Basų kojų nostalgija

2012 07 19

Vieno garsiausių lietuvių fotomenininkų ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos kūrėjo ir ilgamečio vadovo Antano Sutkaus fotografijos atkeliavo į Zarasus. Viešojoje bibliotekoje eksponuojama fotomenininko paroda „Basų kojų nostalgija“.

Fotomenininkas surengė autorines parodas Lietuvoje ir daugelyje pasaulio šalių, jo fotografijos saugomos garsiausiuose pasaulio fotografijos rinkiniuose, muziejuose, privačiose kolekcijose.

„Visi esame iš vaikystės – ir ką gera turim, ir ką bloga. Manau, kad žmogus formuojasi vaikystėje. Be abejonės, daug lemia tėvai, seneliai. Didžiuojuosi savo seneliais: jie mane išaugino iki šešiolikos metų, jie man buvo gyvenimo nuostatų, tikėjimo pavyzdys. Senelis ir senelė griežtai laikydavosi Dešimties Dievo Įsakymų. O gyvenom labai skurdžiai. Atsimenu, mama kepdavo blynus su „tavotu“ – garvežių tepalu. Ir vis dėlto vaikai be galo troško skaityti, pažinti pasaulį, išvažiuoti mokytis, būtinai kažko siekti, - pasakojo A. Sutkus. – Ši paroda yra atodūsis, nes dabar vis rečiau matau kaime tokius vaikus. Bijau, kad pakirstos šaknys. Visais sunkiausiais laikais, kai Lietuva kildavo į kovą už laisvę, už tautos gyvybę, atgimimas ateidavo iš kaimo. Dabar tegalim pasikliauti tik savo vaikais ir vaikaičiais, kurie  turi  dar sveikų genų ir pažinimo troškulį.“

Fotomenininkas tiki, kiekvienas žmogus turi savyje katedrą. A. Sutkaus – nuversta anos epochos. „Pabandyk dabar atstatyti nors vieną jos koplyčią, kad galėtum rasti prieglobstį savo sielai. Palaimingas basų kojų metas... Tokia mano asmeninė gaida, jokiu būdu nesaistoma su politika. Tad kaip atskirti nostalgiją fotografijose nuo savosios vaikystės, nuo to meto kaimo, nuo savosios dar nesugriautos katedros nostalgijos. Nors ir koks būtų buvęs metas, ar gali nejausti vaikystės ir jaunystės ilgesio... Ir nerandu kito pagarbos žodžio tai aplinkai ir to meto žmonėms kaip ši mano pirmoji archyvinė paroda“,– mintimis dalinosi fotografas A. Sutkus.

Biografija

A.Sutkus gimė 1939 m. birželio 27 d.  Kluoniškiuose, Kauno r. Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, buvo Lietuvos fotografijos meno draugijos įkūrimo iniciatorius, 1968-1969 m. - Lietuvos fotografijos meno sąjungos kūrimo iniciatyvinės grupės pirmininkas, 1969-1974 m. Lietuvos fotografijos meno draugijos organizacinio komiteto pirmininkas, 1974-1980 m. Lietuvos fotografijos meno draugijos pirmininko pavaduotojas, 1980-1989 m. Lietuvos fotografijos meno draugijos pirmininkas, 1989-1990 m. ir 1996-2009 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas. 2001–2002 m. paskirta Hasselblado centro fondo (Švedija) stipendija asmeninio fotografijų archyvo tvarkymui ir dokumentavimui. A.Sutkus – 2003-ųjų m. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Svarbiausi darbai

„Lietuvos žmonės“ (1959); „Lietuva iš paukščio skrydžio“ (1973–1980); „Susitikimai su Bulgarija“ (1972–1979); „Pasaulio lietuvis“ (1991–1994); „Basų kojų nostalgija“ (1959–1979); „Pro memoria: gyviesiems Kauno geto kankiniams“ (1994–1997); „Būtieji laikai“ (1999).

1997 m. fotografas 50 fotografijų iš ciklo „Basų kojų nostalgija“ dovanojo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos meno skyriui. 1998m. ši kolekcija keliavo į Strasbūrą ET būstinę. Paroda buvo skirta Lietuvos valstybingumo 80-mečiui. Tais pačiais metais ji buvo perkelta į Paryžių, UNESCO, o 1999m. – eksponuota Lietuvos ambasadoje Vienoje.

Fotomenininko monografija

2009 m. 70-mečio jubiliejaus proga buvo išleista A. Sutkaus monografija „Antanas Sutkus. Retrospektyva“. Knygos anotacijoje fotografijos istorikė Margarita Matulytė rašo: „Antanas Sutkus jau pusę amžiaus išlieka stambiausia figūra Lietuvos fotografijoje. Jo kūryba atstovauja sudėtingiausiai istorinių virsmų – ‚atlydžio“, stagnacijos, „perestroikos“, atgimimo – epochai. Perėjęs prieštaringų ideologijų koridoriais, nekonfrontuodamas ir nepataikaudamas, fotografas išlaikė laisvo kūrėjo valią. Šis kūrybos fenomenas iki šiol neištirtas, liko neapčiuopta raiškos vientisumo ir nekintančios etinės pozicijos esmė“.

Aplankyti A. Sutkaus fotografijų parodą „Basų kojų nostalgija“ galite Zarasų viešosios bibliotekos III aukšto galerijoje iki rugsėjo 1 d.

Parengė Inga Cibulskienė,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

GALERIJA