Kviečiame naudotis elektroniniu Lietuvių kalbos žodynu!

2013 12 19

Dar rudenį, Tarmių metams skirtoje konferencijoje, Lietuvių kalbos instituto Leksikografijos centro vadovė dr. Zita Virginija Šimėnaitė ir vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Gertrūda Naktinienė išsamiai pristatė Kazimiero Būgos rengto Lietuvių kalbos žodyno sąsiuvinius ir tomus. Abi mokslininkės yra svarbiausios „Lietuvių kalbos žodyno“ atskirų tomų autorės ir redaktorės, rengusios jo elektroninį variantą. Baigdamos pranešimą jos bibliotekai padovanojo unikalų  USB atmintuką  su dvidešimties tomų „Lietuvių kalbos žodynu“ ir žinynu.

Šio LIETUVIŲ KALBOS ŽODYNO  (t. I-XX, 1941-2002)  2-asis elektroninis leidimas (LKŽ) –didžiausias XX a. lietuvių kalbotyros veikalas. Jame pateikiama lietuvių kalbos dabartinių ir senųjų raštų bei tarmių leksika.

2005 m. interneto svetainėje www.lkz.lt buvo paskelbtas pirmasis žodyno elektroninis variantas. 2008 m. – atnaujinta jo versija. Jos pagrindu parengtas antrasis elektroninis leidimas. Šis mokslinis žodynas reikšmingas ne tik lietuvių kalbotyrai ir lyginamajam indoeuropiečių kalbų mokslui, bet ir visiems, kas domisi lietuvių kalba, tautos kultūra ir istorija.

Elektroninio žodyno pamatinis tekstas – dvidešimt LKŽ tomų, kurių bendra apimtis –apie 22 000 puslapių.

Aprašoma apie 0, 5 mln. antraštinių ir paantraštinių žodžių, jų variantų, frazeologizmų ir kt.

Žodžiai iliustruojami raštų nuo 1547 m. iki 2001 m. (religinės, mokslinės, grožinės, publicistinės literatūros) ir tarmių pavyzdžiais.

Pateikta apie 1 mln. Iliustracinių pavyzdžių.

Žodyne gausu etnolingvistinės medžiagos: iliustraciniai pavyzdžiai rodo žmonių buitį, visuomeninius santykius, etines vertybes.

Žodyno straipsnių galima ieškoti naudojantis dviem paieškos būdais: paprastąja paieška (pagal žodį ar frazę) ir specialiąja (pagal raidžių ir pakaitos simbolių seką). Žodynas įdiegtas Skaitytojų aptarnavimo skyriuje esančiame kompiuteryje. Kviečiame besidominčius lietuvių kalba, tautos kultūra ir istorija pasinaudoti šia galimybe.

Zarasų viešosios bibliotekos informacija