Dienos citata
Protas - tai sykiu ir vieta, ir turinys. Jis gali dangų paversti pragaru ir pragarą - dangumi.
John Milton
Literatūros vakaras monsinjorui Petrui Baltuškai atminti
Saulėtą rugsėjo ketvirtosios popietę, tą pačią dieną Lietuvoje minint Popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymo Lietuvoje dvidešimtmetį, Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko literatūros renginys, skirtas monsinjorui Petrui Baltuškai (1930-11-20- 2012-10-13) atminti.
Renginyje dalyvavo monografijos „Monsinjoras Petras Baltuška“ autorė dr. Aldona Vasiliauskienė, Regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Zita Mackevičienė, Antanas Viliūnas, rėmęs mokslininkės A.Vasiliauskienės kelionę į Vladimirą (Rusija) 2010 metais.
Filmuotoje medžiagoje, kurios ištraukas stebėjo susirinkusieji, monsinjoras P. Baltuška duoda interviu jo puoselėtoje Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Čia jis toks paprastas ir savas su kasdieniais rūpesčiais, svarstymais: kaip sutvarkyti bažnyčią, kada laikyti gegužines pamaldas. Jo rūpestis ir širdies skausmas – tuštėjantys kaimai, negausus tikinčiųjų būrelis bažnyčioje. Nuoširdžiai tikėdamas Lietuvos atsigavimu, monsinjoras ragina visus kantriai ir pasiaukojančiai dirbti, o savo darbuose prašyti Dievo palaimos.
Knygos autorė dr. A. Vasiliauskienė, pradėdama savo pasisakymą, prasitarė, jog monsinjoras „kaip buvo gyvas, taip ir liko, rodos, nors spalio 13 d. jau bus metai nuo jo mirties“. Autorė pristatė savo knygą, kurioje išsamiai aprašė monsinjoro P. Baltuškos daugiašakę ganytojišką veiklą, platų jo kultūrinį akiratį, meilę savo kraštui, jo patriotiškumą. Mokslininkė pasidžiaugė, jog panašūs renginiai, minint monsinjoro atminimą, jau vyko Ramygaloje, Daugailiuose, Utenoje, Anykščiuose, o dabar ir Zarasuose, ir minėjimai numatomi organizuoti visose parapijose, kur dirbo monsinjoras Petras Baltuška.
Autorė, daug metų artimai bendravusi su monsinjoru, nuoširdžiai džiaugėsi, jog spėjo išleisti monografiją monsinjorui dar gyvam esant, nes P. Baltuška galėjo perskaityti ir taisyti rankraščius, taip pat patarti, pasidalinti žiniomis ir informacija apie šviesuolius, kuriuos jis kėlė iš praeities, pavyzdžiui, arkivyskupą Mečislovą Reinį. Petras Baltuška, siekdamas įamžinti arkivyskupo M. Reinio atminimą, įdėjo daug pastangų, monsinjorui vyskupas M. Reinys buvo šviesulys, kuriuo jis sekė. Todėl ir palaidotas monsinjoras P. Baltuška Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios šventoriuje šalia simbolinio vyskupo M. Reinio kapo.
Monsinjoras nesmerkė žmonių, viskam ieškojo pateisinimo, buvo atidus, kad neįžeistų, suprato kiekvieno troškimus ir padėjo juos įgyvendinti, skatino veikti. Tuo A.Vasiliauskienei pačiai teko įsitikinti, kai rinkdama medžiagą knygai, ieškojo „kelių“ į Vladimiro (Rusija) kalėjimo archyvą, kuriame kurį laiką kalėjo arkivyskupas M. Reinys. „Ir kai netekome monsinjoro P. Baltuškos, kažkas iš kunigų pelnytai kaip užuojautos žodį pasakęs „našlele tu, našlele, bet jis tau daugiau padės iš dangaus“, – pasakojo autorė. Daug gražių, šviesių prisiminimų paskleidė autorė, mėgindama priartinti prie monsinjoro P. Baltuškos.
Prisiminimais apie monsinjorą dalinosi Zarasų Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios klebonas dekanas Remigijus Kavaliauskas, LR Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono mero pavaduotoja Stasė Goštautienė, iniciavusi šį literatūros ir prisiminimų vakarą.
Zita Mackevičienė taip pat išsamiau papasakojo apie knygos autorę Aldoną Vasiliauskienę, išvardijo jos nuopelnus Lietuvai. 2012 m. gruodžio 25 d. dr. Aldona Vasiliauskienė išrinkta Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos G. S. Skovorodos Filosofijos instituto Religijotyros skyriaus Garbės nare-bendradarbe. Ji tapo 12-ąja užsienio kraštų mokslininke ir pirmąja lietuve, sulaukusia tokio aukšto įvertinimo. Garbės narės-bendradarbės vardas dr. A. Vasiliauskienei suteiktas už mokslinę veiklą tyrinėjant Antrojo Lietuvos Statuto nuorašus.
Dr. Aldona Vasiliauskienė padovanojo bibliotekai savo išleistą monografiją „Prelatas Mykolas Krupavičius“, o knygą „Monsinjoras Petras Baltuška“ norintieji galės įsigyti bibliotekoje.
Dr. Aldona Vasiliauskienė, pati skapiškietė, vaišino baltu naminiu varškės sūriu, pagamintu pagal Skapiškio tradicijas, saldainiais ir mėtų arbata bei šildė visus savo energija, šypsena ir nuoširdumu.
Saulutė PELEKIENĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Barbaros GATTONE nuotraukos.