Susitikimas su poete Violeta Palčinskaite ir troliais

2012 05 02

Viešoji biblioteka Nacionalinės bibliotekų savaitės pradžioje pakvietė mažuosius skaitytojus susitikti su vaikų rašytoja, poete, knygos „Muzika troliui“, viena iš pretendenčių į 2011-ųjų Metų knygos vaikams titulą, autore Violeta Palčinskaite ir fleitininku Sauliumi Petreikiu.

Ryte su svečiais bendravo Antazavės Juozo Gruodžio vidurinės mokyklos moksleiviai, po pietų – Zarasų viešosios bibliotekos lankytojai iš „Santarvės“ pradinės mokyklos ir Pauliaus Širvio progimnazijos.

Viešnia V. Palčinskaitė pasakojo, kad  rašyti pradėjusi dar 4 klasėje  apie paukščių lesyklėles, Senį Šaltį ir aplinką, supusią dar mažą mergaitę. „Dažniausiai vėliau žmonės surimtėja, išauga iš poetinių rūbų, susiranda darbus. Bet aš taip ir likau rašyti eilėraščių“, – šypsodamasi kalbėjo poetė.

V. Palčinskaitė žinoma ne tik kaip poetė, bet ir dramaturgė, scenaristė, vertėja. Poetės vaikystė prabėgo Kaune, Žaliakalnyje. Baigusi mokyklą, studijavo Vilniaus universiteto Istorijos–filologijos fakultete. Eilėraščius pradėjo spausdinti 1958 m., o būdama septyniolikos išleido pirmąjį eilėraščių rinkinį „Žemė kėlė žolę“. Ji taip pat parašė scenarijų kino filmams „Andrius“, „Traukinys į Bulzibarą“, „Geležinė princesė“ (režisierius  Algirdas Araminas), žodžius Eduardo Balsio oratorijai „Nelieskite mėlyno gaublio“ (1970 m.), miuziklą vaikams „Aš tau siunčiu labų dienų“ (muzika Giedriaus Kuprevičiaus). Yra išvertusi iš anglų kalbos garsių pasaulio rašytojų (Roald Dahl, Lemony Snicket, Kate Di Camillo, Jacqueline Wilson) bei britų tautosakos kūrinių vaikams. Be Lietuvos teatrų V. Palčinskaitės pjesių–pasakų yra pastatę Maskvos, Kijevo, Lvovo, Minsko, Tbilisio, Helsinkio ir kiti teatrai. Nemažai lyrikos ir kūrinių išleista rusų kalba, taip pat anglų.

Viešnios poezijoje vaikams dominuoja buities, vaikystės motyvai, mažyliams suprantama forma kalbama apie gyvenimo prasmę.

Pirmoji poetės pažintis su Zarasais buvo prieš 50 metų, kai ji Rašytojų sąjungos siųsta išvyko į kūrybinę komandiruotę. Čia ji apsigyveno nedideliame mediniame viešbutėlyje ir parašė nemažai eilėraščių. Galima sakyti, vienas jų buvęs pranašingas: „Viešnagės metu Zarasuose parašiau eilėraštį „Tai, kuri gyvens XXI amžiuje“. Sutapimas ar ne, bet vėl į Zarasus sugrįžau būtent XXI amžiuje“, – juokavo viešnia.

V. Palčinskaitė mažiesiems skaitytojams pristatė apysaką „Muzika Troliui“, įkvėpta kelionės po trolių šalį Norvegiją. Ji kelias žiemas leido Norvegijoje, šeštokams mokykloje pasakojo apie Lietuvą, o jie rašytojai – apie Norvegiją. V. Palčinskaitė norėjo pasidalyti įspūdžiais, kuriuos patyrė  viešėdama fiordų šalyje Norvegijoje ir papasakoti apie mitologines žmogaus pavidalo, dideles, bjaurias, kalnų urvuose ar miškų tankmėje gyvenančias būtybes – trolius.  

„Muzika troliui“ – tai pirmoji V. Palčinskaitės prozos knyga vaikams. Knygos autorė trumpai papasakojo knygos turinį. Norėdama sudominti mažuosius knyga, kaip baigiasi apysaka – neišdavė. Beje, knygą „Muzika troliui“ galima rasti Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje. Taigi keliautoją į Norvegiją lydi nenumaldomas troškimas atrasti kadaise vaikystėje dingusią mergaitę, kurią trolis nusitempė į fortepijono dugną. Todėl vieniša keleivė turės išsiaiškinti daug dalykų ir atspėti ne vieną mįslę: kur ieškoti paslaptingosios Sorės Morės pilies, kodėl karalius Volemanas pavirto Baltuoju lokiu, kaip išnyko muzikos įrašų parduotuvė „Orfėjas“. Nelengva susigaudyti, ar padeda, ar tik klaidina valiūkiški trolio Molio patarimai.

Knygos pabaigoje – trolio Molio dovana – muzikinė kompaktinė plokštelė su užburiančiomis norvegų kompozitoriaus Edvardo Grygo pjesėmis fortepijonui, kurias įgrojo nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokiniai. Fortepijoninės miniatiūros suteikia galimybę artimiau pažinti nepaprastą šalį, kurioje žmonės myli vienas kitą, o keltas nepalieka ant kranto vėluojančio keleivio...

Susitikimo su mažaisiais skaitytojais metu V. Palčinskaitė perskaitė ir keletą pačios rašytų bei jos išverstų užsienio rašytojų sukurtų eilėraščių.

V. Palčinskaitei ne tik fiordų šalyje Norvegijoje, bet ir Lietuvoje pasisekė sutikti trolį, tik šįsyk gerą ir muzikuojantį – Saulių  Petreikį. Charizmatiškas muzikantas grojo įvairiais instrumentais – keletą jų pažinome (dūdelė, trimitas, fleita, sekminių ragelis), kiti atrodė nematyti ir egzotiški. Jaunojo muzikanto atliekama muzika pulsavo energija ir magija – jo troliškumas nejučia atpalaidavo ir papuošė klausytojų veidus šypsenomis.  Dėka mūsų akiai neįprastų muzikos instrumentų Saulius pakvietė mus į pažintinę kelionę po svečias šalis: plieninio būgno arba, kaip svečias juokavo, keptuvės, vadinamo „stell drums“ pagalba persikėlėme į Havajus, „hulusi“ – į Kiniją, „kalimbos“ – į Afriką, „šafar“  – į Izraelį, „fujaros“ – į Slovakiją. Multiinstrumentalistas Saulius muzikinį meistriškumą demonstravo ir grodamas paprasčiausia žarna.

S. Petreikis su bendraminčiais groja grupėje „Saulės broliai“. Svečias padovanojo pirmąjį grupės albumą „Kelionė“, kuriame pasak Sauliaus, visos dainos ir muzikinės kompozicijos yra savitai skirtingos, su savo žinutėmis, užfiksuotomis akimirkomis, tarsi kelionės užrašai ar prisiminimai.

Popietei baigiantis svečiai – poetė V. Palčinskaitė ir muzikantas S. Petreikis – dalino mažiesiems skaitytojams autografus ir mielai fotografavosi. Susitikimas su svečiais buvo šiltas, nuotaikingas ir, galima sakyti, dvelkė mistika ir magija.

Inga Pužaitė,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
Nuotraukos autorės

GALERIJA