Dienos citata
Tyla plinta savaime. Kuo ilgiau su žmogum nekalbėsi, tuo sunkiau rasi ką jam pasakyti.
Samuel Johnson
Nacionalinė lietuvos bibliotekų savaitė „Biblioteka: informacija ir žinios - kiekvienam" kaimo bibliotekose
Lietuvos bibliotekų savaitės metu rajono bibliotekose vyko jau tradicija tapę skaitymai, susitikimai, edukacinės programos ir kiti renginiai, skirti informacinio raštingumo ugdymui, e. valdžios paslaugų sklaidai, literatūros kūrinių populiarinimui. Savaitė rajono bibliotekose prasidėjo, kaip ir visoje Lietuvoje, vienu metu – balandžio 23 d. 12 val. tradiciniais skaitymais. Daugelyje rajono bibliotekų buvo skaitomos poeto Pauliaus Širvio eilės, kitose - savo krašto literatų kūryba.
Balandžio 23 d. 11 val. į Dusetų K.Būgos biblioteką susirinko Dusetų ugdymo skyriaus „Sartukas", „Pelėdžiukų" grupės vaikai. Auklėtoja Jūratė Repečkienė ir logopede Renata Šėžienė supažindino vaikus su H. K. Anderseno kūryba. 2015 metais garsiajam pasakininkui sukanka 210 metų. Renata sekė H. K. Anderseno pasakas: „Bjaurusis ančiukas", „Alavinis kareivėlis", „Mergaitė su degtukais", „Laukinės gulbės", „Nauji karaliaus drabužiai". Vaikučiai labai įdėmiai klausėsi sekamų pasakų, nes vėliau auklėtoja Jūratė paskelbė pasakų veikėjų viktoriną į kurią vaikučiai labai noriai atsakinėjo ir gavo saldžius prizus. Vaikai galėjo savarankiškai pavartyti knygeles, papasakoti apie tėvelių skaitytas pasakas ir nuoširdžiai pabendrauti su vaikų bibliotekos bibliotekininke Vanda.
Antalieptės bibliotekoje nacionalinė bibliotekų savaitė prasidėjo renginiu „Pažinimo taku kartu su biblioteka", kurio metu buvo skaitomos Antalieptės krašto poetų eilės, renginyje aktyviai dalyvavo Antalieptės bibliotekos skaitytojai.
Kiti renginiai Antalieptės bibliotekoje buvo skirti jauniesiems skaitytojams: viktorinos, garsiniai skaitymai, edukaciniai užsiėmimai, kurių metu vaikai ir paaugliai supažindinti su bibliotekos paslaugomis, naujausiais leidiniais, vyko saugaus interneto mokymai.
Antazavės savaitės atidarymo renginio metu buvo klausomasi poeto Pauliaus Širvio skaitomų posmų „Iš versmės man atnešk tą mėnulį" (www.youtube.com). Kitomis dienomis vyko mokymai - senjorai mokėsi naudotis LIBIS katalogu, lankėsi internetinėse parduotuvėse, ieškojo informacijos įvairiais klausimais internete. Mokymuose dalyvavo 11 senjorų.
Avilių bibliotekoje nacionalinę bibliotekų savaitė prasidėjo ištraukų iš kraštiečio Liongino Ragėno knygos „Sėlių krašto nutikimai" skaitymu, renginio dalyviams buvo pristatyta rašytojo biografija, nacionalinės bibliotekų savaitės programa. Bibliotekos lankytojai senjorai susidomėjo renginiu, kuriame buvo pristatytas interaktyvus mokymo modulis „Internetinių nuorodų medis". Nuorodų medis skirtas vyresnio amžiaus žmonių kompiuterinio raštingumo gerinimui, didinant galimybes naudotis moderniomis bibliotekų teikiamomis elektroninėmis paslaugomis. Kūrybiniame užsiėmime moksleiviams „Biblioteka puiki vieta pamokų ruošai" bibliotekininkė moksleiviams pristatė enciklopedijas ir žinynus, pavardžių ir vietovardžių rodyklės, mokė ieškoti informacijos internete, elektroniniame kataloge, duomenų bazėse. Su aktyviausiais bibliotekos lankytojais bibliotekoje vyko pokalbis apie tai kokią reikšmę biblioteka turi vartotojui, kas gerai ir ko pasigendama. Lankytojai džiaugėsi atnaujintomis patalpomis, geru knygų fondu, galimybe vaikams užsiimti kūrybine veikla. Pasigendama periodinės spaudos. Ypač reikalingi periodiniai leidiniai skirti kaim skaitytojui. Pageidauja, kad vaikai galėtų užsiimti įvairesne kūrybine veikla, vaidinti. Taip pat norėtų, kad bibliotekoje vyktų susitikimai su įdomiais žmonėmis.
Dimitriškių bibliotekoje visą savaitę vaikai rinkosi į biblioteką ir kūrė knygų žymeklius: iš spalvoto popieriaus, kartono, karpė karpinius, naudojo siūlus bei sąvaržėles ir plunksną, kurią rado eidamas į biblioteką lankytojas. Jie žinojo, kad žymekliai gali būti iš popieriaus, kartono, odos, medžio, medžiagos, siūlų. Paklausus, kam jie yra naudojami, vaikai sakė, kai nebenori skaityti ar pavargsta akys tuo žymekliu pažymi tą knygos puslapį, kur baigė skaityti. Žymekliai su prierašais: „Šypsenėlė knygai", „Draugiškas skaitymas dviese", „Tortas, balionas ir knyga Arnui", „Man ir tau – visada – knyga".
O balandžio 28 dieną Dimitriškių bibliotekoje buvo kuriamas plakatas „Biblioteka: informacija ir žinios kiekvienam". Kaip suprato, taip vaikai vaizdavo šia tema piešinius – plakatėlius. Po to jie buvo apjungti į vieną visumą. Buvo ieškomos ir kerpamos raidės iš žurnalų, kurios buvo reikalingos šiam plakatui. Sukurtas plakatas „Biblioteka: informacija ir žinios kiekvienam" jau pakabintas bibliotekoje – mįslingas, nes užduoda klausimų.
Imbrado biblioteka savo lankytojus kvietė į mokymus ,,Susikurkite el. pašto dėžutę". Bibliotekos darbuotoja susirinkusiems lankytojams paaiškino ir parodė, kaip susikurti elektroninio pašto dėžutę, pamokė, kaip saugiai susikurti slaptažodį ir jo nepamiršti. Bibliotekos lankytojai dabar dažnai lankysis bibliotekoje, nes reikės pasitikrinti savo el. paštą. Vyko senjorų mokymai „E. sveikatos paslaugos". Mokymuose dalyvavę senjorai buvo žingeidūs, siekė sužinoti ir išmokti kaip prisiregistruoti pas gydytojus ir sužinoti apie teikiamas konsultacijas, paskaitinėti apie ligas ir jų gydymą. Senjorai liko patenkinti mokymais, esant reikalui jiems padėti pažadėjo bibliotekos darbuotoja.
Balandžio 25 dieną Imbrado bibliotekoje vyko žaidimų diena. Vaikai žaidė stalo žaidimus, dėliojo dėliones, rungtyniavo tarpusavyje kas greičiau sudėlios dėliones. Vaikai diskutavo apie kompiuterinius žaidimus. Jie išsakė savo nuomonę, kodėl šį žaidimą žaidžia.
„Diena bibliotekoje", kuri vyko balandžio 29 dieną, pakvietė dalyvauti ne tik vaikus, bet ir senelius, tetas, dėdes, tėvelius. Vedini tetos, mamos, močiutės atėjo vaikai į biblioteką. Atėję jie rinkosi knygeles, jas skaitė. Kartu žaidė žaidimus. Linksmai ir turiningai praleistas laikas. Dažnai, deja neužtenka to laiko, kad kartu su vaikais ateiti ir praleisti laisvalaikį bibliotekoje.
Sadūnų kaimo bibliotekoje ,,Nacionalinė bibliotekų savaitę" pradėta kraštiečio poeto Pauliaus Širvio poezijos skatimu, renginio lankytojai susipažino su poeto biografija, kūryba. Žiūrėjo foto novelę ,,Paulius Širvys 1920-1979". Kitą dieną vyko pokalbis apie bibliotekos teikiamas paslaugas vartotojams, vartotojai buvo kviečiami plačiai atverti duris į žinių ir informacijos pasaulį, ir naudotis visomis bibliotekoje teikiamomis galimybėmis šviestis.
Literatūrinė kelionė Salako bibliotekoje pradėta kraštietės Birutės Gruzdienės kūrybos skaitymais iš knygos „Margaspalvė vaikystė".
Popietėje „Pasakų traukinys" vaikai keliavo pasakų traukiniu: mintyse aplankė pasakų veikėjus, svečiavosi jų pasakose, piešė kelionės įspūdžius. Traukinukui sustojus knygos pavadinimo stotelėje, buvo skaitomos ištraukas iš pasakų. Keliaudami vaikai aplankė mažąjį vampyriuką ūkininko sodyboje, užsuko į vabalų vestuves, kur Grikiapelis vedė Dievo Karvutę. Pasivaišinę vestuvių skanėstais, riedėdami pamiške pamatė jauną briedį Eugenijų iš Vytauto Landsbergio pasakos. Briedis buvo labai nusiminęs, kad toks negražus ir nemylimas. Palinkėję Eugenijui surasti savo meilę, pasakų traukinukas įriedėjo į Šimtamylę giria – čia gyvena Mikė Pūkuotukas. Girioje sutiko Raudonkepuraitę skubančią pas senelę. Kad kelionė neprailgtų, vaikai klausėsi dainelės pagal pasaką „Vilkas ir septyni ožiukai". Už lango pasirodžiusi kregždutė praneša žinią – Afrikoje susirgo beždžionės. O kiek patirta nuotykių šioje kelionėje, sužinosite perskaitę K.Čiukovskio knygą „Daktaras Aiskauda". Su Vytauto Račicko knygelės „Šokoladas iki pirmadienio" personažais Mike ir Juozapėliu mokėsi ugdyti valią, vėliau vaišinosi šokoladu. Šią diena aplankyta buvo tik dalis mėgstamų pasakų personažų – kitus vaikai sutiks skaitydami knygeles.
Samanių bibliotekoje nacionalinės savaitės metu suorganizuotas konkursas vaikams "Kas gyvena knygų lentynose". Į pateiktus klausimus atsakymų vaikai ieškojo bibliotekos vaikų literatūros fonde, taip plačiau susipažindami su bibliotekoje esančiomis knygomis. Vaikai stebėjosi, kad pasakų knygos sudėtos vienoje lentynoje, mokslo kitoje, o pačių mažiausių knygelės dar kitoje. Lentynos - tai knygų namai nutarė vaikai.
Suaugusieji bibliotekos vartotojai diskutavo diskusijoje „Atsakymai į visus klausimus - bibliotekoje". Bibliotekininkė renginio dalyvius išsamiai supažindino su šiandieninės kaimo bibliotekos paslaugomis bendruomenei, pristatė naujausias knygas, diskutavo apie populiariausių rašytojų kūrybą. Renginio dalyviai pripažino, kad biblioteka kaime tai žinių, informacijos, bendruomenės centras, kuris labai reikalingas kaimo žmonėms.
Suvieko bibliotekoje buvo skaitoma kraštietės Stanislavos Kirailytės legendos, pasakojamos girdėtos legendos, piešiami piešiniai išgirstų legendų motyvais, menamos mįsles, žaidžiami žaidimai.
Darželinukų ekskursijoje po biblioteką dalyvavo 12 mažųjų bibliotekos lankytojų, kurie šią dieną sužinojo apie bibliotekos paslaugas vaikams, susipažino su mažųjų knygelėmis, mokėsi jas atrasti bibliotekos lentynose. Bibliotekininkė vaikus mokė, kaip susirasti įdomius kompiuterinius žaidimus, vėliau vaikai žiūrėjo animacinius filmukus. Veikla buvo įvairi ir turininga. Atsisveikindami vaikai prižadėjo vėl sugrįžti į biblioteką ir nupiešti piešinukus apie įspūdžius bibliotekoje.
Senjorai visą savaitę buvo kviečiami mokytis kompiuterinio raštingumo. Apsilankę nepasigailėjo – mokėsi prisijungti prie interneto, ieškojo informacijos apie rupimus augalus, mokėsi registruotis į gydymo įstaigas, ieškojo informacijos dominančiomis temomis. Svarbiausia - liko susidomėję, nutarė, kad nuo šiol bibliotekoje lankysis dažniau. Senjorams gliaudyti informacinio raštingumo žinias mielai padėjo savanoriai vaikai.
Šniukštų bibliotekoje vyko popietė „Galimybė ir paslaugos bibliotekoje", kuri skirta mažiems ir dideliems bibliotekos paslaugų vartotojams. Popietės metu vyko poezijos skaitymai ir padėka žmonėms, bibliotekai dovanojusiems knygas, ir piešimo valandėlė su palinkėjimais bibliotekai. Renginio metu taip pat vyko filmuko "Kaip gimsta knyga" peržiūra.
Savaitė pralėkė labai greitai liko tik nuotraukos, parengti vaikų darbai ir šilti įspūdžiai. Bibliotekininkės populiarindamos bibliotekų paslaugas, rengdamos mokymus gyventojams ir ugdydamos gebėjimus, kurie padės žmonėms gauti ir suprasti informaciją bei pasinaudoti reikalingiausiomis viešosiomis paslaugomis, prisidėjo prie informacinės visuomenės plėtojimo.
Pagal kaimo padalinių darbuotojų pateiktą informaciją parengė Stanislova Bikulčiūtė