Skaitymo įpročiai Lietuvoje

2013 03 04

Utenos knygynas „Pegasas“ gana dažnai aplanko dusetiškius. Dusetose jau daug metų jokio knygyno nėra, todėl  knygų mylėtojai  su džiaugsmu sutinka knygyną „ant ratų“.

„Pegasas“ atveža  įvairios literatūros: nuo patiems mažiausiems skirtų pasakėlių, žaislinių knygelių, žaidimų iki solidžių mokslinių knygų. Šiemet ypač daug dėmesio sulaukė abiturientai, jiems buvo pateikta literatūros, reikalingos egzaminams pasiruošti.

Knygyno darbuotoja Jurgita Vitienė skaitė paskaitą gimnazijos moksleiviams apie skaitymą, vėliau  su jais diskutavo apie knygas. J. Vitienė pasinaudojo tarptautinės švietimo vertinimo asociacijos generalinės asamblėjos narės, daktarės Ritos Dukynaitės interviu DELFI, kuriame mokslininkė kalba apie skaitymo svarbą asmenybės ugdymui.

Pasak mokslininkės, tėvų skaitymo įgūdžiai lemia ir vaikų mokymosi rezultatus – tai rodo tarptautiniai tyrimai. Taip pat svarbu vaikams sekti pasakas, dainuoti, žaisti edukacinius žaidimus.

Mokslininkė pabrėžia, kad vienas svarbiausių veiksnių ugdant jauną žmogų yra namai ir šeima. Vaiką turi ugdyti ne tik mokykla, bet ir tėvai. Daug įtakos turi tėvų išsilavinimas: kuo aukštesnio išsilavinimo tėvai, tuo aukštesnio siekia ir vaikai. Lektorė sakė, kad labiau išsilavinę tėvai stipriau skatina vaikus išsilaikyti savo socialinėje grupėje arba  pakilti į aukštesnę.

Tyrimai rodo, kad Lietuvoje motinos išsilavinimas turi daugiau įtakos nei tėvo. Kuo aukštesnį išsilavinimą turi motina, tuo vaikų pasiekimai aukštesni. Tėvo profesija taip pat turi tiesioginę įtaką.  Jeigu patys tėvai labiau linkę skaityti, tai jų vaikai įsitraukia į mokymąsi ir skaitymą.

Lektorė pasakojo, kad labai svarbu, koks vaikas ateina į mokyklą. Kuo anksčiau pradedama skaityti su vaiku arba jam sekti pasakas, tuo ryškesni pokyčiai vaiko skaityme. Ikimokyklinis ugdymas turi didelę reikšmę.

Pagal tyrimus, daugiau nei 100 knygų namuose turi tik 15 procentų Lietuvos mokinių, kai kurių šalių mokiniai turi dar mažiau, o kaimyninių – daugiau nei Lietuvos. „Knygas reikia ne tik turėti namuose, bet ir apie jas kalbėti, skaityti, vertinti, patiko ar ne, daryti išvadas“, – kalbėjo J. Vitienė.

Elena GAIŽIUVIENĖ,
Dusetų K. Būgos bibliotekos vedėja