„Pažink“ Maltą

2012 10 04

Zarasų viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė ir direktorės pavaduotoja Jolanta Lementauskienė lankėsi Maltoje. Zarasų rajono savivaldybė bendradarbiauja su Maltos L-Isla (arba Senglea)  miesto savivaldybe.

Vykdant tarptautinį projektą „Pažink“ („Get to know“)  - "Europos piliečių ryšių stiprinimas kultūrinio turizmo priemonėmis: pažinimo, dialogo ir lygių galimybių skatinimas susigiminiavusių miestų partnerių Zarasai (Lietuva)-Mottafollone (Italija), Zarasai (Lietuva) – Zdunska Wola (Lenkija), Zarasai (Lietuva) – Ballan Mire (Prancūzija) ir ketinančių susigiminiuoti miestų Zarasai (Lietuva) – Isla (Malta) tinkle“ (projekto autorė -  Jurgita Mikutavičienė), zarasiečiai turėjo puikią galimybę pažinti Maltą -  susipažinti su įdomia šalies istorija, kultūra, tradiciniu Jūros festivaliu (Maritime festival), organizuojamu L-Isloje, miesto savivaldybės veikla, kultūros  įstaigų ir visuomeninių organizacijų darbu. Kartu su L-Islos miesto tarybos nariais, zarasiečių delegacija mokėsi kūrybiniame seminare „Miesto ateitis“, parengtame pagal Britų Tarybos metodiką, kurį vedė Vaiva Bražiūnaitė.
Zarasiečių delegacija: rajono savivaldybės tarybos nariai, rajono savivaldybės darbuotojai, kultūros įstaigų vadovai, tarp kurių viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė ir direktorės pavaduotoja  Jolanta Lementauskienė, šokėjų grupės „Ežerūnas“ šokėjai su muzikantu  Jūros festivalyje erdviame stende pristatė rajono kultūros ir kulinarinį paveldą, dalijo informaciją, bendravo su maltiečiais, mokė juos šokti. Kiti Senglea partneriai, italų delegacija iš Fara San Martino, šalia esančiame stende pristatė miestelio amatus, demonstravo garsiojo rašytojo Dž. Bokačo laikų apdarus.
 Zarasiečiams buvo pasiūlytos turiningos pažintinės ekskursijos po seniausią Maltos miestą Mdina, sostinę ir pagrindinį uostamiestį Valetą, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kelionės metu zarasiečius globojo L-Islos meras Justin John Camilleri  ir miesto tarybos vykdomasis sekretorius Arthur Parici. Susipažinta su Valetoje esančia anglų kalbos mokykla, meno galerija, L-Isla bendruomenių centru, kuriamu neįgaliųjų dienos centru, biblioteka-filialu. Diskutuota užsienio reikalų ministerijoje dėl kultūrinio turzimo perspektyvų,  bendradarbiavimo tarp šalių galimybių. Aplankyta antroji pagal dydį Maltos Gozo sala ir labai gražūs Gharb ir Nadur istoriniai miesteliai bei UNESCO saugoma Dveiros  įlanka su skaidriu vandeniu ir natūralia uoline arka, vadinama „žydruoju langu“.

Maltos bibliotekų sistema

Kelionės metu susipažinome su nacionaline biblioteka, Senglea ir Gharb bibliotekomis –filialais.
Maltos nacionalinės bibliotekos, įsikūrusios sostinėje Valeta, pastato architektas Stefano Ittar. Pastatas buvo pastatytas tam, kad būtų tinkamai saugomos šv. Jono kryžiuočių ordino bei kitų mirusių riterių knygos ir vertybės. Biblioteka buvo baigta statyti  1796 m., bet visos kolekcijos buvo perkeltos  tik 1812 m. Nacionalinės bibliotekos fondo pagrindą sudarė Maltos kunigaikščio Bailiff de Tencin, po mirties 1766 m. palikusio 9700 vnt. knygų, kolekcija. Tarp seniausių ir vertingiausių dokumentų saugoma 1113 m. popiežiaus Bulė, kuria popiežius Paskalis II patvirtino Šv. Jono ligoninės turėtojų ypatingą statusą ir  paėmė ją Šventojo Sosto globon. Šis pergamentas yra vienas iš pagrindinių Europos istorijos dokumentų.
Maltos viešųjų bibliotekų sistemą sudaro pagrindinė Centrinė viešoji biblioteka, kuri yra įsikūrusi Florianoje, 7 regionų bibliotekos ir 38 bibliotekos - filialai. Centrinė viešoji biblioteka ne tik saugo didžiausias kolekcijas, bet ir administruoja visas regionų bibliotekas ir bibliotekas-filialus. Viename pastate yra 6 bibliotekos: vaikų ir jaunimo, kraštotyros apie Maltą, Informacinė, audiovizualinė ir specialių poreikių  vartotojų bibliotekos  Visos bibliotekos  paslaugos kompiuterizuotos ir atitinka Vyriausybės "vieno langelio" politikos principus. Bibliotekos komplektavimo, katalogavimo, ūkio, knygrišyklos ir informacinių technologijų skyriai aprūpina visas šalies bibliotekas ir koordinuoja jų veiklą. Kuriamas elektroninis katalogas, prieinamas visoms bibliotekoms. Regionų bibliotekos, kaip ir centrinė viešoji biblioteka, vartotojams yra atviros kasdien ir jų pagrindinis tikslas yra teikti metodinę pagalbą aplinkinėms bibliotekoms-filialams. Iš septynių bibliotekų penkios jau yra kompiuterizuotos. Bibliotekos-filialai yra įsikūrę beveik kiekviename miestelyje ir kaime visoje saloje. Dauguma jų yra valstybinėse mokyklose, o kai kurios kartu su vietos tarybomis. Bibliotekos siūlo tas pačias kolekcijas, kurios yra Centrinėje viešojoje ir regioninėse bibliotekose, bet daug mažesnes. Šių bibliotekų darbo laikas siekia nuo 4 valandų iki 12 valandų per savaitę, priklausomai nuo vietos tarybos sprendimo. Devynios iš šių bibliotekų jau yra visiškai kompiuterizuotos, kitose šis procesas vyksta.
Senglea  miestelio biblioteka – filialas yra tame pačiame pastate, kur įsikūrusi miesto taryba. Biblioteka aptarnauja vartotojus antradieniais, trečiadieniais, penktadieniais 16.30 val. – 18.30 val., šeštadieniais 9.00 – 12.00 val. Bibliotekos procesai yra kompiuterizuoti, vartotojai aptarnaujami su skaitmeniniais pažymėjimais. Nedidelėse, bet jaukiose patalpose palei sienas stovinčiose lentynose išdėstytos knygos suaugusiems, vaikams bei informacinė literatūra. Lentynas puošia vaikų darbeliai. Bibliotekoje organizuojami renginiai vaikams: naujų knygų pristatymai, pasakų skaitymai, kūrybiniai užsiėmimai. Gozo saloje esančio Gharb miestelio biblioteka-filialas yra įsikūrusi viename pastate su vietos taryba ir  atvira lankytojams antradieniais 8.30 – 12.30 val, šeštadieniais 9.30 val – 11.30 val.  Gana erdvioje patalpoje įrengtos trys kompiuterizuotos darbo vietos su interneto prieiga, knygos laikomos rakinamose stiklinėse lentynose.

Parengė Jolanta Lementauskienė
Nuotraukos Danutės Karlienės ir Jolantos Lementauskienės

GALERIJA