Dienos citata
Darbui reikia ne tik gebėjimo ir žinojimo - dar ir kantrybės.
Johann Wolfgang von Goethe
Savaitgalis bibliotekoje: skrydžiai į orą, basos kojos, batai-vaiduokliai ir daug juoko

Fotoreportažas iš jaunimo kūrybos stovyklos
Praėjusį savaitgalį Zarasų viešoji biblioteka virto tikrų tikriausiomis kūrybinėmis dirbtuvėmis. Tris dienas net šešiasdešimt vaikų ir jaunuolių iš Zarasų ir Daugpilio (Latvija) mokėsi filmuoti ir fotografuoti kūrybinėje stovykloje „Pamačiau, išgirdau, sužinojau“. Jiems padėjo šeši savo srities profesionalai – fotografai, operatoriai ir vaizdo montažo režisieriai. Kaip jaunuoliams sekėsi ir kokie šio projekto rezultatai, galite sužinoti atidžiai peržiūrėję fotoreportažą.
Kūrybinės dirbtuvės bibliotekoje tęsėsi tris dienas. Susirinkusieji dar prieš ateidami žinojo, kad tam, jog nuotrauka ar video filmas būtų patrauklus ir įdomus, toli gražu neužtenka profesionalaus fotoaparato ar kameros. Tam reikia žinių, įgūdžių ir patirties. Nors stovykloje atmosfera buvo džiugi, jaunatviška ir linksma, tačiau tai nereiškia, kad mokymai buvo nerimti. Neatskiriamos ir nedalomos šios stovyklos vertybės buvo teorija + praktika, žinios + patirtis, forma + turinys.
Šešiasdešimt dalyvių stovyklos metu dirbo šešiose skirtingose grupėse. Kiekvienoje grupėje buvo ne daugiau kaip dešimt žmonių, todėl sąlygos mokytis iš savo srities profesionalų ir sulaukti jų dėmesio buvo iš tiesų puikios.
Stovykla „Pamačiau, išgirdau, sužinojau“ yra viena iš bibliotekos įgyvendinamo ilgalaikio projekto „Skaitymas – IT – kūryba“ dalių. Renginio atidarymo metu bibliotekos direktorė Danutė Karlienė dėkojo visiems, prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo, o ypač – idėjos autorei Ingai Cibulskienei.
Šešios skirtingos grupės renginio pradžioje buvo nuspalvotos šešiomis skirtingomis spalvomis – geltona, balta, raudona, žalia, mėlyna ir juoda.
Ryškiaspalviais marškinėliais pasipuošusių jaunuolių paprašėme išeiti į lauką bendrai nuotraukai...
...o tuo metu bibliotekos skaitykloje likęs lektorius Gintas Kavoliūnas juokavo, kad po vieną litą parduoda ant stalo likusius fotoaparatus ir kameras. Visą šią techniką biblioteka įsigijo iš projekto lėšų (bibliotekos lankytojai jau džiaugiasi taip pat iš šio projekto lėšų pirktais baldais-transformeriais, stacionariu ekranu skaidrėms rodyti, mobiliomis lentynėlėmis knygoms ir, be jokios abejonės, daugybe fotografijos ir dailės albumų).
Pirmąją stovyklos dieną visi keliavo į Uteną, kur lankėsi „Indros“ spaustuvėje.
Utenoje taip pat lankėmės viešojoje A. ir M. Miškinių bibliotekoje.
Tris dienas su jaunuoliais dirbo patyrę savo srities profesionalai (iš kairės į dešinę): operatorė ir vaizdo montažo režisierė Aurelija Maknytė, fotografai Gintas Kavoliūnas ir Egidijus Kabošis (Lietuva), Svetlana Pokule ir Sandra Poplavska (Latvija).
Filmo kūrimo paslapčių latviukus mokė vaizdo montažo režisierius Vladimirs Vatmahters (pirmas iš dešinės). Menininkas labai džiaugėsi savąja, kaip pats sakė, gerietiškai chuliganiška grupe, kuri stovyklos pabaigoje buvo pripažinta triukšmingiausiai-aktyviausia kūrėjų komanda.
Lektoriai fotografai E. Kabošis ir G. Kavoliūnas pasakojo, kad pirmiausia su stovyklos dalyviais mokėsi kūrybiškai generuoti idėjas, o po to jas išgryninti. Visos grupės dirbo su miesto, bibliotekos ir gamtos temomis. Iš pradžių jaunuoliai surašė visas į galvą šovusias idėjas, su kuo jiems asocijuojasi šios sąvokos, o vėliau jas kryžmino. Taip išėjo daugybė įdomių, skirtingų temų, pavyzdžiui, gamtos reiškiniai mieste ir miesto gamtos reiškiniai, miesto kapinės ir kapinės kaip miestas.
V. Vatmahters džiaugėsi, kad visas tris dienas grupė vienas kito nepažinojusių jaunuolių susidraugavo, parašė filmukui scenarijų, jį įgyvendino, o grįžę į Daugpilį neišsiskirstys ir kartu bandys įgyvendinti kitas savo idėjas.
Fotografų komandos renginio metu atliko daug skirtingų užduočių. Iš pradžių jaunuoliai fotografavo bibliotekos ir miesto spalvas, vėliau aplinkoje ieškojo atitinkamų raidžių formų. Paskutinę stovyklos dieną jų laukė sudėtingiausios užduotys su papildomomis sąlygomis. Vėliau pagal užduotis padarytos nuotraukos buvo sudėliotos į sakmę apie Zarasus iliustruojantį fotopasakojimą.
Kaip matote, atlikti užduotis nebuvo labai lengva. Dėl šio kadro nuotraukos autorė S. Pokule merginoms šokti aukštyn liepė ne vieną ir ne penkis kartus...
Ne ką paprastesnė užduotis buvo ir nufotografuoti šuolį su papildoma sąlyga – kadre turi būti bent viena basa koja!
Kurdami užduotis lektoriai stengėsi ugdyti ne tik fotografavimo ar filmavimo, bet ir bendravimo įgūdžius. Pavyzdžiui, dalyviai turėjo gražiai paprašyti ir įtikinti bibliotekos darbuotojus ir kitus dalyvius atitinkamai pozuoti ar netgi persirengti. Šioje nuotraukoje bibliotekos darbuotojai ir kolegos iš kitų komandų vaidina nuliūdusius velniūkščius.
Stovyklos dalyviai su profesionalų pagalba mokėsi ir kompiuterinės grafikos bei vaizdo montažo pagrindų. S. Pokule džiaugėsi, kad po šių mokymų dalyviai žinos ne tik fotošopą, bet ir labai naudingą, paprastą ir nemokamą programėlę „Picasa“, kuria galima sukurti daug įdomių dalykų.
Bibliotekoje visos komandos nusifotografavo legendiniu fotoaparatu „Polaroid“, kuris nuotrauką pagamina per kelias minutes.
Vos prieš akimirką pozavusios bibliotekos darbuotojos nekantriai laukia, kuomet nuotraukoje išryškės jų raudoni marškinėliai ir šypsenos.
Stovyklos metu dalyviams taip pat pristatyta paskutinė bibliotekos naujiena – elektroninės skaityklės. Nuo šiol skaityti elektronines knygas (o jų bibliotekoje net 86!), gali kiekvienas bibliotekos lankytojas, tereikia turėti skaitytojo bilietą.
Uždaryti kūrybinių dirbtuvių ir aptarti nuveiktų darbų visi susirinko prie vaišių stalo. Beveik visi veidai buvo kiek nuvargę, tačiau laimingi. Ir absoliučiai visi, pasak kalbintų lektorių – pasikeitę į gerąją pusę, nes visko sužinojo tikrai labai daug.
Jauniesiems kūrėjams projekto koordinatorė, bibliotekos direktorė Danutė Karlienė įteikė padėkos raštus, tačiau tuo projektas tikrai nesibaigė. Iki pat rugpjūčio mėnesio stovyklos dalyviai fotografuos savarankiškai ir savo darbus publikuos internetinėje svetainėje www.zarasubiblioteka.lt/lat-lit Čia lektoriai jų darbus reitinguos ir išrinks pačius geriausius. Nugalėtojų laukia solidūs prizai!
Foto ir video galerijoje netrukus pakviesime susipažinti su stovyklos dalyvių darbais: balta – mėlyna – raudona – žalia – juoda – geltona biblioteka; „perskaityti“ sakinį, kurio raides jaunieji kūrėjai „pamatė“ miesto ir bibliotekos formose; pasijuokti iš šmaikščios, įspūdingai iliustruotos sakmės apie Zarasus bei peržiūrėti vos per tris dienas sukurtus originalius video filmukus.
Parengė Virginija PUPEIKYTĖ, bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene.
Fotoreportaže – stovyklos dalyvių nuotraukos.
Projektas „Skaitymo skatinimas panaudojant informacines technologijas ir kūrybinę veiklą (Zarasai – Daugpilis)“, Nr. LLIV-353, trumpas projekto pavadinimas – „Skaitymas – IT – Kūryba“ (anglų kalba: „Reading promotion ideas through information technologies and creative activity (Zarasai – Daugvapils)“; „Reading – IT – Creation“).
Projektas parengtas pagal 4-ą kvietimą teikti projektų paraiškas Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programai pagal 2007–2013 m. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslą. II prioritetas – patraukli gyvenamoji aplinka ir darni bendruomenė, 3 paramos priemonė – Darnios bendruomenės kūrimas (maži projektai). Programa dengia iki 85% visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.