Dienos citata
Darbui reikia ne tik gebėjimo ir žinojimo - dar ir kantrybės.
Johann Wolfgang von Goethe
Margaspalvė knyga – tikros vaikystės vėliava

Balandžio 2-ąją, žymaus danų rašytojo pasakininko Hanso Kristiano Anderseno (1805-1875) gimimo dieną, visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė vaikiškos knygos diena. Ši šventė kūrybingai paminėta ir rajono bibliotekose.
Pasakos gėlių daigeliams
Antalieptėje bibliotekininkės Halina Striškienė ir Eglė Steponavičienė paskatinti skaityti knygas mažuosius bibliotekos lankytojus sugalvojo kiek netradiciniu būdu. Dar kovo pradžioje jos kartu su vaikais pasėjo gėlių sėklytes. Visą mėnesį vaikai laukė pasirodančių daigelių ir skaitė jiems knygas. Gėlytėms parodytas dėmesys nenuėjo perniek – daigeliai auga, žaliuoja ir stiebiasi aukštyn.
Daigelių apsuptyje minėta ir vaikiškos knygos diena. Vaikų rinkimų komisija išrinko gražiausias ir įdomiausias knygeles vaikams, kuriomis tapo Mikės Pūkuotuko knygelės, Renatos Šerelytės krakatukinė epopėja ir pačių mažiausiųjų išrinktos garsinės-žaislinės knygelės.
Paskelbus knygas-nugalėtojas vaikai įdėmiai klausėsi bibliotekininkių pasakojimo apie Vaikiškos knygos dienos atsiradimą, knygų tausojimą, diskutavo apie perskaitytas knygas, apžvelgė naujas.
Dieną snaudžia, o naktį pelę baudžia. Kas?
Kas gi daugiau, jei ne pelėda. O tiksliau – daugybė spalvotų pelėdų, tupinčių Pelėdų medyje Dimitriškių bibliotekoje. Vaikai šį keistą medį „užaugino“ visą savaitę piešdami, karpydami ir klijuodami įvairiausias spalvotas pelėdas. Mažiesiems skaitytojams paklausus, kodėl Vaikų knygos šventei nuspręsta gaminti būtent šiuos paukščius, bibliotekininkė Nijolė Pilac paaiškino, kad pelėda yra išminties ir žinių simbolis, o didelė išmintis slypi tik knygose.
Gamindami pelėdas vaikai taip pat skaitė daug įvairių knygelių apie pelėdas. Sužinojo, kad Lietuvoje sutinkamos 12 rūšių šių paukščių, didžiausia jų yra apuokas. Pelėdos yra naktinės medžiotojos, todėl, kad geriau matytų grobį, jų akys tokios didelės.
„Augindami“ Pelėdų medį vaikai kartu su bibliotekininke dainuodavo lietuvių liaudies dainą „Išėjo tėvelis į mišką...“. Pagirtinas N. Pilac sumanymas mažiesiems skaitytojams diegti supratimą, kad visomis prasmėmis auga tas, kuris draugauja su knyga.
Kuriant savąją pasaką
Salako bibliotekoje Tarptautinė vaikiškos knygos diena minėta mažytės, bet jaukios šventės metu. Kiekvienas atėjęs turėjo pristatyti labiausiai jam patinkančią knygutę ar pasaką. Savo skaitymo žinias vaikai pasitikrino varžydamiesi H. K. Anderseno pasakų viktorinoje, žiūrėjo pagal šio autoriaus pasakas sukurtus animacinius filmukus. Pasak bibliotekininkės Danutės Koroliovos, pasaulis tampa daug gražesnis, kai jame atsiranda vietos pasakai. „Pasaka – tai svajonė, žmogaus siekimas pažinti, suprasti pasaulį ir save. Kur ir ką bedirbtų žmogus – jis kuria savo pasaką“, – vaikams teigė bibliotekininkė ir linkėjo savo darbais sukurti gražią, prasmingą ir nepakartojamą pasaką.
Margaspalvė knyga – vaikystės vėliava
Dusetų K. Būgos bibliotekoje prieš šventę surengta moksleivių Livitos Špuraitės, Erikos Busevičiūtės, Deimantės Sinicaitės ir Irinos Voroninos piešinių paroda „Iliustruoju H. K. Anderseno pasaką“. O balandžio 2-ąją į šventinę popietę susirinkę visi Dusetų K. Būgos gimnazijos pradinukai kartu su mokytoja Dalia Macijauskiene atsinešė skaitomas knygas, kurios buvo iškeltos kaip margaspalvės vėliavos. Mokytoja Dalia pristatė pasakininko H. K. Anderseno biografiją, paaiškino, kodėl knyga yra vertybė.
Vėliau vaikai dainavo, skaitė eilėraščius ir ištraukas ir rašytojo knygų, žiūrėjo pagal jo pasakas sukurtus animacinius filmukus „Mergaitė su degtukais“ ir „Kiaulė taupyklė“.
Bjaurusis ančiukas
Imbrado bibliotekoje šventei skirtas renginys buvo kiek rimtesnis. Bibliotekininkė Jolanta Šepetovskaja vaikams papasakojo apie šios dienos tradicijas ir pakvietė pasižiūrėti H. K. Anderseno pasakos „Bjaurusis ančiukas“ motyvais sukurtą animacinį filmuką. Jau žiūrėdami jį vaikai mąstė apie nuoskaudas, toleranciją ir pokyčius, kurie galiausiai išeina į gera. Įkvėpti šių minčių mažieji bibliotekos lankytojai diskutavo apie patyčias ir jų pasekmes.
Visus šiuos, iš pirmo žvilgsnio, rodos, nedidelius, renginukus galima palyginti su į ežerą mėtomais akmenukais. Kiekvieno jų bangelės nedidelės ir nesukelia audros, tačiau akmenukai kaupiasi ir po truputį keičia ežero dugną. Lygiai taip pat ir šios knygų šventės ar bibliotekose dažnai vykstantys garsiniai skaitymai ir edukacinės valandėlės formuoja vaikų išprusimą, grįstą knygų išmintimi.
Parengė Virginija PUPEIKYTĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
Eglės STEPONAVIČIENĖS, Nijolės PILAC, Danutės KOROLIOVOS, Elenos GAIŽIUVIENĖS ir Jolantos ŠEPETOVSKAJOS nuotraukos.