius Raimondas Žievys papasakojo apie savo kelią į aviaciją ir dar vaikystėje atsiradusį begalinį norą pakilti į dangų. Pasakojo apie tai, kaip, vaikas būdamas, šią svajonę bandęs įgyvendinti su senu skėčiu šokdamas nuo smėlėto skardžio. Tai buvę jo pirmieji „skrydžiai", šios svajonės neatsisakęs ir vėliau. Mažais žingsneliais ėjęs iki jos, bet jos niekada neatsisakęs....Jis pripažino, kad iš aviacijos išgyventi yra sunku, papasakojo ir apie tai, kad būna dienų, kai skristi negali, nepalankios oro sąlygos, bet dainuoti visad gali. Todėl jį visada lydinti gitara ir daina. Sužavėti klausėmės dainos apie aitvarus. „....rodos tik man vienam šiandien beribis dangus....," - dainavo Raimondas Žievys.
Zarasų aviatorių klubo „Orlėkis" vadovas Evaldas Stanys dalinosi prisiminimais apie savo vaikystės svajonę skristi, apie savo kelią į aviatorių klubą, apie pirmuosius aviatorių klubo „Orlėkis" Zarasuose žingsnius. Jis pasidžiaugė, kad be aeroklubo „Orlėkis" ir vaikų aviacijos mokyklos, Zarasuose yra ir Zarasų aviaklubas, kuris užsiima motorizuotomis skraidyklėmis, jam sėkmingai vadovauja Jonas Burokas.
Broniaus Oškinio vaikų aviacijos mokyklos filialo Zarasuose mokytojas, vaikų skraidymo instruktorius Audrius Kuzma pasidžiaugė kad Zarasuose nuo 2015 metų veikia vaikų aviacijos mokyklos filialas Zarasuose, kad nebereikia vaikų, norinčių mokytis skraidyti, vežti į Ignaliną, nes Zarasai jau turi tam reikiamą įrangą, priminė kad vaikai nuo 9 metų gali mokytis skraidyti tikrais sklandytuvais. Išklausius šių įdomių pasisakymų turbūt nė vienam man kilo mintis - reikia ir man sparnų.
Norinčius susipažinti su parodomis aviacijos tema kviečiame į Zarasų viešosios bibliotekos priestatą.
Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Saulutė Pelekienė