Dienos citata
Darbui reikia ne tik gebėjimo ir žinojimo - dar ir kantrybės.
Johann Wolfgang von Goethe
Nežinai? Pėdink į biblioteką! Nacionalinės bibliotekų savaitės atgarsiai

Tradicinė, šiemet jau tryliktoji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo skirta vaikams, paaugliams ir jaunimui. Jos metu visoje Lietuvoje vyko skaitymo skatinimo renginiai, kviečiantys draugauti su knyga ir kuo dažniau minti taką į biblioteką. Kokie gi renginiai vyko Zarasų rajono bibliotekose?
Absoliučiai visose rajono kaimų bibliotekose pirmąją Nacionalinės bibliotekų savaitės dieną vyko garsiniai skaitymai, skirti 150-osioms rašytojo Prano Mašioto gimimo metinėms. Bibliotekininkės pasistengė, kad skaitymai ir visi savaitės renginiai vyktų kuo originaliau.
Dusetų K. Būgos biblioteka (Elena Gaižiuvienė)
Štai Dusetose P. Mašioto pasakas tarmiškai skaitė Sigita Gudonienė, jai talkino penktokės Greta ir Vismantė. Įtaigiai ir įdomiai perskaitytos pasakos sudomino daug kitų vaikų ir paskatino į namus pasiimti kitų rašytojo knygelių.
Tą pačią dieną Dusetų bibliotekoje vyko buvusios dusetiškės Reginos Guntulytės Rutkauskienės, dabar gyvenančios Utenoje, penktosios knygos pristatymas. Autorė romanuose gvildena meilės intrigas.
Nacionalinės savaitės metu veikė paroda ,,Iš mažų širdelių – daug šiltų žodelių“. Mokiniai nešė bibliotekai skirtus sveikinimus. Jie darė atvirukus, juose rašė įvairiausius sveikinimo žodžius – linkėjo daug naujų įdomių knygų, kuo daugiau skaitytojų bibliotekoje, kad gyvai skaitytų knygas, o ne į kompiuterį žiūrėtų, mažiesiems skaitytojams linkėjo mokytis pirmuosius žodžius bibliotekoje. Aišku, nepamiršo pridėti, kad biblioteka turėtų daug žaislų. Tiesiog jaunieji lankytojai linkėjo to, ko jiems labai reikia.
Parodai ,,Svajonių biblioteka“ moksleiviai piešė piešinius, kokios nori bibliotekos: svajones apie ateities biblioteką, jos interjerą, pastato dizainą. Vaikai kūrė įvairias figūras, įsivaizduodami modernią biblioteką. Jiems vadovavo informatikos mokytoja Aldona Žiliukienė.
Skelbimų lentoje buvo pakabintas medis ,,Augu skaitydamas skaitai – tobulėji“. Iš pradžių medis buvo be lapų, bet moksleiviai tuojau pat papuošė jį lapais. Reikėjo perskaityti knygą ir parašyti perskaitytos knygos autorių, antraštę ir kas ją perskaitė.
Bent kartą per metus Dusetų biblioteką aplanko ,,Pegaso“ knygynas. Knygyno atstovai Nacionalinės bibliotekų savaitės metu atvyko į biblioteką, supažindino su naujausiomis knygomis. Keletas bibliotekos lankytojų įsigijo naujausių kūrinių.
Magučių biblioteka (Zina Černovienė)
Magučių bibliotekoje savaitė prasidėjo skaitymais vaikams ir paaugliams „Valandėlė su Prano Mašioto kūrinių herojais“. Bibliotekininkės skaitomų pasakėlių apie katinėlį Rainiuką klausėsi Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos moksleiviai ir Zarasų mokyklos „Lakštingala“ Magučių ugdymo skyriaus ugdytiniai. Pasiklausę pasakėlių valandėlės dalyviai pasakojo apie savo augintinius, piešė neklaužadą katinėlį Rainiuką.
Bibliotekos lankytojai susipažino su spaudinių parodos „Vaikų rašytojo ir pedagogo pasaulis“ eksponatais, leidiniais apie rašytoją Praną Mašiotą, jo gyvenimą ir veiklą. Taip pat galėjo susipažinti su kūrėjo parašytomis knygelėmis apie keliones, įvairias šalis, pasakėlių rinkiniais vaikams. Lankytojai sužinojo, kad P. Mašiotas išvertė iš anglų, austrų, vokiečių ir kitų šalių kalbų daug literatūros kūrinių. Stebėjosi sužinoję, kad vaikų rašytojas išleido nemažai įvairiausių vadovėlių – matematikos, fizikos, geografijos, nes buvo baigęs fizikos – matematikos studijas ir dirbo mokytoju, gimnazijos direktoriumi, dalyvavo įvairių draugijų veiklose.
Antazavės biblioteka (Danguolė Davainienė)
Antazavės bibliotekoje parengta spaudinių paroda „Prano Mašioto knygynėlis“. Šios serijos spaudinių Antazavės bibliotekos dokumentų fonde nėra daug. Vaikų tėveliai prisimena, kaip iš rankų į rankas keliaudavo šios serijos knygelės: Hju Loftingo knygos apie Daktarą Dolitlį ir jo gyvūnus , „Gamtos pasakos“, „Vaikučių pasakėlės“, Džonatano Svifto „Guliverio kelionės“.
Jaunimo diskusija „Iš vaikystės prisiminimų“ atskleidė jų požiūrį į skaitymą ir bibliotekos reikšmę šiandieną.
Antalieptės biblioteka (Halina Striškienė ir Eglė Steponavičienė)
Nors antalieptiškiai jau keli metai neturi savo miestelyje mokyklos, vaikai nepamiršta užsukti į biblioteką. Čia jie visada laukiami. Padedame išsirinkti knygas, susirasti reikiamą informaciją, piešiame, lipdome netgi padedame žaisti žaidimus. Prasidėjus Nacionalinei bibliotekų savaitei visus susirinkusius į atidarymą supažindinome su pagrindiniais jos tikslais ir uždaviniais. Kartu pasidžiaugėme, kad šiais metais Nacionalinė bibliotekų savaitė skirta jauniesiems bibliotekų lankytojams: vaikams, paaugliams, jaunimui. Bibliotekų savaitę pradėjome nuo moksleivių darbų parodos „Kai kuriu – esu laimingas“. Parodoje su savo meniškais molio darbeliais dalyvauja pradinukai Akvilė, Karolina, Povilas ir Dainius. Vyresnės mergaitės Evelina ir Ineta eksponuoja savo vertus karolius, auskarus, sages, o Brigita įvairius molio suvenyrus. Visų darbai meniški, originalūs net suaugę lankytojai negaili pagyrų ir nenustoja stebėtis, kad tai vaikų darbai.
Taip pat vaikai susibėgo į viktoriną „Prisiminkime Praną Mašiotą“. Susirinkę dalyviai buvo įvairaus amžiaus, todėl lengvesni klausimai teko mažesniems, o vyresnieji spėjo sunkesnius. Visgi daug klausimų apie P. Mašiotą liko neatsakyti. Norėdami rasti atsakymus į likusius klausimus pagalbos ieškojome įvairiose enciklopedijose ir žinynuose. Taip vaikai prisiminė informacinę literatūrą, kaip ja naudotis.
Kitą dieną vaikus kvietė popietė „Skaitome ir iliustruojame P. Mašioto kūrybą“. Jau prieš savaitę surengėme literatūrinį kampelį P. Mašioto kūrybai, todėl visi lankytojai vartė, skaitinėjo ir prisiminė jo kūrybą. Popietės metu skaitė bibliotekininkė ir kiekvienas dalyvis, o vėliau piešėme atvirutę P. Mašioto knygelei. Taip ir gavosi literatūrinė – meninė Prano Mašioto kūrybos paroda. Jaunimas turėjo progą dalyvauti viktorinoje – „ Kiek daug žinau apie knygas“. Smagi ir triukšminga buvo viktorina, su daug spūdžių ir juoko. Klausimai buvo įvairūs: apie rašytojus, apie personažus, apie klasikinę ir dabartinę literatūrą. Daug klausimų atsakėme lengvai, dėl kai kurių užvirė tikros aistros, kol buvo atsakyti teisingai, o kai kurie taip ir liko neatsakyti – teko paaiškinti bibliotekininkėms.
Norime pasidžiaugti ir padėkoti savo jauniesiems skaitytojams už aktyvų dalyvavimą bibliotekos gyvenime, organizuojamuose renginiuose, parodose. Už parodytą iniciatyvą, geranoriškumą ne tik šios savaitės metu, bet ir kiekvieną dieną.
Turmanto biblioteka (Jelena Gurskaja)
Į renginį „Biblioteka – žinių lobynas“ atskubėjo pradinių klasių moksleiviai iš Turmanto pagrindinės mokyklos su mokytoja Rita Urbietiene. Vaikams buvo pravesta ekskursija po biblioteką. Buvo net tokių vaikų, kurie pirmą kartą peržengė bibliotekos slenkstį. Jiems buvo padovanoti skaitytojų pažymėjimai. Ekskursijos metu dalyviai buvo supažindinti su bibliotekos teikiamomis paslaugomis, su knygų fondu, su LIBIS elektroninių katalogu. Vaikai apžiūrėjo bibliotekos patalpas ir jiems labiausiai patiko vaikų kambarys – vaikiški mažyčiai baldai, piešiniai ir darbeliai, spalvotos ir įdomios knygelės. Vaikai žiūrėjo knygų iliustracijas, dėliojo dėliones, žaidė. Mokytoja garsiai perskaitė Prano Mašioto apsakymą „Jurgutis“. Mažiems vaikams verta skaityti knygas ne tik šeimos rate, bet ir bibliotekoje, kur galima pabendrauti, padiskutuoti, smagiai praleisti laiką. Bibliotekos tikslas – sudominti vaiką knygomis, ugdyti vaikų pagarbą ir meilę knygai.
Po renginio vaikai gardžiavosi saldainiais. Jie pažadėjo daugiau skaityti, dažniau užsukti į biblioteką ir dalyvauti įvairiuose vaikų renginiuose, nes biblioteka - tikras žinių lobynas.
Zarasų viešoji biblioteka (Virginija Pupeikytė)
Zarasų viešojoje bibliotekoje per visą savaitę apsilankė daugiau negu trys šimtai vaikų ir jaunimo. Kasdien į biblioteką ateidavo vis kita Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos pirmokėlių klasė. Vaikai susipažino su fondų lobynais, daug džiaugsmo jiems sukėlė įspūdingų meno albumų kolekcija. Tiesa, mažiesiems jie rūpėjo ne tiek savo iliustracijomis, kiek noru pabandyti tuos albumus pakelti savo gležnomis rankytėmis... Įdomus vaikams buvo ir knygų išdavimo / grąžinimo aparatas, kuriuo galima naudotis savarankiškai. Kol vieni klausdavo, kam jis reikalingas, gudresnieji paaiškindavo: „Tam, kad knygutė pro vartelius nepabėgtų ir šie necyptų!”.
Daug gerų emocijų vaikams paliko ir žurnalistės Juventos Mudėnienės knygelės „Triušiukų abėcėlė“ pristatymas, kuriame vaikai mokėsi skaityti iš spalvingo, daugybe kalbančių triušių apgyvendinto leidinio.
Jei pirmokėliams meno albumų kolekcijos knygas labiau rūpėjo pabandyti pakelti, tai Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos šeštokams jie buvo geras pretekstas laimėti saldžių prizų. Moksleiviams buvo siūloma atidžiai žiūrėti muzikinius albumų pristatymus-filmukus, o vėliau atsakyti į su albumais susijusius klausimus ir teisingai išspręsti kryžiažodį. Kadangi klausimų buvo tik dešimt, galite įsivaizduoti šeštokų pyktį, kuomet net keturis šokoladukus laimėjo ta pati protinga mergaitė... :-)
AUTORIŲ nuotraukos. Daugiau nuotraukų galite rasti FOTOGALERIJOJE