Dienos citata
Tyla plinta savaime. Kuo ilgiau su žmogum nekalbėsi, tuo sunkiau rasi ką jam pasakyti.
Samuel Johnson
Pradėkime labiau rūpintis savo sveikata jau šiandien!
Vasario 19 - 20 dienomis Ignalinos rajono visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyrius, bendradarbiaudamas su Zarasų viešąja biblioteka, surengė gyventojams sveikatinimo paskaitas. Praktinį seminarą tema „Funkcinė diagnostika, biologinio amžiaus nustatymas ir praktinių rekomendacijų gyventojams pateikimas“ vedė Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis. Apie savimasažą, kaip priešnuodį senėjimo procesui, kalbėjo Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narė, kinezioterapeutė, ilgametė Kauno technologijos universiteto kūno kultūros dėstytoja Lukrecija Augustaitytė.
Susitikime su sveikuoliu D. Kepeniu zarasiškiai buvo supažindinti su holistine sveikatos samprata ir testavimo būdais. Svečias dalyviams pristatė Apanasenko ir Kuperio testus, pateikė lentelę su parametrais, kuriuos sudėjus galima sužinoti koks yra žmogaus sveikatos lygis, biologinis amžius, darbingumo lygis ir apskritai kiek žmogui liko gyventi.
D. Kepenis kalbėjo, kad sveikas gyvenimo būdas laikosi ant trijų dramblių: diagnostika (žmogus turi žinoti kiek jis sveikatos turi), konsultacija (kaip turi elgtis su sveikata) ir treniruotė (ką reikia daryti, kad gyventum sveikai). Pasak sveikuolio, septyni žingsniai, kuriuos turi žmogus nueiti link geros sveikatos – panorėti, patikėti, pasitikrinti, pasimokyti, padirbėti, pasikeisti ir padėti artimui.
Mokslininkų yra nustatyta, kad žmogus yra užprogramuotas gyventi 120 metų, tačiau dėl nesveiko gyvenimo būdo vyrai vidutiniškai gyvena 65 metus, moterys – 76. „Remiantis statistiniais duomenimis, tik trys žmonės iš 100 turi tikimybę pasiekti 120 metų ribą“ – kalbėjo D. Kepenis.
Yra teigiama, kad kiekvienas žmogus yra savo likimo kalvis. D. Kepenis akcentavo, kad norint ilgai ir sveikai gyventi svarbu pagerinti lankstumą, padidinti fizinį krūvį, grūdintis, suderinti mitybą, medituoti. To pasekmėje – nelieka sąnarių skausmų, uždegimų, gerėja miegas. „Kai svoris mažėja, kalasi sparnai“, – juokėsi sveikuolis. Sunkiausios yra 3-4 dienos, po kurių prasideda įvairūs skausmai, baimės ir dvejonės. Baimė yra didžiausias žmogaus priešas, trukdantis siekti tikslų. D. Kepenis yra įsitikinęs, kad visos baimės, kaip ir ligos, išnyks įšokus į eketę. Tai – žingsnis į laisvę. Šį žingsnį žengė net šeši zarasiškiai vasario 20 d. rytą kartu su Dainiumi Kepeniu įšokę į Zaraso ežero eketę.
Lektorė L. Augustaitytė bibliotekos skaitykloje susirinkusiems svečiams pristatė savimasažo privalumus. Savimasažas yra laiko patikrinta Tibeto žynių priemonė, jauninanti kūną, padedanti atsikratyti neigiamų emocijų, atstatyti protines ir fizines jėgas. Bet kurią kūno vietą žmogus gali pats sau išsimasažuoti, tam reikia turėti tik noro ir laiko. Svarbu masažuotis reguliariai ir žinoti tam tikrus taškus.
Sveikuolė pasakojo, kad žmogus turi dvejas duris ir septynis langus. Durys – tai lytiniai organai ir išangė, septyni langai yra akys, ausys, nosiaryklės ir rankų pirštai. Stiprindamas šias kūno dalis, žmogus gali kuo puikiausiai padėti sau ir savo artimam. Delnas yra viso organizmo valdymo distancinis pultelis. Plaštaka yra lyg sumažintas viso kūno modelis. Nykštys yra susijęs su galva, rodomasis ir mažasis pirštai – su rankomis, didysis ir bevardis – su kojomis, o delnas atitinka kūną.
Kiekvienas pirštas taip pat turi sąsaja su tam tikru žmogaus organu. Nykštys susijęs su skrandžiu, smilius su storąja žarna ir plaučiais, didysis pirštas su plonosiomis žarnomis ir širdimi, bevardis su kepenimis, mažasis su inkstais. Tarp nykščio ir smiliaus einantis plonosios žarnos taškas atsako už skausmo pojūtį visame kūne – akių, galvos, ausų ir kitus skausmus. Maigant ir trinant minėtus pirštų taškus yra gydomas atitinkamas organas.
L. Augustaitytė teigė, kad turi būti masažuojamos visos kūno dalys. Svarbu neužmiršti akių mankštos, kuri padeda pagerinti regėjimą. Vakare, kai akys yra pavargusios, svarbu jas atpalaiduoti. Nesudėtingi pratimai yra siūbavimas pražergus kojas į šalis, mirksėjimas, padedantis sudrėkinti akis. Kita paprasta procedūra – pamerkus veidą į dubenį su vandeniu pamirksėti, pavartyti akis. Ryškesnį matymą ir mąstymą suaktyvina barškenimas su krumpliais per galvą, ausų masažas pažadina organizmo energijos išteklius.
Nosis yra susijusi su stuburo kanalu, širdimi ir plaučiais, liežuvis – su pagrindiniu žmogaus organu širdimi. Liežuvio spalva ir apnašų buvimas parodo virškinamojo trakto problemas. Sveikuolė teigė, kad dantys genda dažniau nuo nevalyto liežuvio, nei nevalytų dantų.
Abu sveikuoliai akcentavo, kad vanduo yra gyvybės ir energijos šaltinis. Žmogaus vaisius sudarytas iš 99 proc. vandens, kūdikis gimsta turėdamas 90 proc., suaugęs žmogus jo turi 70 proc., o miršta sudarytas iš 50 proc. vandens. Tai rodo, kad žmogus sendamas džiūna. Jeigu kūnui trūksta skysčio, žmogaus smegenys jį pirmiausia siurbia iš odos, tai turi įtakos odos raukšlėjimuisi. Taip pat įrodyta, kad žmogus gerdamas vandenį suvartoja daug mažiau nesveiko maisto.
Svarbu suprasti, kad pagrindinis principas vedantis link ilgo, sveiko ir laimingo gyvenimo yra rytinė mankšta, suderinta mityba, judėjimas, meditacija, grūdinimasis ir savimasažas. Tai gali pakeisti visus pasaulio vaistus. Užsiėmimų pabaigoje sveikuoliai kvietė jungtis, sekti naujienas ir jų patarimus svetainėje www.sveikuoliai.lt. D. Kepenis pakvietė draugauti socialiniame tinkle facebook. O tie, kurie turi viršsvorio ir nori pradėti sveikai gyventi, tačiau neturi tam valios – burtis kartu su Dainiaus Kepenio Palangos sveikatos mokyklos bendraminčiais.
Sveikuoliai linkėjo eiti į sveiką ir dvasingą rytojų.
Inesa DUMBRAVIENĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
Autorės nuotraukos