Zarasų bibliotekos darbuotojai dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Kalkūnai. Žmonės ir įvykiai“

2013 11 27
Kalkūnų dvaras.

2013 m. lapkričio 22-23 dienomis kaimynai iš Kalkūnos valsčiaus, priklausančio Daugpilio regionui, organizavo mokslinę praktinę konferenciją „Kalkūnai. Žmonės ir įvykiai“.  Kalkūnai –  buvusi Kuržemių dalis, 1919-1920 m. priklausiusi Zarasų raj., vėliau Grivos, Ilukstės raj., o nuo 2009 m. yra pati piečiausia Daugpilio regiono dalis. Dalyviams iš Latvijos, Rusijos, Lietuvos ir Estijos buvo organizuota ekskursija po Kalkūnos valsčių.

Šiose žemėse išlikęs I tūkstantmečio Baltkajų piliakalnis, geležies amžiaus gyvenvietė. Miestelyje XIX a. viduryje pastatytas spirito ir mielių fabrikas, kelios smuklės. 1873 m. buvo pastatyta geležinkelio linija  Radviliškis-Kalkūnai. XIX a. pab. – XX a. pr. Kalkūno geležinkelio stotis  buvo geležinkelių susikirtimo vieta: Sankt-Peterburgo-Daugpilio-Kauno-Varšuvos ir Liepojos-Romnų. Stoties pavadinimas buvo netikslus – ji yra arčiau Grivos gyvenvietės, todėl 1921 m. pervadinta į Grivos geležinkelio stotį. Kalkūniškiai didžiuojasi, kad Berkenelių kaime prabėgo Janio Rainio (tikroji pavardė Janis Pliekšans), žymaus Latvijos poeto, dramaturgo, lietuvių literatūros vertėjo į latvių kalbą vaikystė ir jaunystės metai. Ten pat liuteronų kapinėse palaidotas Berkenelių dvaro savininkas baronas Hamilkaras fon Folkerzampas (1811-1856), gimęs Stelmužėje, žinomas Latvijos agrarinės reformos autorius.

Kalkūnuose tebestovi XIX a. dvaras-pilis. 1881 m. Kalkūnų dvaro savininkas baronas Augustas Etingenas įsteigė mokyklą. 1927 m. Kalkūnų dvare įsteigti valstybiniai kūdikių namai. Šiandien šis dvaras yra labai apleistas.

Konferencijos dalyvius sveikino Daugpilio regiono Dūmos vadovai, o Brigita Madelane, Kalkūnų istorinės bendrijos pirmininkė ir šios konferencijos iniciatorė, džiaugėsi galėdama pristatyti pirmosios knygos apie Kalkūnus autorių, mokslininką Olegą Papsujevičių. Monografijoje „Kalkūnos valsčiai šimtmečių keliais“ (Kalkūnes pagasts gadsimtu ceļos) pateikiami įvykiai chronologine seka nuo 12 000 m. per. Kr. iki šių dienų. Pranešimus skaitė 22 pranešėjai: Daugpilio universiteto mokslininkai, Latvijos istorinių bendrijų nariai, svečiai iš Estijos. Viktorija Sharonova, Rusijos mokslų akademijos Maskvoje, Mokslinės informacijos instituto Socialinių mokslų mokslinė bendradarbė kalkūniečius supažindino su iš tų vietų kilusio pasaulinio garso diplomato Viktoro Grosse diplomatine veikla.

Kraštietis mokslininkas Lionginas Radzevičius skaitė pranešimą apie dvarininkų Shteynenzee šaknis, susijusias su Stelmužės istorija ir su baronais Folkerzampais, Stelmužės dvaro savininkais, giminystės ryšiais.

Dėkojame Lionginui Radzevičiui už galimybę nuvykti į šią puikią konferenciją, o O. Papsujevičiui – už bibliotekai padovanotus du knygos „Kalkūnos valsčiai šimtmečių keliais“ egzempliorius.

Jolanta LEMENTAUSKIENĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja

Vidos MIKŠTIENĖS nuotraukos.

GALERIJA