Aptartas bendradarbiavimas su Sankt Peterburgo V. Majakovskio viešąja biblioteka

2013 04 17

Balandžio pradžioje kartu su Zarasų rajono delegacija viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė ir pavaduotoja Jolanta Lementauskienė dalyvavo renginyje  „Kurortinio Zarasų krašto dienos Sankt Peterburge“. Bibliotekos atstovų tikslas buvo užmegzti draugiškus ryšius su V. Majakovskio viešosios bibliotekos vadovais ir specialistais, pasidalinti modernios bibliotekos kūrimo darbo patirtimi, aptarti bendradarbiavimo galimybes ir aspektus.

V. Majakovskio viešosios bibliotekos Užsienio literatūros skyriuje buvo atidaryta zarasiečių fotografų paroda apie turizmą Zarasų krašte. Parodą atidarė V. Majakovskio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Larisa Vikentjeva. Renginio metu, dalyvaujant daugumai Zarasų delegacijos narių, kalbėjo rajono savivaldybės Investicijų ir plėtros skyriaus vedėja Ingrida Tatarūnė, Zarasų viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė, fotografė Normantė Ribokaitė.

Taip pat lankėmės ir išsamiai susipažinome su Multimedia informacinių paslaugų centro veikla. Peterburgo  bibliotekos kolegos papasakojo apie šių dienų bibliotekos veiklą, paslaugas ir perspektyvą. Jie domėjosi Lietuvos bibliotekų modernizavimo programa, LIBIS elektroninio katalogo, vieningo skaitytojo pažymėjimo veikimu mūsų šalyje.

Keletas istorinių faktų apie biblioteką

XIX a. antroje pusėje  Peterburge veikė vienintelė viešoji biblioteka – imperatoriškoji.  Iki pirmųjų vadinamųjų liaudies bibliotekų skaityklų atsidarymo praeis dar beveik 3 dešimtmečiai. Bet privačių iniciatyvų būta ne viena. Aleksandras Čerkesovas 1868 m. vasario 7 dieną paskelbia, kad Nevskio krantinėje 54 name atidaro parduotuvę ir biblioteką. Tai ir buvo V. Majakovskio viešosios bibliotekos pradžia. 1919 m. biblioteka nacionalizuojama ir pervadinama Petrogrado centrine Komunaline biblioteka. Po karo 1953 m. bibliotekai suteikiamas poeto Vladimiro Majakovskio vardas.

1993 m. bibliotekai švenčiant 125 įkūrimo  jubiliejų ji grąžinama į istorinį buvusį grafienės Karlovos dvarą Fontankos krantinėje. Bibliotekos kaimynystėje yra memorialinė kunigaikščio Georgijaus Galycino biblioteka, Gėtės institutas, Amerikos informacijos centras.

Biblioteka šiandien

Šiandien Sankt Peterburgo miesto V. Majakovskio viešoji biblioteka,  ne vieną sykį keitusi adresą, fondų struktūrą, bet išsaugojusi istorines tradicijas, yra informacijos institucija, aptarnaujanti daugiau nei 80 tūkst. vartotojų.  Biblioteka „jaunatviška“, nes joje  skaito daug moksleivių nuo 14 metų ir studentų. Nors už pavėluotą leidinių grąžinimą imami delspinigiai, biblioteka dažnai organizuoja „atlaidus“ savo skolininkams.

Bibliotekai daugiau nei 25 metus vadovauja direktorė Zoja Čalova, kuri taip pat yra  Peterburgo bibliotekininkų draugijos prezidentė.   

V. Majakovskio  biblioteka didžiuojasi savo turtingais fondais, kurie sudaro beveik 2 mln. vnt. ir kasmet papildomi vidutiniškai 40-50 tūkst. vnt. Beveik visi fondai yra atviri. Bibliotekoje didelis užsienio literatūros pasirinkimas. Per metus išduodama daugiau nei 2 mln. leidinių. Bibliotekos struktūroje specializuotos periodikos, informacinės literatūros, retų spaudinių, TBA skaityklos, Verslo ir teisinės informacijos centras, Meno ir muzikos centras, užsienio kalbų literatūros skyrius, darbo su jaunimu skyrius, kultūros programų skyrius, informacinė tarnyba, korporacinio Peterburgo bibliotekų interneto portalo technologinis centras.  

Informacinis literatūros apie Peterburgą centras įkurtas prieš 10 metų švenčiant miesto 300 metų jubiliejų. Jame kaupiamos ne tik knygos ir statistika apie Perburgą, bet ir elektroniniai šaltiniai, duomenų bazės, pvz., „Peterburgo gatvės“, „Miesto skulptūra“ ir kt.

Viena iš pagrindinių bibliotekos misijų – būti naudingai visų kartų vartotojams, todėl tradicinės paslaugos derinamos su virtualiomis. Čia vyksta kultūros renginiai, menininkų, literatūros, etnografinių darbų ir kitų parodų atidarymai. Jau daugelį metų bibliotekoje senjorams organizuojami kompiuterinio raštingumo mokymai, pravedamos teisinės informacijos, sveikos gyvensenos pamokėlės, negalintiems pasiekti bibliotekos knygos pristatomos į namus.  

Biblioteka rengia nemažai projektų, skatinančių kūrybiškumą, tokių kaip „Mobilių įrenginių mylėtojų klubas“, „Istorija per stalo žaidimus“, „Pokalbių klubai“, „Kūrybinės strategijos“, „Diskusijos apie kosmetiką“, „Pasivaikščiojimai po miestą“, „Ilsėkis bibliotekoje“, Literatūros mokykla. Kaip parašyti bestselerį“, „Skaitantis Peterburgas 2013.  Renkame geriausią užsienio rašytoją“. Apie pastarąjį projektą plačiau papasakojo Užsienio kalbų literatūros skyriaus vedėja Irina Točilkina. Į projektą įsitraukusios 16 pasaulio šalių kultūros organizacijų ir konsulatų, pasiūliusios savo šalių rašytojus, kurių kūriniai versti į rusų kalbą ir kurių kūriniai neversti į rusų kalbą. Šio projekto tikslas – atkreipti peterburgiečių dėmesį į geriausių užsienio rašytojų kūrybą.

Interneto paslaugos nemokamos. Vartotojams sudaryta galimybė dirbti su savo mobiliaisiais įrenginiais. Elektroninės paslaugos sudaro nemažą dalį teikiamų paslaugų, prieinamų bibliotekos interneto svetainėje http://www.pl.spb.ru/. Dalis bibliotekos išteklių prieinami virtualioje skaitykloje. Vartotojams prieinamos 18 licencijuotų duomenų bazių, kartu papildomai 2 mln. vadovėlių, disertacijų, žurnalų rusų ir kitomis kalbomis. Vartotojams sudaryta galimybė skaityti elektronines knygas elektroninėse skaityklėse arba parsisiųsti e-knygą į asmeninį kompiuterį. Leidinius galima užsisakyti ar pratęsti jų galiojimo laiką telefonu, per socialinius tinklus, elektroniniu paštu. Bibliotekos tinklalapyje vartotojai gali pasinaudoti virtualios informacinės tarnybos paslaugomis, gauti virtualias konsultacijas, atsisiųsti elektroninių dokumentų. Bibliotekoje internetu organizuojamos videokonferencijos, teletiltai, videodiskusijos.

Populiarindama 75 tūkst. media dokumentų (elektroninių, CD, DVD, vaizdajuosčių) fondą biblioteka įkūrė Multimedia informacinių paslaugų centrą. Per metus vidutiniškai išduodama ir peržiūrima 22 tūkst. media dokumentų. Centras įkurtas 2007 m. metais istoriniame renovuotame rūsyje, o modernus dizainas ryškiai kontrastuoja su istorinėmis bibliotekos administracinio pastato skaityklomis, kuriose išlaikyta  A. Čerkesovo dvasia ir to meto stilius. Šiame centre įrengti du įėjimai, vienas iš pagrindinės bibliotekos, kitas – iš gatvės. Bet kuris užėjęs gali gauti išsamią informaciją apie Peterburgą ir jo apylinkes. Vartotojų patogumui įrengtas informacinis portalas su virtualiu žinynu apie V. Majakovskio bibliotekos veiklą, paslaugas, išdėstymą. Šiame centre kasdien 12-14 val. vyksta nemokamos kino filmų peržiūros. Sudarytos sąlygos individualiai filmų peržiūrai, muzikos klausymuisi. Lankytojams organizuojamos paskaitos apie kiną, kurias skaito profesionalūs režisieriai, pradedantieji dirbti kino srityje ir dar studijuojantys kiną. Čia galima išsispausdinti plakatus A3, A2 formatu, gauti laminavimo, celofonavimo, dokumentų įrašymo į įvairias laikmenas ir kt. paslaugas.

V. Majakovskio biblioteka dalyvauja bibliotekų modernizavimo programoje, sulaukia valdžios dėmesio, todėl patalpos yra atnaujinamos pagal įvairius dizaino modelius, kuriančius komfortišką erdvę vartotojams.

Ši biblioteka yra metodinis centras ir plečia funkcijas atlikdama viešai prieinamų bibliotekų tinklo korporacijos koordinatoriaus funkciją, yra Peterburgo bibliotekininkų draugijos, Rusijos bibliotekų asociacijos buveinė.

Kaip korporacinio Peterburgo bibliotekų tinklo koordinatorė, ji atstovauja šioms bibliotekoms, koordinuoja regioninius projektus, yra bibliotekos specialistų mokymo bazė,  administruoja duomenų bazes, korporacinį portalą. Šis portalas http://ksob.spb.ru/ prieinamas nuo 2010 m. ir patogus vartotojams, norintiems sužinoti apie visų tinklo bibliotekų resursus ir paslaugas, vykstančius renginius, vykdomus projektus.

Biblioteka žengė dar vieną žingsnį paslaugų modernizavimo link. Ji dalyvauja Peterburgo viešųjų bibliotekų informacinės sistemos kūrime ir siekia, kad elektroninis bilietas būtų vieningas visose bibliotekose, kaip dabar yra Lietuvoje.  

Pokalbio su bibliotekos direktore Zoja Čalova metu aptartos pasikeitimo bibliotekininkų delegacijomis ir dalijimosi gerąja darbo patirtimi galimybės, nes visų bibliotekų tikslas bendras – būti trečiaisiais namais savo vartotojams.

Dalykinės kelionės metu turėjome galimybes aplankyti žymiausius Sankt Peterburgo muziejus, kitus kultūros objektus, pasidžiaugti senąja miesto architektūra, susipažinti su Sankt Peterburgo lietuvių bendruomenės centru, pabendrauti su šio centro vadovu, Peterburgo konservatorijos profesoriumi Gintautu Želviu.

Danutė KARLIENĖ, Zarasų viešosios bibliotekos direktorė
Jolanta LEMENTAUSKIENĖ, direktorės pavaduotoja

GALERIJA